Przegląd prasy – 19 lipca

Publikacja: 19.07.2012 08:12

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Nie bój się roamingu

Michał Fura

Operatorzy komórkowi oferują pakiety i usługi, dzięki którym rozmowy telefoniczne podczas wakacji nie doprowadzą nas do ruiny. Nie mogę teraz rozmawiać, bo jestem za granicą – czasy, gdy w taki sposób odbierało się telefon komórkowy, dając do zrozumienia dzwoniącemu, by się rozłączył, bo naraża nas na wysokie koszty, to już przeszłość. Do wyjazdu warto się jednak przygotować, bo nawet jeśli mamy wykupiony abonament z nieskończoną liczbą darmowych minut, działa on tylko na terenie Polski. Za granicą każde połączenie rozliczane jest osobno, według cennika usług roamingowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417644 (dostęp płatny)

Ulga na podręcznik zamiast odliczenia na internet

Magdalena Majkowska

Nowa ulga na zakup podręczników byłaby mniej kosztowna dla budżetu niż ulga internetowa, którą miałaby zastąpić. Trwają wakacje, ale już za kilka tygodni uczniowie i studenci ruszą do księgarń kupować podręczniki. Zdaniem Krzysztofa Kosińskiego, rzecznika PSL, to najlepszy moment na dyskusję o możliwości wprowadzenia ulgi podręcznikowej.(…) – Za wprowadzeniem ulgi przemawia wiele czynników. Po podwyżce VAT książki drożeją, a czytelnictwo spadło o 8 proc. – mówi Wojciech Duch, redaktor naczelny portalu Historia.org.pl.  Dodaje, że nowe odliczenie miałoby zastąpić likwidowaną ulgę internetową, przy czym jego koszt byłby niższy, w związku z tym że ulga internetowa ma bardziej powszechny charakter.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=417598 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Intel mniej optymistyczny

GS

Intel, którego wyniki uchodzą za barometr koniunktury na rynku komputerów osobistych, laptopów i serwerów, zarobił w II kwartale 2,8 mld USD netto, o 4 proc. mniej niż przed rokiem. Zyski spadły, choć przychody wzrosły o 3,6 proc., do 13,5 mld USD. Tradycyjnie popyt na produkty Intela uchodzi za wskaźnik wydatków konsumpcyjnych oraz inwestycyjnych na świecie. (…) Ale na wyniki kalifornijskiej spółki, oprócz koniunktury w światowej gospodarce, coraz większy wpływ ma zmieniająca się struktura popytu na sprzęt elektroniczny. Komputery osobiste i laptopy tracą popularność na rzecz tabletów i smartfonów, które Intel zaopatruje w niewielkim stopniu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/735730_Intel_mniej_optymistyczny.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Inwestycje telekomunikacyjne mają być szybsze i łatwiejsze

Magdalena Wierzchowska

(…)  Zespół ekspertów przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAiC) podjął kolejną próbę, by ułatwić operatorom inwestycje. — Mamy nadzieję, że prace zespołu doprowadzą do wypracowania najlepszych rozwiązań sprzyjających przyspieszeniu i zwiększeniu efektywności inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną finansowanych zarówno z pieniędzy komercyjnych, jak i z wykorzystaniem funduszy unijnych, by osiągnąć cele Europejskiej Agendy Cyfrowej — mówi Małgorzata Olszewska, wiceminister MAiC.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=129692# (dostęp płatny)

13 proc. Polski nadal bez zasięgu

MEW

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował wyniki inwentaryzacji infrastruktury telekomunikacyjnej. W dokumencie operatorzy deklarują, że ich inwestycje powinny zwiększyć się w tym roku o ponad 40 proc. w porównaniu z 2011 r. — z 1,06 mld zł do 1,5 mld zł. Do tych prognoz trzeba jednak podchodzić z ostrożnością, bo ubiegłoroczne inwestycje były niższe od zadeklarowanych o 20 proc. Inna sprawa, że powiększone o 40 proc. nakłady to wciąż kropla w morzu potrzeb.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=129693# (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

150 mld SMS-ów w ciągu roku.Przestajemy rozmawiać

dyz

Brytyjczycy mniej czasu spędzają na rozmowach telefonicznych, więcej na pisaniu SMS-ów i e-maili – pisze brytyjski „Guardian” Przez 15 lat co roku wydłużał się czas, jaki Brytyjczycy spędzali na rozmowach telefonicznych. Zmieniło się to w zeszłym roku – wynika z raportu brytyjskiego regulatora rynku mediów Ofcom. W 2011 r. wyspiarze rozmawiali przez komórki o 5 proc. krócej niż rok wcześniej.

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Intel nie liczy na odbicie wydatków w USA i Europie

GS

Intel, którego wyniki uchodzą za barometr koniunktury w branży technologicznej, obciął prognozy na ten rok. Miniony kwartał był dla największego na świecie producenta mikroprocesorów dość udany. Przychody kalifornijskiej firmy wzrosły o 3,6 proc., do 13,5 mld dol. Mimo to zysk netto zmniejszył się o 4 proc., do 2,8 mld dol.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1158646_Intel_nie_liczy_na_odbicie_wydatkow_w_USA_i_Europie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Nie bój się roamingu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?