Akamai: polski operator liderem prędkości mobilnego dostępu

Globalna platforma CDN Akamai opublikowała na podstawie danych statystycznych ze swoich serwerów raport na temat ruchu w globalnej sieci IP za I kwartał 2011. Jedna z polskich sieci mobilnych okazała się w tym okresie globalnym liderem pod względem uzyskiwanych przez użytkowników prędkości. Niestety, pozycja Polski w pozostałych rankingach prędkości nie wypada już tak dobrze.

Publikacja: 13.09.2011 10:51

Akamai: polski operator liderem prędkości mobilnego dostępu

Foto: ROL

Serwery Akamai, firmy zajmującej się optymalizacją ruchu w globalnej sieci IP, mierzą między innymi prędkość połączeń nawiązywanych przez użytkowników w różnych krajach.

Polski lider

Z zebranych przez platformę danych za I kwartał br. wynika, że jedna z polskich sieci mobilnych (nazwy nie podano) gwarantowała najwyższą ze zmierzonych na całym świecie prędkość 6,1 Mb/s. Topowa prędkość w tej sieci wyniosła 14,9 Mb/s, a średnia miesięczna konsumpcja danych 141 MB transferu. Dla pozostałych polskich operatorów średnie prędkości wynosiły 1,4-3,7 Mb/s, a maksymalne 7,3-11,9 Mb/s.

Najbliższy w rankingu konkurent polskiego lidera (sieć z Grecji) osiągała średnią prędkość 4,5 Mb/s. Maksymalną średnią prędkość – 22,7 Mb/s – zmierzyła platforma Akamai w jednej z brytyjskich sieci mobilnych (formalnie liderem w każdym rankingu jest operator belgijski, ale Akamai odrzuciła jego wyniki, uznając je za zniekształcone).

Mimo wysokich prędkości dostępu w Polsce nasz kraj nie może się równać z liderami pod względem konsumpcji danych w mobilnej sieci, które w jednej z kanadyjskich sieci wynoszą średnio 23 GB miesięcznie, w Hong Kongu 3,7 GB, a na Słowacji 1,8 GB.

Rumunia się rozwija

Gorzej wyglądają średnie prędkości w polskich sieciach stacjonarnych. Wedle danych Akamai średnia prędkość łącza internetowego w Polsce wynosiła 3,6 Mb/s, a średnia maksymalnych prędkości (bez uwzględnienia sieci mobilnych) 13,9 Mb/s. Dla porównania w I kwartale br. średnia globalna wyniosła 2,1 Mb/s dla statystycznych prędkości, a dla maksymalnych 10,6 Mb/s. Polska plasuje się powyżej średniej globalnej, ale daleko za liderami rankingów.

Pośród 23 uwzględnionych w raporcie krajów europejskich nasz kraj uplasował się na 21 miejscu pod względem średnich prędkości i na 23 (ostatnim) miejscu pod względem maksymalnych prędkości. Zwraca uwagę wysokie miejsce w rankingu Rumunii, w której operatorzy w ostatnich latach na dużą skalę rozwijają sieci FTTx.

Z najwyższych średnich prędkości korzystają abonenci na Dalekim Wschodzie: 14,4 Mb/s w Korei Południowej i 9,2 Mb/s w Hong Kongu. Podobnie z maksymalnymi prędkościami: 39,5 Mb/s Akamai zmierzyła w Hong Kongu, a 36,3 Mb/s w Korei Południowej.

Mimo mało chwalebnego miejsca Polski w rankingu prędkości, trzeba zauważyć, że średnie prędkości w Polsce jednak rosną. Wedle danych Akamai w I kw. 2010 r. średnia wynosiła 2,5 Mb/s, a w IV kw. 2010 r – 3,25 Mb/s. Serwer Akamai zmierzyły, że 17 proc. połączeń z polskiej strefy geograficznej charakteryzowało się prędkością minimum 5 Mb/s, a 65 proc. prędkością minimum 2 Mb/s.

Raporty Akamai są warte uwagi, jako że serwery firmy mierzą realne prędkości osiągane z poszczególnych adresów IP, a nie deklarowane przez operatorów marketingowe prędkości.

Poza informacjami na temat średnich prędkości połączeń z serwerami raport Akamai zawiera także dane m.in. na temat ataków na serwery, adopcji protokołu IPv6, czy liczba adresów IP w globalnych sieciach. Raport Akamai za I kwartał 2011 r. po raz pierwszy jest promowany w Polsce przez agencję public relations (WeberShandwick)

Akamai: State of Internet. 1st Quarter, 2011 Report (dostęp po zalogowaniu)

Serwery Akamai, firmy zajmującej się optymalizacją ruchu w globalnej sieci IP, mierzą między innymi prędkość połączeń nawiązywanych przez użytkowników w różnych krajach.

Polski lider

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?