Brytyjska sieć kablowa Virgin Media zamierza wystartować w przetargu na częstotliwości 2,6 GHz – podał serwis The Light Reading. Operatora nie interesuje budowa makrosieci LTE, ale chciałby – zgodnie z planami brytyjskiego regulatora Ofcom – uzyskać prawo o użytkowania części zakresu w rozwiązaniach „krótkiego zasięgu”, które umożliwiłyby mu wdrożenie rozwiązania typu femto/piko.

Jak w rozmowie z brytyjskim dziennikiem The Guardian mówi Robert Samuelson, dyrektor strategii Virgin Media, technologia 4G umożliwiłaby częściowe odciążenie lokalnych sieci WiFi, o dostęp do których konkuruje coraz więcej domowych urządzeń. Z jego słów wynika, że w zakresie 2,6 GHz operator chciałby instalować pikokomórki o zasięgu do 100 m, pokrywających powierzchnie dużych rezydencji lub budynków wielomieszkaniowych.

Ofcom zasygnalizował już plan udostępnienie części zakresu na potrzeby femto/pikokomórek, ale ostateczny kształt przetargu na częstotliwości LTE w Wielkiej Brytanii nie jest jeszcze znany. Poza Virgin Media wystąpić o ten zakres zamierza również BT, brytyjski operator narodowy.