Nowy szef UKE ma zadbać o przyjazne otoczeni regulacyjne

Publikacja: 17.01.2012 15:28

Przyjazne otoczenie regulacyjne dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych w połączeniu ze zwiększeniem dostępności usług dla konsumentów i dalszym spadkiem cen usług. To jeden z czterech głównych postulatów, którego realizację zagwarantować ma powołanie Magdaleny Gaj na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej na kolejną 5-letnią kadencję – wynika z uzasadnienia kandydatury przekazanej przez premiera Donalda Tuska na ręce marszałek Sejmu, Ewy Kopacz.

Oprócz tego, zdaniem premiera, wybór Magdaleny Gaj, to również gwarancja zdynamizowania rozwoju rynku telekomunikacyjnego, w tym budowy sieci następnej generacji (NGN). Przyczynić mają się do tego przewidywalność regulacyjna i „pewność prawna”. Nie bez znaczenia będzie sposób zagospodarowania częstotliwości radiowych, które są dobrem rzadkim.

W końcu premier oczekuje, że polski regulator zacznie być widoczny na arenie międzynarodowej: będzie mieć realny wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej, a także branżowych organizacjach międzynarodowych.

Przedstawiciele organizacji branżowych zrzeszających operatorów uważają, że oczekiwania premiera nie są zapowiedzią nowego podejścia do rynku, a kontynuacją polityki prowadzonej przez Annę Streżyńską przy pomocy konsultacji i porozumień z operatorami.

–  Sformułowania użyte w uzasadnieniu traktowałbym jako pewien wytrych. Mamy nadzieję, że „przyjazne otoczenie regulacyjne” oznacza, że regulator nadal będzie rozmawiać z rynkiem, biorąc pod uwagę biznesowe argumenty operatorów – mówi Eugeniusz Gaca z Krajowej Izby  Gospodarczej i Telekomunikacji.

Sejm zagłosuje w sprawie powołania nowej szefowej UKE 27 stycznia. Co ciekawe, z dokumentów zamieszczonych na stronie parlamentu wynika też, że choć premier zaproponował Magdalenę Gaj na stanowisko prezes UKE w styczniu br., to zgodziła się ona kandydować na to stanowisko 12 grudnia ubiegłego roku. Publicznie – nigdy o tym nie wspomniała.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu