Porozumienie inwestycyjne: 100 tys. osób wejdzie w zasięg usług

Operatorzy komórkowi już rozpoczęli procesy inwestycyjne na obszarze białych plam, objętych porozumieniem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, którym zapewnili sobie korzystniejszy harmonogram obniżek MTR. – Te inwestycje wystartowały już w momencie otrzymania przez operatorów decyzji inwestycyjnych, czyli w maju – czerwcu 2011 roku – poinformował Radosław Pacewicz z departamentu hurtowego rynku telekomunikacyjnego w UKE podczas czatu „Plany inwestycyjne operatorów mobilnych dotyczące zwiększenia pokrycia internetem szerokopasmowym na obszarach białych plam” zorganizowanego przez Krajowe Forum Szerokopasmowe.

Publikacja: 03.08.2011 16:11

Porozumienie inwestycyjne: 100 tys. osób wejdzie w zasięg usług

Foto: ROL

Efekty tych działań będą widoczne najwcześniej za  około 18 miesięcy, czyli  w połowie 2012 r. Tyle bowiem trwa średnio proces inwestycyjny w przypadku operatorów mobilnych w Polsce. Firmy komórkowe w ramach porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej inwestować będą głównie w technologię 3G.  – Zgodnie z porozumieniem tylko około 15 proc. środków zostanie przeznaczonych na białe plamy 2G, a reszta na 3G – poinformował Radosław Pacewicz.

To oznacza, że dzięki porozumieniu siecią 2G operatorzy w sumie pokryją około 42 białych plam, a siecią 3G około 600 lokalizacji umożliwiając dostęp do szerokopasmowego internetu. Z szacunków UKE wynika, że w wyniku tych inwestycji około 100 tys. osób powinno uzyskać zasięg usług mobilnych w miejscu zamieszkania.

Operatorzy, nie ukrywali, że liczą na wsparcie samorządów dla tych inwestycji. – Takie wsparcie jest bardzo przydatne. W wielu miejscowościach poszukujemy miejsca na wieże telekomunikacyjne i maszty, ale czasami ich znalezienie jest bardzo trudne. Liczymy, że samorządy będą nam w tym pomagać – mówił Maciej Zengel z PTK Centertel.

Przy okazji operatorzy wypowiedzieli się, czy podejmowanie się  roli operatora telekomunikacyjnego przez gminy jest dla nich konkurencją (ostatni głośno o tym było w związku z publicznymi hotspotami). – Usługi dotowane z kasy publicznej powinny być tak skonstruowane, aby stymulowały popyt na usługi komercyjne, a nie je zastępowały. I jeżeli tego będziemy się trzymać, to popieramy rozwój publicznego dostępu – stwierdził Marcin Betkier, ekspert Biura Spraw Regulacyjnych w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Tajemniczy T-Mobile

Wielu uczestników czatu dziwiło się jednak, dlaczego PTC, podpisując porozumienie z UKE, zastrzegła, by nie publikować listy miejscowości (białych plam), gdzie w ramach porozumienia zamierza inwestować.  – W przypadku wielu z tych  miejscowości  proces inwestycyjny może być długi i nie możemy przewidzieć wszystkich ewentualnych trudności. Dlatego na liście są  również lokalizacje alternatywne. I to jest powód dlaczego chcielibyśmy się chwalić tym, co już postawiliśmy, a nie tym co dopiero zamierzamy – tłumaczył Marcin Betkier.

Uczestników czatu interesowało też, czy LTE ma szansę stać się technologią dla pokrycia białych plam? Według Roberta Rożka, głównego specjalisty ds. rozbudowy sieci RAN w Orange, LTE w paśmie 800 MHz może stać się medium internetowym dla obszarów wiejskich. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy pasmo to zostanie uwolnione oraz kiedy zakończą się uzgodnienia międzynarodowe w tej sprawie.

Przedstawicieli T-Mobile pytano natomiast, czy usługa WiMAX będzie rozwijana przez tę sieć. – Technologia WiMax prawdopodobnie nie będzie wiodącą na świecie. Dlatego poważnie analizujemy ten temat – odpowiedział Marcin Betkier.

Orange: Mariaż Polkomtela z Polsatem niebezpieczny?

Wśród uczestników czatu emocje budziła także sprawa przejęcie Polkotmela przez Zygmunta Solorza-Żaka. –  Przygotowujemy nasze stanowisko do UOKiK w tej sprawie. Na pewno taka transakcja wpływa na zmianę sytuacji konkurencyjnej. Transakcja PolsatPolkomtel może doprowadzić do połączenia firm, które posiadałyby około 50 proc. dostępnego pasma częstotliwości w Polsce.  To trochę dużo z punktu zachowania porównywalnych warunków konkurencyjnych dla wszystkich operatorów – uważa Maciej Zengel.

Na czacie poruszana był też kwestia niedawnej umowy między Orange i T-Mobile o współkorzystaniu z sieci. W tym kontekście przedstawiciela Playa pytano, dlaczego P4 stawia swoje maszty w miejscowościach, gdzie obok siebie stoją maszty wielkiej trójki.

Według Radosława Potery z Play współkorzystanie z infrastruktury nie jest obecnie możliwe z dwóch powodów:

– Jednak w niedużej skali tego typu wspólne projekty są już realizowane – dodał Radosław Potera. Przyznał on też, że bez zawarcia porozumienia z UKE mieszkańcy wielu białych plam mieli małe szanse na mobilny internet. – Porozumienie przyspieszyło nasze inwestycje w takich obszarach –  stwierdził Radosław Potera.

Operatorzy stwierdzili też, że w przyszłym roku ich zaangażowanie inwestycje w mobilny internet powinno się zwiększyć.

Pełny zapis czatu zorganizowanego w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego