– To bardzo liberalna decyzja biorąc jak na obecne realia rynkowe – podkreśla Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. – Przez ostatnie cztery miesiące prowadziliśmy negocjacje związane ze stawianymi przez nas warunkami. UPC zaakceptowało ostateczny ich kształt w piątek, co pozwoliło nam zamknąć postępowanie. Pismo, które otrzymaliśmy uważam, za deklarację realizacji transakcji – poinformowała szefowa UOKiK.
W stanowisku dla prasy UPC Polska oświadczyło jednak, że nie miało jeszcze okazji dokładnie przeanalizować treści decyzji i uzasadnienia przedstawionego przez Urząd. – Po szczegółowym zapoznaniu się z jego treścią i analizie zaproponowanych warunków, przedstawimy stanowisko firmy i zapowiedź dalszych działa – powiedziała Patrycja Gołos, rzecznik UPC Polska.
Więcej, niż połowa lokalnych rynków
Jak poinformowali przedstawiciele UOKiK-u, decyzja w sprawie przejęcia Astera przez UPC Polska została wydana na podstawie danych firm za 2010 r. Za rynek właściwy uznano rynek produktów oraz geograficzne obszary działania spółek (miasta) na rynku płatnej telewizji we wszystkich jej formach oraz rynek stacjonarnego dostępu do internetu. Badaniem objęto też rynek telefonii stacjonarnej, ale uznano, że udział kablówek w nim jest na tyle marginalny że nie będzie wpływał na koncentrację. Zasięgnięto przy tym opinii 185 podmiotów w 31 miastach. Dane i wnioski z badania urząd opublikuje w formie raportu.
– Wzięliśmy pod uwagę rynki lokalne, bo analizy, które przeprowadziliśmy wskazują, iż za wyjątkiem platform satelitarnych nie można mówić na rynku płatnej telewizji o podmiotach, które dostarczają usługi na terenie całego kraju . Trudno też mówić, że na terenie całego kraju mamy zbliżone warunki konkurencji – tłumaczył Wojciech Szymczak, dyrektor w UOKiK .