Porozumienie inwestycyjne: 100 tys. osób wejdzie w zasięg usług

Operatorzy komórkowi już rozpoczęli procesy inwestycyjne na obszarze białych plam, objętych porozumieniem z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, którym zapewnili sobie korzystniejszy harmonogram obniżek MTR. – Te inwestycje wystartowały już w momencie otrzymania przez operatorów decyzji inwestycyjnych, czyli w maju – czerwcu 2011 roku – poinformował Radosław Pacewicz z departamentu hurtowego rynku telekomunikacyjnego w UKE podczas czatu „Plany inwestycyjne operatorów mobilnych dotyczące zwiększenia pokrycia internetem szerokopasmowym na obszarach białych plam” zorganizowanego przez Krajowe Forum Szerokopasmowe.

Publikacja: 03.08.2011 16:11

Porozumienie inwestycyjne: 100 tys. osób wejdzie w zasięg usług

Foto: ROL

Efekty tych działań będą widoczne najwcześniej za  około 18 miesięcy, czyli  w połowie 2012 r. Tyle bowiem trwa średnio proces inwestycyjny w przypadku operatorów mobilnych w Polsce. Firmy komórkowe w ramach porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej inwestować będą głównie w technologię 3G.  – Zgodnie z porozumieniem tylko około 15 proc. środków zostanie przeznaczonych na białe plamy 2G, a reszta na 3G – poinformował Radosław Pacewicz.

To oznacza, że dzięki porozumieniu siecią 2G operatorzy w sumie pokryją około 42 białych plam, a siecią 3G około 600 lokalizacji umożliwiając dostęp do szerokopasmowego internetu. Z szacunków UKE wynika, że w wyniku tych inwestycji około 100 tys. osób powinno uzyskać zasięg usług mobilnych w miejscu zamieszkania.

Operatorzy, nie ukrywali, że liczą na wsparcie samorządów dla tych inwestycji. – Takie wsparcie jest bardzo przydatne. W wielu miejscowościach poszukujemy miejsca na wieże telekomunikacyjne i maszty, ale czasami ich znalezienie jest bardzo trudne. Liczymy, że samorządy będą nam w tym pomagać – mówił Maciej Zengel z PTK Centertel.

Przy okazji operatorzy wypowiedzieli się, czy podejmowanie się  roli operatora telekomunikacyjnego przez gminy jest dla nich konkurencją (ostatni głośno o tym było w związku z publicznymi hotspotami). – Usługi dotowane z kasy publicznej powinny być tak skonstruowane, aby stymulowały popyt na usługi komercyjne, a nie je zastępowały. I jeżeli tego będziemy się trzymać, to popieramy rozwój publicznego dostępu – stwierdził Marcin Betkier, ekspert Biura Spraw Regulacyjnych w Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Tajemniczy T-Mobile

Wielu uczestników czatu dziwiło się jednak, dlaczego PTC, podpisując porozumienie z UKE, zastrzegła, by nie publikować listy miejscowości (białych plam), gdzie w ramach porozumienia zamierza inwestować.  – W przypadku wielu z tych  miejscowości  proces inwestycyjny może być długi i nie możemy przewidzieć wszystkich ewentualnych trudności. Dlatego na liście są  również lokalizacje alternatywne. I to jest powód dlaczego chcielibyśmy się chwalić tym, co już postawiliśmy, a nie tym co dopiero zamierzamy – tłumaczył Marcin Betkier.

Uczestników czatu interesowało też, czy LTE ma szansę stać się technologią dla pokrycia białych plam? Według Roberta Rożka, głównego specjalisty ds. rozbudowy sieci RAN w Orange, LTE w paśmie 800 MHz może stać się medium internetowym dla obszarów wiejskich. Jednak na razie nie wiadomo, kiedy pasmo to zostanie uwolnione oraz kiedy zakończą się uzgodnienia międzynarodowe w tej sprawie.

Przedstawicieli T-Mobile pytano natomiast, czy usługa WiMAX będzie rozwijana przez tę sieć. – Technologia WiMax prawdopodobnie nie będzie wiodącą na świecie. Dlatego poważnie analizujemy ten temat – odpowiedział Marcin Betkier.

Orange: Mariaż Polkomtela z Polsatem niebezpieczny?

Wśród uczestników czatu emocje budziła także sprawa przejęcie Polkotmela przez Zygmunta Solorza-Żaka. –  Przygotowujemy nasze stanowisko do UOKiK w tej sprawie. Na pewno taka transakcja wpływa na zmianę sytuacji konkurencyjnej. Transakcja PolsatPolkomtel może doprowadzić do połączenia firm, które posiadałyby około 50 proc. dostępnego pasma częstotliwości w Polsce.  To trochę dużo z punktu zachowania porównywalnych warunków konkurencyjnych dla wszystkich operatorów – uważa Maciej Zengel.

Na czacie poruszana był też kwestia niedawnej umowy między Orange i T-Mobile o współkorzystaniu z sieci. W tym kontekście przedstawiciela Playa pytano, dlaczego P4 stawia swoje maszty w miejscowościach, gdzie obok siebie stoją maszty wielkiej trójki.

Według Radosława Potery z Play współkorzystanie z infrastruktury nie jest obecnie możliwe z dwóch powodów:

– Jednak w niedużej skali tego typu wspólne projekty są już realizowane – dodał Radosław Potera. Przyznał on też, że bez zawarcia porozumienia z UKE mieszkańcy wielu białych plam mieli małe szanse na mobilny internet. – Porozumienie przyspieszyło nasze inwestycje w takich obszarach –  stwierdził Radosław Potera.

Operatorzy stwierdzili też, że w przyszłym roku ich zaangażowanie inwestycje w mobilny internet powinno się zwiększyć.

Pełny zapis czatu zorganizowanego w siedzibie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Efekty tych działań będą widoczne najwcześniej za  około 18 miesięcy, czyli  w połowie 2012 r. Tyle bowiem trwa średnio proces inwestycyjny w przypadku operatorów mobilnych w Polsce. Firmy komórkowe w ramach porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej inwestować będą głównie w technologię 3G.  – Zgodnie z porozumieniem tylko około 15 proc. środków zostanie przeznaczonych na białe plamy 2G, a reszta na 3G – poinformował Radosław Pacewicz.

Pozostało 89% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?