Przegląd prasy – poniedziałek 18 lipca

Publikacja: 18.07.2011 08:45

Dziennik Gazeta Prawna

Finlandia to nie tylko Nokia

Bartłomiej Niedziński

Bez rozwoju różnych sektorów gospodarki Finom grozi wpadnięcie w recesję i kryzys zadłużeniowy Finlandia szuka sposobów na uniezależnienie swojej gospodarki od Nokii. W przeciwnym razie za parę lat kraj ten może podzielić los pogrążonych w długach Irlandii czy Portugalii. Pozornie problem może się wydawać przesadzony, biorąc pod uwagę, że Finlandia jest jednym z zaledwie sześciu państw strefy euro z najwyższym ratingiem kredytowym, a tegoroczna prognoza wzrostu gospodarczego wynosi 3,9 proc. PKB. Ale dłuższa perspektywa jest mało optymistyczna, bo dwie najważniejsze gałęzie fińskiej gospodarki – telefony komórkowe oraz przemysł drzewno-papierniczy – w ostatnim czasie mocno dołują.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369246 (dostęp płatny)

„Szpilki na Giewoncie” w Plusie

Michał Fura

Zygmunt Solorz-Żak przeprowadza operację, jakiej nikt jeszcze nie zrealizował – łączy telewizję z internetem i telefonią komórkową. Jeśli mu się nie uda sprzedawać wspólnie tych produktów, będzie miał kłopot ze spłatą długu – 14 mld złotych Szeroki zasięg sieci Plus, bijące rekordy oglądalności programy Polsatu, szybki internet LTE – ta wybuchowa mieszanka ma dokonać rewolucji na rynku telekomunikacyjnym, a właścicielowi koncernu przynieść rekordowe zyski. Jeśli się nie uda, dług 14 mld zł zaciągnięty przez Zygmunta Solorza-Żaka na przejęcie Plusa może być trudny do spłacenia. Jak ma wyglądać ideał? Ławka w parku, iPad, jedno kliknięcie i na ekranie otwiera się któryś z ulubionych seriali Polsatu: „Szpilki na Giewoncie”, „Świat według Kiepskich” czy program „Interwencja”. Rachunek przychodzi później w abonamecie za komórkę w Plusie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369286 (dostęp płatny)

SMS-y odchodzą do lamusa

PC

Smartfony nieuchronnie zastępują tradycyjne telefony komórkowe, a wraz z nimi powoli zanikają powiązane z nimi usługi – takie choćby jak SMS. Ich miejsce zastępują internetowe komunikatory nowej generacji, stworzone specjalnie dla użytkowników urządzeń przenośnych. Jednym z nich jest koreański KaTalk – aplikację pobrano 18 mln razy, choć na rynku jest od kilku miesięcy. Dzięki KaTalk można nie tylko ze sobą SMS-ować, ale też wysyłać sobie zdjęcia, muzykę, nawet filmy. Co najważniejsze, w odróżnieniu od tradycyjnej usługi SMS KaTalk www.kakao.com jest całkowicie darmowy – do przesyłania danych wykorzystuje WiFi, które w większości koreańskich miast jest bezpłatne.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=369278 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz

HTC naruszyło patenty Apple

Fila, AFP

Tajwański HTC naruszył dwa patenty koncernu Steve’a Jobsa – orzekła w piątek Międzynarodowa Komisja Handlu. Apple oskarżył w marcu 2010 roku HTC o naruszenie 10 patentów związanych ze swoim flagowym produktem iPhone,. Zdaniem amerykańskiego koncernu w smartfonach tajwańskiego producenta wykorzystano jego rozwiązania sprzętowe i interfejs.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9958710,HTC_naruszylo_patenty_Apple.html

Parkiet

Polkomtel: Banki zaprosiły zarząd

Urszula Zielińska

Zarząd Polkomtelu został zaproszony do udziału w spotkaniach z bankami przez same banki, podobnie jak Spartan Capital Holdings – poinformował Wojciech Pytel, który przy przejęciu Polkomtelu doradza Spartanowi.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/710535_Polkomtel:_Banki_zaprosily_zarzad.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

TP nie musi płacić 100 mln zł

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił 100 mln zł kary dla Telekomunikacji Polskiej, którą na spółkę nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Sąd uznał, że urząd nie miał prawa regulować cen detalicznych internetu w usłudze neostrada tp. Anna Streżyńska, prezes UKE, powiedziała, że urząd nie będzie odwoływał się od wyroku. — Spodziewam się, że wyrok następnej instancji będzie identyczny. Nasze intencje zostały spełnione — TP obniżyła opłatę za utrzymanie łącza z 36 zł do 21 zł, tak jak żądało UKE — powiedziała prezes.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2f1ee301-c85b-4460-8180-5a7b1514aa09&date=2011-07-18 (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Finlandia to nie tylko Nokia

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek