Publiczny hotspot Wi-Fi można wynająć od operatora

Tworzenie infrastruktury sieciowej zapewniającej internet w firmach i w obiektach użyteczności publicznej w postaci tradycyjnej – przewodowej – jest kosztochłonne i obecnie coraz rzadziej stosowane. Znacznie prostsze i ekonomicznie uzasadnione jest objęcie obiektu zasięgiem wysokoprzepustowej sieci bezprzewodowej. Do niedawna trzeba było taką sieć budować samodzielnie. Teraz można ją wynająć od operatora, nie ponosząc przy tym praktycznie żadnych kosztów inwestycyjnych

Publikacja: 15.07.2012 22:27

Publiczny hotspot Wi-Fi można wynająć od operatora

Foto: ROL

Duże zainteresowanie, z jakim spotkały się pierwsze wdrożenia, sprawiło, że Netia opracowała komercyjną ofertę na budowę sieci bezprzewodowych WLAN. Rozwiązanie to może być dostarczone w tradycyjnym modelu biznesowym lub jako usługa, w przypadku której Klient płaci wyłącznie za  dostępu do sieci bezprzewodowej i nie ponosi opłat za urządzenia sieciowe oraz instalację. Ten sposób może być szczególnie interesujący dla firm i instytucji, które nie dysponują środkami na inwestycje. Warto także zwrócić uwagę na inną zaletę tego modelu. Wraz ze wzrostem dostępnych przepustowości sieci Klient otrzymuje za opłatę abonamentową poziom usług adekwatny do obecnie obowiązujących na rynku.

– Usługa polegająca na dostarczeniu kompleksowego rozwiązania WLAN (bezprzewodowa sieć lokalna) kierowana jest do bardzo szerokiego grona przedsiębiorstw i instytucji –mówi Rafał Bakalarz, dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Netii. – Pierwszą z nich są firmy działające w takich branżach, jak: służba zdrowia, hotelarstwo, zarządzanie nieruchomościami, media obsługujące imprezy, np. targi. W tym przypadku sieci bezprzewodowe mogą być wykorzystywane zarówno przez pracowników, jak i do obsługi Klientów zewnętrznych – pracowników firm budowlanych, osób przebywających w recepcji, czy poczekalni – dodaje Rafał Bakalarz.

Zarzuć sieć na klienta w Wi-Fi

Zdaniem przedstawiciela Netii, kolejna grupa potencjalnie zainteresowanych sieciami bezprzewodowymi to sieci handlowe. Mogą one stosować WLAN tam gdzie pojawiają się klienci z urządzeniami bezprzewodowymi, zarówno w części restauracyjnej, jak i komercyjnej (sklepy, punkty usługowe). Dla tej grupy użytkowników szczególnie ważna może być możliwość serwowania własnych reklam wraz z udostępnianym internetem bezprzewodowym. Sieci handlowe mogą przygotować zestaw własnych bannerów reklamujących wybrane stoiska. Reklamy te wyświetlają się użytkownikowi internetu np. w danym sklepie, punkcie handlowym.

Jednym z najprostszych sposobów reklamy jest strona startowa, czyli ekran, który pojawia się przy pierwszej próbie połączenia się z internetem. Jest to idealne miejsce do promocji firmy, zwłaszcza obiektów handlowych, ale także np. atrakcyjnych turystycznie miejsc w gminie.

Profesjonalna sieć WLAN to także nowe narzędzie marketingowe nie tylko dla właścicieli centrów handlowych, restauracji czy hoteli, ale również instytucji użyteczności publicznej, takich jak gminy czy starostwa. WLAN pozwala na zaprezentowanie aktualnych ofert, promocji, obejrzenie wideoklipów, ale także informacji o tym, co dzieje się aktualnie w gminie.

– WLAN znajduje szerokie zastosowanie w sektorze publicznym (m.in. urzędy, uczelnie, przychodnie i szpitale). Instytucje te mogą zapewnić dostęp do sieci zarówno swoim Klientom (studentom, pacjentom, petentom), jak i własnym pracownikom. Wielość scenariuszy zastosowania rozwiązania Netii jest bardzo szeroka. Począwszy od rozwiązań docelowych po wdrożenia tymczasowe (np. na placach budowy), zastępczych bądź awaryjnych – mówi Rafał Bakalarz.

Bezpieczeństwo i kontrola ruchu w sieci

Do połączenia z internetem Netia dostarcza symetryczne, wysokoprzepustowe łącza. Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo tego rozwiązania. Użytkownik, który korzysta z sieci WLAN w biurze, każdorazowo loguje się do sieci w taki sam sposób, jak w przypadku lokalnej sieci LAN.

W przypadku sieci otwartej (free WiFi) połączenie z internetem wymaga akceptacji regulaminu, dzięki czemu użytkownik jest zobowiązany do korzystania z sieci w sposób zgodny z prawem. Użytkownik wie, że zgodnie z Regulaminem system gromadzi dane. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest zidentyfikowanie (np. po MAC adresie) osoby, która korzystając z internetu, dopuściła się nadużyć lub działań niezgodnych z prawem. W przypadku stwierdzenia nadużyć właściciel sieci WLAN może, działając zgodnie z prawem, przekazać dane zapisywane w systemie służbom, takim jak ABW, CBA, policja.

Funkcjonalność platformy do zarządzania siecią WLAN umożliwia proste wprowadzenie ograniczeń ilości przesyłanych i odbieranych danych, jak również limity transferu danych, czyli ograniczenie na wykorzystywane pasmo. Dzięki takim narzędziom łącze nie będzie nadużywane przez osoby, które chciałyby dzięki niemu pobierać na swój komputer pliki o dużych rozmiarach i przesyłać załączniki zbytnio obciążające łącze. Użytkownicy tacy nie zablokują również możliwości korzystania z sieci WLAN innym osobom. Rozwiązanie pozwala na realizowanie połączenia z internetem dla określonej liczby jednoczesnych użytkowników mogących pobierać sygnał o ograniczonej przepustowości lub zapewnić nieograniczony dostęp do Wi-Fi. Dzięki temu można utrzymać stabilność dostępu w przypadku dużej liczby użytkowników jednoczesnych. Rozwiązanie pozwala także na bezpieczną autoryzację w sieci możliwości zestawiania tunelowanych i szyfrowanych połączeń VPN dla użytkowników komercyjnych, np. obsługa kawiarni, restauracji etc.

Dla potrzeb administracji sieci ważne okażą się statystyki wykorzystania łącza. Centralny system zarządzania siecią WLAN zapewnia dostęp do różnego rodzaju statystyk, dotyczących użytkowników: adresy MAC, czas logowania, czas sesji, obciążenie łącza, ilość aktywnych użytkowników itp.

Recepta Netii na sieć WLAN

Sieć WLAN od Netii składa się z co najmniej dwóch punktów dostępowych (ang. AP – Access Point). Przy większej ilości punktów dwa AP zawsze są podłączone kablem ETTH do sieci zewnętrznej, czyli publicznego internetu. W zależności od kubatury miejsca, którą musi obsłużyć sieć, stosuje się różną liczbę urządzeń i o różnym zasięgu. Dostępne są trzy rodzaje punktów dostępowych:

Dla użytkownika sieci bezprzewodowej przechodzenie pomiędzy granicą zasięgu poszczególnych AP jest zupełnie niezauważalne – sąsiedni AP przejmuje płynnie sesję przemieszczającego się urządzenia. Chodząc po całym obszarze, automatycznie przełączani jesteśmy z jednego AP do drugiego bez straty połączenia zarówno przy transmisji danych, jak i VoIP. Jeżeli jedno z urządzeń AP ulegnie uszkodzeniu, wówczas urządzenia sąsiednie przejmują jego ruch, zwiększając automatycznie swój zasięg, dzięki czemu poprawia się niezawodność sieci.

Rafał Bakalarz, dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Netii

[artykuł stanowi płatny materiał reklamowy dostarczony przez Netię]

Duże zainteresowanie, z jakim spotkały się pierwsze wdrożenia, sprawiło, że Netia opracowała komercyjną ofertę na budowę sieci bezprzewodowych WLAN. Rozwiązanie to może być dostarczone w tradycyjnym modelu biznesowym lub jako usługa, w przypadku której Klient płaci wyłącznie za  dostępu do sieci bezprzewodowej i nie ponosi opłat za urządzenia sieciowe oraz instalację. Ten sposób może być szczególnie interesujący dla firm i instytucji, które nie dysponują środkami na inwestycje. Warto także zwrócić uwagę na inną zaletę tego modelu. Wraz ze wzrostem dostępnych przepustowości sieci Klient otrzymuje za opłatę abonamentową poziom usług adekwatny do obecnie obowiązujących na rynku.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży