Przegląd prasy – wtorek 11 października

Publikacja: 11.10.2011 06:39

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

E-ministerstwo pod dużym znakiem zapytania

Sylwia Czubkowska

Stworzenie nowego ministerstwa cyfryzacji będzie trudne. Wymaga nie tylko politycznej woli koalicjantów, lecz także nowego podziału kompetencji między resortami – sceptycznie spogląda na ten pomysł Waldemar Pawlak. Nowy resort i jego kompetencje wciąż są sporym znakiem zapytania. Mimo to już zaczynają się spekulacje na temat tego, kto mógłby stanąć na jego czele. Najczęściej wymieniane są dwie kandydatury: Magdaleny Gaj, obecnego wiceministra w resorcie infrastruktury, odpowiedzialnej za łączność, czyli właśnie infrastrukturę internetową. Oraz Krzysztofa Kiliana, byłego ministra łączności, a obecnie wiceprezesa Polkomtelu. Tworzenie nowego resortu spotyka się już na starcie ze sporym oporem PSL. – Stronnictwo obawia się, że nowe ministerstwo mogłoby zagrozić jego wpływom w sferze przedsiębiorczości i gospodarki

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/555420,e_ministerstwo_pod_duzym_znakiem_zapytania.html

Sygnity zarobi z Huawei

Michał Fura

Polska spółka spodziewa się 30 – 40 mln zł przychodów do końca 2012 r. ze współpracy z Huawei, chińskim dostawcą infrastruktury telekomunikacyjnej.Natomiast w perspektywie 2013 r. przychody ze współpracy sięgnąć mają 100 mln zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=381743 (dostęp płatny)

E-sklepy przestrzegają prawa

MK

94 proc. zamówionych w internecie towarów zostało dostarczonych, a tylko w 1 proc. przypadków przysłano wadliwy towar. To wynik raportu sporządzonego przez Europejskie Centrum Konsumenckie. Powstał on w oparciu o doświadczenia poszczególnych klientów, którzy łącznie dokonali 305 zakupów w sklepach internetowych z 28 krajów UE.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=381631 (dostęp płatny)

Korespondencję do urzędu skarbowego będzie można przesłać e-mailem

Łukasz Zalewski

Podatnicy będą mogli przesyłać dokumenty do urzędów za pomocą poczty elektronicznej. Będą one traktowane tak jak zwykły list wysłany tradycyjną pocztą. Urząd nie będzie musiał więc potwierdzać, że otrzymał e-maila. Jeśli podatnik będzie chciał uzyskać potwierdzenie, będzie musiał pismo wysłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej urzędu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=381803 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Będzie łatwiej kupować w sieci?

Tomasz Bielecki,

Bruksela chce ułatwić zagraniczne zakupy na terenie całej Unii Europejskiej. Polak zamawiający ubrania lub książki we Francji czy Hiszpanii miałby gwarancję takiego samego prawa do ich zwrotu lub wymiany.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10447325,Bedzie_latwiej_kupowac_w_sieci_.html

Ile za internet w telefonie? Chętnie zapłacimy 105 zł

Przemysław Poznański

Codziennie wysyłamy SMS-y i pod tym względem jesteśmy europejskimi rekordzistami, za to wciąż nie mamy zaufania do internetu w smartfonie – wynika z najnowszego badania firmy doradczej Deloitte.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10444984,Ile_za_internet_w_telefonie__Chetnie_zaplacimy_105.html

Europa dała zgodę na przejęcie Skype’a

MIB

Microsoft właśnie dostał od Komisji Europejskiej pozwolenie na kupno Skype’a. Regulatorzy uznali, że umowa nie naruszy konkurencji w Europie. O przejęciu Skype’a Microsoft poinformował w maju. Za słynny komunikator producent Windows zgodził się zapłacić kosmiczną sumę 8,5 mld dol. Do finalizacji potrzebował jeszcze zgody regulatorów antymonopolowych. Komisja Europejska zgodę już wydała.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10444327,Europa_dala_zgode_na_przejecie_Skype_a.html

Twoje dane są dużo warte. Firmy polują na informacje o internautach

Szymon Baranowski

Wiek, płeć, preferencje zakupowe, książki, jakie czytamy, miejsca, do których chodzimy. Wszystkie te i inne informacje o sobie udostępniamy w sieci. Dane te mają coraz większą wartość dla firm, które chcą zdobyć klientów. Najnowsze raporty wyceniają pełną informację o jednej osobie na… 1200 zł.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10447278,Twoje_dane_sa_duzo_warte__Firmy_poluja_na_informacje.html

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

E-maile pod lupą rządu

Jacek Przybylski

Jak podał dziennik „Wall Street Journal”, władze USA za po-mocą tajnego nakazu zmusiły Google’a i Sonic.net (dostawcę Internetu) do przekazania im informacji dotyczących kont e-mailowych Jacoba Appelbauma. Prześwietlony 28-latek to amerykański haker i działacz praw człowieka. Nie jest oskarżony o żadne przestępstwo, ale od dawna interesują się nim rządowi agenci. Podpadł bowiem władzom, otwarcie wspierając działalność WikiLeaks.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085336_E-maile_pod_lupa_rzadu.html (dostęp płatny)

Ofensywa Microsoftu

Magdalena Lemańska

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez koncern komunikatora internetowego Skype. Tym samym Bruksela dopuściła do realizacji największego przejęcia w historii Microsoftu. Jego wartość to aż 8,5 mld dol. (równowartość 5,9 mld euro). Komisja uznała, że z jej analiz wynika, iż działalność firm pokrywała się wyłącznie w zakresie usług polegających na umożliwianiu komunikowania się z wykorzystaniem wideo (Microsoft ma Windows Live Messenger).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085296_Ofensywa_Microsoftu.html (dostęp płatny)

Polisy z marketu online

Zuzanna Reda

Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami sprzedawanymi przez bankowe platformy internetowe. – Supermarket ubezpieczeniowy oferują w tej chwili cztery banki, finalizujemy umowę z kolejnym, który ma go otworzyć jeszcze w tym roku – mówi Krystian Wesołowski, wicedyrektor działu ubezpieczeń Blue Media, dostarczyciela usługi.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085265_Polisy_z_marketu_online.html (dostęp płatny)

Steve Jobs opracował przed śmiercią nowe projekty

Magdalena Lemańska

Zmarły w ubiegłym tygodniu założyciel koncernu Apple zabezpieczył przyszłość firmy, pozostawiając jej plany rozwoju nowych produktów. Plany opracowane przez Jobsa zapewniają osieroconemu koncernowi co najmniej cztery lata pracy – podał „Daily Mail”.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085335_Steve_Jobs_opracowal_przed_smiercia_nowe_projekty.html (dostęp płatny)

Użytkownik smartfona płaci wyższe rachunki

Urszula Zielińska

Choć zarabiamy mniej niż obywatele 14 innych krajów objętych badaniem Deloitte, to jesteśmy skłonni przeznaczać na bardzo szybki mobilny Internet (100 Mb/s) tyle samo co pozostali ankietowani – podała firma doradcza Deloitte, prezentując wyniki badania „Addicted to Connectivity.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085303_Uzytkownik_smartfona_placi_wyzsze_rachunki.html (dostęp płatny)

Sygnity chce konsolidować branżę IT

Dariusz Wolak

Kondycja finansowa Sygnity, jak utrzymuje Norbert Biedrzycki, prezes spółki, jest już na tyle stabilna (jeszcze w zeszłym roku miała duże kłopoty finansowe), że stać ją na kupowanie innych podmiotów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1085300_Sygnity_chce_konsolidowac_branze_IT.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

E-ministerstwo pod dużym znakiem zapytania

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy