Przegląd prasy – poniedziałek 18 lipca

Publikacja: 18.07.2011 08:45

Dziennik Gazeta Prawna

Finlandia to nie tylko Nokia

Bartłomiej Niedziński

Bez rozwoju różnych sektorów gospodarki Finom grozi wpadnięcie w recesję i kryzys zadłużeniowy Finlandia szuka sposobów na uniezależnienie swojej gospodarki od Nokii. W przeciwnym razie za parę lat kraj ten może podzielić los pogrążonych w długach Irlandii czy Portugalii. Pozornie problem może się wydawać przesadzony, biorąc pod uwagę, że Finlandia jest jednym z zaledwie sześciu państw strefy euro z najwyższym ratingiem kredytowym, a tegoroczna prognoza wzrostu gospodarczego wynosi 3,9 proc. PKB. Ale dłuższa perspektywa jest mało optymistyczna, bo dwie najważniejsze gałęzie fińskiej gospodarki – telefony komórkowe oraz przemysł drzewno-papierniczy – w ostatnim czasie mocno dołują.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369246 (dostęp płatny)

„Szpilki na Giewoncie” w Plusie

Michał Fura

Zygmunt Solorz-Żak przeprowadza operację, jakiej nikt jeszcze nie zrealizował – łączy telewizję z internetem i telefonią komórkową. Jeśli mu się nie uda sprzedawać wspólnie tych produktów, będzie miał kłopot ze spłatą długu – 14 mld złotych Szeroki zasięg sieci Plus, bijące rekordy oglądalności programy Polsatu, szybki internet LTE – ta wybuchowa mieszanka ma dokonać rewolucji na rynku telekomunikacyjnym, a właścicielowi koncernu przynieść rekordowe zyski. Jeśli się nie uda, dług 14 mld zł zaciągnięty przez Zygmunta Solorza-Żaka na przejęcie Plusa może być trudny do spłacenia. Jak ma wyglądać ideał? Ławka w parku, iPad, jedno kliknięcie i na ekranie otwiera się któryś z ulubionych seriali Polsatu: „Szpilki na Giewoncie”, „Świat według Kiepskich” czy program „Interwencja”. Rachunek przychodzi później w abonamecie za komórkę w Plusie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369286 (dostęp płatny)

SMS-y odchodzą do lamusa

PC

Smartfony nieuchronnie zastępują tradycyjne telefony komórkowe, a wraz z nimi powoli zanikają powiązane z nimi usługi – takie choćby jak SMS. Ich miejsce zastępują internetowe komunikatory nowej generacji, stworzone specjalnie dla użytkowników urządzeń przenośnych. Jednym z nich jest koreański KaTalk – aplikację pobrano 18 mln razy, choć na rynku jest od kilku miesięcy. Dzięki KaTalk można nie tylko ze sobą SMS-ować, ale też wysyłać sobie zdjęcia, muzykę, nawet filmy. Co najważniejsze, w odróżnieniu od tradycyjnej usługi SMS KaTalk www.kakao.com jest całkowicie darmowy – do przesyłania danych wykorzystuje WiFi, które w większości koreańskich miast jest bezpłatne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369278 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz

HTC naruszyło patenty Apple

Fila, AFP

Tajwański HTC naruszył dwa patenty koncernu Steve’a Jobsa – orzekła w piątek Międzynarodowa Komisja Handlu. Apple oskarżył w marcu 2010 roku HTC o naruszenie 10 patentów związanych ze swoim flagowym produktem iPhone,. Zdaniem amerykańskiego koncernu w smartfonach tajwańskiego producenta wykorzystano jego rozwiązania sprzętowe i interfejs.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9958710,HTC_naruszylo_patenty_Apple.html

Parkiet

Polkomtel: Banki zaprosiły zarząd

Urszula Zielińska

Zarząd Polkomtelu został zaproszony do udziału w spotkaniach z bankami przez same banki, podobnie jak Spartan Capital Holdings – poinformował Wojciech Pytel, który przy przejęciu Polkomtelu doradza Spartanowi.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/710535_Polkomtel:_Banki_zaprosily_zarzad.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

TP nie musi płacić 100 mln zł

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej, którą na spółkę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Sąd uznał, że urząd nie miał prawa regulować cen detalicznych internetu w usłudze neostrada tp. Anna Streżyńska, prezes UKE, powiedziała, że urząd nie będzie odwoływał się od wyroku. — Spodziewam się, że wyrok następnej instancji będzie identyczny. Nasze intencje zostały spełnione — TP obniżyła opłatę za utrzymanie łącza z 36 zł do 21 zł, tak jak żądało UKE — powiedziała prezes.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2f1ee301-c85b-4460-8180-5a7b1514aa09&date=2011-07-18 (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Finlandia to nie tylko Nokia

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?