750 tys., a nie 800 tys. klientów usług szerokopasmowych spodziewa się na koniec tego roku Netia. Obniżenie planów, to wynik słabej sprzedaży usług dostępowych w II kwartale. Niewiele pomogło wprowadzenie do oferty nowego urządzenia abonenckiego, co zarząd operatora przyznaje bez ogródek.
– Wydaje nam się, że popełniliśmy błędy w komunikacji nowej oferty No Limits. Odbiegała od rynkowego standardu, a abonent miał kłopot z jej zrozumieniem. Musimy uczynić ją bardziej przejrzystą i uprościć, co niebawem uczynimy. Rynek jest słaby, a my rośliśmy w jego tempie co nas nie satysfakcjonuje. Do tej pory rozwijaliśmy się szybciej, niż rynek – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mirosław Godlewski, prezez zarządu Netii.
Rynek urośnie mniej
Netia pozyskała w II kwartale 15,5 tys. nowych abonentów z czego 6 tys., dzięki przejęciom sieci lokalnych ISP. Netia tłumaczy słabą sprzedaż silną konkurencją i wolniejszym wzrostem rynku. Wedle jej szacunków w II kwartale przybyło w Polsce 60 tys. nowych łączy. Cały rynek w tym roku zyska 250-300 tys. nowych linii zamiast 500 tys., jak prognozował operator. W sumie na koniec czerwca Netia obsługiwała 720 tys. klientów szerokopasmowego internetu. Nieaktualny jest też cel 1 mln użytkowników w przyszłym roku.
Nowa prognoza nie uwzględnia nadal przejęć sieci ethernetowych, które spółka może przeprowadzić w bieżącym roku. Według zarządu, choć przejęcia tego typu są ważnym elementem strategii Netii, to „są trudne do prognozowania w czasie”. Operator wciąż mówi o możliwości sfinalizowania „ważnego projektu akwizycyjnego” do końca bieżącego roku. Chodzi prawdopodobnie o Telefonię Dialog. Jak powiedział Mirosław Godlewski możliwości akwizycji na polskim rynku są coraz większe. – Z pewną przesadą można powiedzieć, że trudno znaleźć dzisiaj operatora, który nie szukałby nabywcy.Wciąż liczymy na duże przejęcia, ale nie wykluczone są także projekty średniej wielkości, w zależności od ich opłacalności, naszych możliwości finansowych i możliwości integracji przejmowanych podmiotów – powiedział Mirosław Godlewski. Według mniej lub bardziej oficjalnych informacji poza Telefonią Dialog na sprzedaż są lub niebawem będą także Exatel, GTS Energis, Mediatel, ATM, czy Crowley Data Poland. Poza większymi firmami Netia ma również otwarte procesy przejęcia około 10 małych ISP.