Przegląd prasy – czwartek 18 sierpnia

Publikacja: 18.08.2011 11:08

Dziennik Gazeta Prawna

Nowoczesne technologie to wzrost PKB

Krzysztof Szubert

Społeczeństwo informacyjne potrzebuje wsparcia rządu. Nasz potencjał gospodarczy bez tego zwiędnie Nowoczesne technologie informacyjne i telekomunikacyjne są strategicznym elementem stymulującym wzrost gospodarczy oraz zatrudnienie. A podstawa to dostęp do internetu. Według badań Komisji Europejskiej wzrost PKB w 25 proc. związany jest z inwestycjami w nowoczesne technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy aż w 50 proc. Różnice wyników gospodarczych osiągane przez poszczególne państwa można zatem w dużej mierze tłumaczyć wysokością inwestycji w technologie ICT. W Polsce nie jest z tym najlepiej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373644 (dostęp płatny)

HTC odpowiada Apple’owi pozwem

PC

Tajwański producent smartfonów HTC oskarżył Apple’a o łamanie należących do niego patentów. W pozwie, który wpłynął do sądu w amerykańskim stanie Delaware, firma wnosi o objęcie koncernu Steve’a Jobsa zakazem importu do USA wszelkich spornych urządzeń. Byłby to wyjątkowo bolesny cios dla Apple’a, który swoje gadżety produkuje w chińskich fabrykach, a amerykański rynek jest dla niego jednym z najbardziej dochodowych. Pozwanie Apple’a to kolejny przejaw patentowej wojny wszystkich ze wszystkimi. Apple pozwał już Samsunga, HTC czy Motorolę. Pozwani nie składają broni i sami oskarżają firmę Jobsa o łamanie praw autorskich.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=373640 (dostęp płatny)

Parkiet

Mediatel: Dla Novum wycena na giełdzie za wysoka

Urszula Zielińska

Otrzymaliśmy zaproszenie do rozmów w sprawie przejęcia Mediatela – mówi Małgorzata Reterska, dyrektor finansowy Telekomunikacji Novum. To reakcja na naszą publikację, w której prezes NFI Magna Polonia, kontrolującej Mediatel, mówił, iż mogą się nim zainteresować operatorzy wirtualni.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/712702_Mediatel:_Dla_Novum_wycena_na_gieldzie_za_wysoka.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Klienci Apple’a składają pozew

DI, PAP

27 612 tys. użytkowników smartfonów iPhone z Korei Płd. pozywa do sądu ich producenta, firmę Apple, za naruszenie prywatności związane z gromadzeniem przez koncern informacji na temat lokalizacji klientów. Według Kima Hjeong Seoka, ich prawnika, domagają się po 1 mln wonów, czyli po około 932 USD odszkodowania od Apple’a i jego południowokoreańskiego oddziału.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=e5eb8506-d594-40c4-b7e7-607f209d126b&date=2011-08-18 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

iPady najmodniejsze wśród mobilnych urządzeń do surfowania

Magdalena Lemańska

Wśród urządzeń mobilnych w Polsce najchętniej używanym modelem jest dziś już nie żadna z komórek, ale iPad. Na drugim miejscu plasuje się iPhone, na trzecim Nokia C3. W całym naszym regionie iPhone na razie wygrywa z iPadem. Do sieci, wykorzystując iPada, wchodzi już 18,42 proc. wszystkich właścicieli urządzeń umożliwiających mobilny dostęp do Internetu w Polsce – wynika z badania GemiusRanking z 1 – 7 sierpnia 2011 r. cytowanego przez Presserwis. To największa grupa wśród wszystkich użytkowników takich urządzeń.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1070702_iPady_najmodniejsze_wsrod_mobilnych_urzadzen_do_surfowania.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu