KOMENTARZ: Albo sprzedadzą Wirtualną, albo jej nie sprzedadzą

Publikacja: 15.07.2011 09:17

Wojciech Jabczyński, rzecznik Telekomunikacji Polskiej, zdecydowanie zaprzeczył, jakoby jego spółka rozpoczęła sprzedaż portalu Wirtualna Polska. Mnie to dementi jakoś nie do końca przekonuje. Tym bardziej, że nie widziałem jeszcze grupy kapitałowej, która by przyznała się do chęci sprzedaży przed rozesłaniem oficjalnych dokumentów intencyjnych.

Po co Telekomunikacji Polskiej Wirtualna Polska, i czy aby nie zechce sprzedać portalu wszyscy zastanawiają się od chwili, kiedy narodowy operator musiał wykupić resztę udziałów WP od zdeterminowanych akcjonariuszy mniejszościowych w 2005 r. Do dziś TP nie sprzedała.

Trudno jednak było zauważyć, aby WP wchodziła w rolę „portalu telekomunikacyjnego”, o jakim mówiła TP (i nie tylko ona, czy ktoś pamięta jeszcze spółkę E-connections założoną przez portal Arena.pl i Tel-Energo?) Trudno było w ogóle zauważyć silniejsze związki operacyjne portalu i operatora. Poza nieudanym projektem WPmobi i dedykowanymi serwisami Neostrady w strukturach portalu. To niewiele.

Maciej Witucki podkreślał jednak zawsze, że WP ma swoje miejsce w grupie TP. Wszak sama grupa France Telecom chciała inwestować w media. Operowała portalem Wanadoo, którego nazwę zmieniono potem na Orange. Nie raz, nie dwa mówiło się, że taki los pisany jest również WP. Najlepiej przy okazji rebrandingu Telekomunikacji Polskiej na Orange.

Uwaga jednak! Nie tak dawno temu France Telecom zmieniło profil serwisu Orange.fr. To już nie portal horyzontalny z ofertową zakładką. To na powrót serwis operatora telekomunikacyjnego. Inaczej jest z Orange.pl, które właśnie w ubiegłym roku przyjęło formę serwisu informacyjnego (na marginesie: konkurując w jakimś stopniu z WP). Grupa TP realizuje dzisiaj taktykę, którą jej właściciel już zarzucił (dla ścisłości trzeba dodać, że np. także Orange.co.uk wciąż jest serwisem informacyjnym). Czy to odwrót grupy FT od mediów?

Nie spodziewałbym się całkiem tępej „urawniłowki” działań w grupie FT. Nie wiem dokładnie, jaką popularnością cieszyło się Orange.fr we Francji. Wiem dokładnie, że WP jest jednym z najpopularniejszych portali w Polsce. Jak utrzymuje TP – w całkiem dobrej kondycji finansowej. Obok innych profitów operator z pewnością może policzyć, ile oszczędza realizując część promocji we własnym, wysokozasięgowym portalu.

Na dwoje babka wróżyła. TP Emitel także jest rentowny, i także komplementarny z grupą TP. A jednak został sprzedany. Dlatego nie przejmowałbym się oficjalnymi dementi w sprawie WP. Z ogromną ciekawością będę się przyglądał decyzjom zarządu TP w sprawie Wirtualnej Polski.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu