MI szuka partnera do realizacji projektu systemowego. Warunki wyśrubowane

Publikacja: 08.07.2011 15:05

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło konkurs na partnera w realizacji „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”. To tzw. projekt systemowy, który ma wspierać rozwój infrastruktury szerokopasmowej w Polsce budowanej z wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych. O realizację tego projektu starał się Urząd Komunikacji Elektronicznej, a ostatecznie zrealizuje go Ministerstwo Infrastruktury.

Resort ogłosił konkurs, który ma wyłonić partnera, jaki weźmie na siebie „część zadań” związanych z realizacją projektu. Jaka to część, trudno ocenić, ponieważ nie wiadomo dokładnie, o realizację projektu w jakim kształcie wnosiło Ministerstwo Infrastruktury. Budżet całego projektu MI miał wynosić 36 mln zł.

Z treści dokumentacji konkursowej można wnosić, że partner ma się zająć przede wszystkim działaniami związanymi z podnoszeniem e-kompetencji Polaków i budowaniem popytu z ich strony na usługi szerokopasmowe. Tymczasem Ministerstwo w publicznych wystąpieniach informowało, że jednym z podstawowych celów „Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu”, będzie wspieranie jednostek samorządu terytorialnego i operatorów telekomunikacyjnych w realizacji dotowanych projektów.

– W konkursie na wyłonienie partnera do realizacji projektu mogą brać udział zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stowarzyszenia, fundacje oraz inne osoby prawne i jednostki organizacyjne – podaje Ministerstwo Infrastruktury.

Niełatwo jednak będzie spełnić oczekiwania Ministerstwa, które oczekuje m.in. „zrealizowanie co najmniej jednego badania obejmującego problematykę kompetencji cyfrowych, o wartości co najmniej 100 tys. zł brutto”, albo „zrealizowanie co najmniej jednego ogólnopolskiego projektu szkoleniowego związanego z problematyką wykorzystania ICT, w którym działaniami szkoleniowymi zostało objętych co najmniej 800 osób, i który był realizowany we wszystkich województwach na terytorium Polski”.

Ministerstwo czeka na zgłoszenia konkursowe przez 1 miesiąc, czyli do 8 sierpnia br.

Jak informuje Departament Telekomunikacji MI resort nie uzyskał jeszcze wszystkich niezbędnych akceptacji od instytujcji zarządzających POIG 8.3 w ramach którego realizowany będzie projekt systemowy. Jednym z warunków ma być właśnie wyłonienie partnera realizującego zadania ze sfery edukacji cyfrowej.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu