90 eurocentów za transfer 1 MB danych w roamingu. Według nieoficjalnych zapowiedzi, taka ma być propozycja nowych stawek, jakie zaprezentuje jutro Neelie Kroes, europejska komisarz odpowiedzialna za realizację Agendy Cyfrowej.

Nowe stawki wejdą w życie za rok, 1 lipca 2012 r. Będą to jedne z ostatnich unijnych regulacji cenowych. Po tym jak stawki za przesłanie 1 MB mają spadać (to wciąż nieoficjalne dane) do 70 eurocentów w 2013 r. i 50 eurocentów w 2014 r. Po 2016 r. unijne regulacje mają przestać obowiązywać. Oficjalne potwierdzenie tych stawek i terminów ma pojawić się jutro na konferencji prasowej Neelie Kroes.

Przypomnijmy jednocześnie, że wraz ze stawkami za transmisję danych spadać będą ceny połączeń głosowych w roamingu (stawki i harmonogram już potwierdzono). Po 1 lipca 2012 r. minuta połączenia wychodzącego będzie kosztować w UE 32 eurocenty, a przychodzącego – 11 eurocentów. Rok później stawki spadną odpowiednio do poziomu 28 i 10 eurocentów. Cena wiadomości SMS już za rok ma zmniejszyć się do 10 eurocentów.