Przegląd prasy – środa 4 lipca

Publikacja: 04.07.2012 08:45

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Sądy akceptują drukowanie e-faktur

Aleksandra Michalska, Aneta Saramak

Sprzedawca może umówić się z kontrahentem, że będzie wysyłał faktury e-mailem, aby tamten je wydrukował. Taki dokument daje prawo do odliczenia VAT. Było tak także przed zmianą przepisów, która obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1155620_Sady_akceptuja_drukowanie_e-faktur.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

E-faktury do poprawki

Grażyna Leśniak

Przedsiębiorcy mają zapewnić autentyczność elektronicznych dokumentów sprzedaży. Nie wiadomo jednak, jak powinni to robić Najnowszy projekt zmian w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), który minister finansów konsultuje z innymi resortami, ma dostosować polskie przepisy do ustawodawstwa unijnego, m.in. w kwestii faktur VAT. Chodzi o wdrożenie postanowień dyrektywy 2010/45/UE. Projekt przewiduje możliwość wystawiania faktur zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (za zgodą kontrahenta).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=416061 (dostęp płatny)

Rząd ma jeszcze szansę uniknąć błędów ACTA

Anna Korbela

Nie ucichła jeszcze sprawa ACTA, a polskie władze chcą znowu zafundować nam kolejne niekorzystne przepisy. Tym razem skutki ich przyjęcia poniosą przedsiębiorcy i naukowcy Unia Europejska planuje wprowadzić jednolity system ochrony patentowej. Niestety jego beneficjentem będą państwa mające silny potencjał rozwoju technicznego i dysponujące znacznymi środkami na badania i rozwój. Natomiast dla polskich przedsiębiorców proponowane regulacje oznaczają ograniczenie swobody działalności gospodarczej. Dlatego tym bardziej niezrozumiałe jest stanowisko rządu, który popiera prace nad nowym systemem. Popiera, choć analizy prawne jednoznacznie wskazują na niezgodność planowanych regulacji z Konstytucją RP, Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej. Popiera, choć przeciwko temu rozwiązaniu protestują przedsiębiorcy i naukowcy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=416001 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Hawe przelicytowało konkurentów do TK Telekom

Magdalena Wierzchowska

Niepokojąca cisza zapadła w procesie prywatyzacji TK Telekom, telekomunikacyjnego ramienia PKP. Właściciel zastanawia się, kogo wybrać spośród czterech firm, które złożyły oferty wiążące: Hawe z IT Polpager, GTS, Netia i Exatel. Uzyskał już odpowiedzi na pytania i… zamilkł. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że ten mecz jest grą do jednej bramki. Hawe z IT Polpager przelicytowały konkurentów. Z szacunków „PB” wynika, że oferują ok. 600 mln zł za spółkę, która warta jest połowę tej kwoty. GTS i Netia chcą zapłacić o jedną trzecią mniej, około 400 mln zł. Exatel jeszcze mniej.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=128810# (dostęp płatny)

Jeśli tablet, to tylko służbowy

MK

Już 74 proc. pracowników na świecie i 69 proc. w Polsce wykorzystuje, i to bardzo często, prywatne urządzenia mobilne do celów zawodowych — wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie firmy Fortinet, która specjalizuje się w zintegrowanych systemach zarządzania zagrożeniami. A jednak jest w naszym kraju całkiem spory odsetek osób (26 proc. zatrudnionych), które mają duży dystans do tzw. konsumeryzacji IT — za żadne skarby nie chcą używać osobistych tabletów

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=128807# (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu