Przegląd prasy – czwartek 7 lipca

Publikacja: 07.07.2011 08:37

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Transakcja Solorza to majstersztyk

Cezary Kaźmierczak

Polsat/Plus ma wszelkie atuty w ręku, żeby stać się wielkim beneficjentem zmian na rynku technologii. Sektor technologie, media, telekomunikacja – przypomina grę w szachy bez szachownicy. Nikt nie wie, w jakim kierunku, według jakich zasad i w oparciu o jakie narzędzia będzie się rozwijał. Najważniejsze wydaje się takie rozstawienie figur, by można było pójść w różnych kierunkach, a nie stawiać na jedną ściśle określoną wizję przyszłości. Z tej perspektywy niedawna transakcja zakupu Polkomtelu przez Zygmunta Solorza-Żaka jest rozwiązaniem optymalnym. Dobrze zarządzana przez Jarosława Bauca spółka znalazła się u szczytu swoich możliwości – dalej jest ściana nasyconego rynku i niemal 50 mln kart SIM w telefonach Polaków. Nowe perspektywy otwiera mariaż z telewizją i internetem.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=367996 (dostęp płatny)

BlackBerry traci rynek w USA

oprac.PC

Amerykańscy biznesmeni powoli odwracają się od smartfonów BlackBerry. Z badania ośrodka comScore www.comscore.com wynika, że urządzenia kanadyjskiej firmy RIM – zajmujące do tej pory czwarte miejsce na liście najpopularniejszych telefonów komórkowych w Ameryce – zostały pokonane przez iPhone’y. Do BlackBerry należy 8,1 proc. rynku, do iPhone’ów – 8,6 proc.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=367962 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz [/srodtytul]

T-Mobile płaci nawet 120 zł za przeniesienie numeru

Przemysław Poznański

7 lipca br. T-Mobile wprowadza nową promocję dla klientów przenoszących swój numer telefonu do T-Mobile od innego operatora: Przenieś numer do Tak Tak – T-Mobile na kartę. Za zmianę dotychczasowej sieci na ofertę Tak Tak klient otrzyma rok ważności konta na połączenia wychodzące bez konieczności doładowywania go w tym czasie. Ponadto dla klientów, którzy doładują konto kwotą minimum 25 zł, operator przygotował sześć bonusów o wartości 20 zł każdy, które będą dodawane do środków zgromadzonych na koncie. Dzięki temu klienci za przeniesienie numeru mogą otrzymać nawet 120 zł do wykorzystania w dowolny sposób i do wszystkich sieci.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9900873,T_Mobile_placi_nawet_120_zl_za_przeniesienie_numeru.html (dostęp płatny)

KE: Roaming do 2016 r. Od 2012 r. – maksymalne stawki za transmisję danych

Przemysław Poznański, Katarzyna Zachariasz

Konkurencja na rynku roamingu nie działa – uznała Komisja Europejska. Dlatego do 2016 r. utrzyma maksymalne stawki usług, w tym na razie nielimitowaną cenę detaliczną za transmisję danych za granicą. – Do tej pory leczyliśmy objawy choroby, czyli wysokie ceny. Teraz nadszedł czas, żeby zająć się problemem u podstaw – mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna m.in. za rynek telekomunikacyjny.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,9905789,KE__Roaming_do_2016_r__Od_2012_r____maksymalne_stawki.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

S&P ma Polkomtel na oku

Katarzyna Latek, PAP

Agencja „wskazała negatywnie” na telekom. Powód — duży dług, który Zygmunt Solorz zaciągnął na przejęcie. Aktualny długoterminowy rating Polkomtela wynosi „BBB+”, a krótkoterminowy kredytowy rating korporacyjny to „A-2”. Jednak rating telekomu trafił w agencji Standard Poors na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym. Decyzję agencja argumentuje: „możliwością przejęcia Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka, po zgodzie prezesa UOKiK, które ma być zrealizowane w znacznej części przy pomocy kapitału dłużnego”.

http://bbp.pb.pl/Issue.aspx?id=4a07e668-4cb8-4e71-8db7-e4fbc0f1aaa4&date=2011-07-07 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Smartfony i tablety przypuściły szturm w sieci

Aleksandra Stanisławska

Urządzenia przenośne napędzają już 5 proc. ruchu internetowego. To ponadpięciokrotny wzrost od 2009 roku. Operatorów komórkowych czekają miliardowe inwestycje w rozbudowę sieci. Urządzenia mobilne podbijają Internet. Podczas gdy w 2009 roku przesyłały zaledwie 0,89 proc. danych w obrębie sieci WWW, dziś generują ruch pięciokrotnie większy – podaje NetMarketShare. W USA ten wzrost jest jeszcze wyraźniejszy: udział smartfonów i tabletów w tamtejszym ruchu sieciowym sięga 8,2 proc., z czego aż 2,6 proc. przypada na iPada. W skali świata tablet Apple’a ma nieco skromniejsze wyniki: generuje 1 procent danych w sieci.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1062170_Smartfony_i_tablety_przypuscily_szturm_w_sieci.html (dostęp płatny)

Kto stał za sprzedażą Plusa

Jakub Kurasz, Urszula Zielińska

Ludzie z Trigona i Midasa oraz prawnicy z Dewey pomagali Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi. To zdecydowanie największa i technicznie najbardziej skomplikowana transakcja na rynku fuzji i przejęć od lat. Ponieważ jednocześnie jest to jedna z największych operacji tzw. lewarowanego wykupu menedżerskiego w historii nie tylko polskiego rynku, zdobyła już paneuropejską sławę. Kto stoi w cieniu Zygmunta Solorza-Żaka, który jest głównym nabywcą Polkomtelu? Przypomnijmy, że chodzi o zakup za 18,1 mld zł (z czego 15,1 mld zł przypada na zapłatę za akcje).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1062210_Kto_stal_za_sprzedaza_Plusa.html (dostęp płatny)

Każdy Szwed ma mówić po chińsku

Anna Nowacka-Isaksson Szwecja jako pierwszy kraj w Europie wprowadzi naukę chińskiego we wszystkich szkołach – postanowił minister edukacji. Minister edukacji Jan Björklund z partii liberałów chciałby, aby nauka chińskiego odbywała się w klasach końcowych wszystkich szkół podstawowych oraz w trzyletnich gimnazjach. Przewiduje jednak, że uruchomienie tego projektu zajmie w podstawówkach najbliższych dziesięć lat, a w gimnazjach nawet 15. W tym czasie trzeba znaleźć odpowiednich nauczycieli.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1062238_Kazdy_Szwed_ma_mowic_po_chinsku.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu