Lubelskie ogłasza przetarg na budowę sieci regionalnej

Publikacja: 18.07.2012 22:03

Przetarg na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na Lubelszczyźnie ogłosił zarząd województwa. Za ponad 300 mln zł powstać ma w regionie blisko trzy tysiące kilometrów sieci światłowodów.

Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo lubelskie” w 85 proc. finansowany jest z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Postępowanie, które ma wyłonić projektanta i jednocześnie wykonawcę sieci, będzie prowadzone w trybie „dialogu konkurencyjnego”.

Tpo pozwoli województwu dopracować się z potencjalnymi wykonawcami sposobu wykonywania tej sieci i wykorzystania istniejącej już infrastruktury. Wykonawca będzie mógł negocjować z istniejącymi operatorami wykorzystanie sieci.

Według zarządu województwa w regionie jest niewiele odcinków sieci światłowodowej, która może być wykorzystana do tego projektu.

Zarząd będzie przez miesiąc czekał na zgłoszenia zainteresowanych wykonawców, a potem rozpocznie z nimi negocjacje.

Projekt przewiduje, że na Lubelszczyźnie powstanie 2908 km sieci szerokopasmowego dostępu z 312 węzłami, służącymi do dalszej dystrybucji internetu. Dzięki temu niej operatorzy będą mogli zapewnić dostęp do internetu 90 proc. mieszkańców województwa. Dodatkowo za część pieniędzy z projektu przeszkolonych zostanie 7,6 tys. mieszkańców regionu, w wieku powyżej 45 lat, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Łączna wartość projektu ponad 314 mln zł. Prawie 267 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Kolejne 31,4 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 15,7 mln zł – z budżetu województwa lubelskiego.

Lubelskie jest jednym z pięciu województw Polski wschodniej objętych programem budowy sieci szerokopasmowej. Inwestycja ma ułatwić dostęp do internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców z obszarów peryferyjnych, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Całkowity koszt projektu to ponad miliard zł, z czego ponad 880 mln ma stanowić ma dofinansowanie unijne. Sieć ma powstać do 2014 roku.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu