Premier Wielkiej Brytanii David Cameron występując przez Izbą Gmin poskarżył się na mobilne usługi społecznościowe i rolę, jaką Facebook i Twitter odegrały w koordynacji zamieszek w Wielkiej Brytanii. Zasugerował Cameron, że działanie tych usług może zostać w przyszłości w razie potrzeby ograniczone.
Warto obserwować rozwój sytuacji. Operatorzy telekomunikacyjni, dostarczający infrastrukturę oraz dostawcy usług nagle znaleźli się na nieznanym sobie terytorium – styku społeczeństwa obywatelskiego, praw obywatelskich (wolność słowa), bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Kto wie, skoro prawo większości krajów przewiduje w określonych okolicznościach wprowadzanie np. godziny policyjnej i zakazu zgromadzeń, to być może powstaną projekty zakazujące gromadzenia się na Twitterze czy Facebooku? Pamiętajmy, że przy całej amorficzności Internetu, jego mobilna odnoga jest łatwa do kontrolowania. Operatorzy zawsze współpracują z lokalnymi i państwowymi władzami i nie znajdą argumentów, by np. nie wyłączyć stacji bazowych na zadanym obszarze, jeśli panie takie żądanie.
Pozostając w temacie smartfonów – ich największy producent, Apple, został w tym tygodniu największą firma na świecie, przynajmniej pod względem wyceny giełdowej. Powtórzmy. Największą. Większą niż koncerny paliwowo-energetyczne typu Exxon czy Gazprom . Większą niż globalne konglomeraty typu General Electric. Największą. Pochód firmy ku finansowej potędze przyspieszył na dobre nie tak dawno, w 2007 r., kiedy pojawił się iPhone, a za nim przyszedł App Store i szaleństwo aplikacji jako nowego źródła przychodu operatorów i programistów.
Giełdowa wycena firmy to oczywiście w dużej mierze wielkość wirtualna, odzwierciedlająca głównie to, , co o perspektywach spółki myślą inwestorzy. W końcu dekadę temu Cisco było warte dwa razy więcej niż Apple, a analitycy zastanawiali się, kiedy wycena przekroczy bilion dolarów. Nie padła. Bańka internetowa pękła i nie ma powodów, by podobna sytuacja nie miała zdarzyć się ponownie.