Ok. 15 proc. gospodarstw w Polsce ma dostęp do DVB-T

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika że jest ich już 15,9 proc., co oznacza znaczny wzrost zainteresowania tą usługa od stycznia, gdy analogiczny wskaźnik wynosił 6,4 proc. Emitel szacuje nasycenie DVB-T podobnie do Nielsena

Publikacja: 03.08.2012 07:00

Ok. 15 proc. gospodarstw w Polsce ma dostęp do DVB-T

Foto: ROL

Przy założeniu, że gospodarstw domowych mamy dziś w kraju ok. 14 mln, usługę odbiera ok. 2,2 mln gospodarstw domowych.

Emitel: DVB-T w niecałych 15 proc. domów

Bardzo podobnie wypadają badania Emitela. – Z naszych wykonywanych we współpracy z PBS wynika, że ta liczba nie osiągnęła jeszcze 15 proc., ale jest bardzo zbliżona do wyników Nielsena. Natomiast z dużym przekonaniem mogę potwierdzić, że dynamika wzrostu tych wyników jest dokładnie taka sama jak u Nielsena. Różnica wielkości wynika wyłącznie z różnej metodologii – mówi Krzysztof Kaczmarczyk, wiceprezes Emitela. Jego zdaniem realne jest, że docelowo usługę odbierać nawet jedna trzecia gospodarstw. Na razie w całym kraju nie można jeszcze nawet odbierać wszystkich dostępnych w ramach bezpłatnej cyfrowej oferty kanałów. Ujednolicenie oferty może dodatkowo zwiększyć zainteresowanie DVB-T.

Według Kaczmarczyka, możliwe jest, że do szybkiego wzrostu zainteresowania naziemną telewizją cyfrową przyczyniły się i nadawane w ramach jej oferty w wysokiej rozdzielczości (HD) relacje z mistrzostw Euro, i kampania informacyjna prowadzona przez rząd i większa dostępność sprzętu do odbioru tej usługi w sklepach.

Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka Technologii TVP za powody zwiększonego zainteresowania usługą uważa relacje z Euro2012 nadawane w HD, nagłaśnianie wprowadzania DVB-T na branżowych konferencjach i e mediach, ale też fakt, że usługa jest na razie w Polsce bezpłatna.

Polsat i TVN chcą DVB-T w HD

Najwięksi komercyjni nadawcy walczą teraz o to, by w ramach naziemnej cyfrowej telewizji obok TVP1 i TVP2 w HD nadawane były także Polsat i TVN. – Nie wiemy, ile z odbierających naziemną telewizję cyfrową gospodarstw ma w domu telewizor zdolny do odbierania kanałów HD, ale z naszych doświadczeń wynika, że w sieciach kablowych, gdzie widz na TVN do wyboru w jakości HD i SD, częściej wybiera tę pierwszą opcję. Poza tym za kilka lat drogą naturalnej wymiany odbiorników wszyscy będą mieli telewizory HD – uważa  Tomasz Berezowski, dyrektor departamentu technologii w TVN.

Polsat i TVN podkreślają też, że skoro TVP ma już w cyfrowych pakietach dwie swoje stacje w HD, komercyjna konkurencja także powinna mieć taką możliwość. – Prawdopodobne jest, że HD stanie się w przyszłości standardem nadawania i nie powinniśmy odbierać widzom naziemnej telewizji cyfrowej możliwości korzystania z niego, w szczególności w zakresie najbardziej popularnych kanałów – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

Tomasz Berezowski dodaje, że na rynku jest teraz nierówność, bo TVP po prostu zaczęła nadawać na MUX I w HD, a komercyjnych nadawców ogranicza przy tym już zagospodarowany MUX II oraz decyzje rezerwacyjne, w których zapisane jest, że program ma być nadawany w SD. – Mimo rządowej strategii, która zakładała brak obecności HD na multipleksach, mamy je tam. Stąd nasza sugestia, by KRRiT rozważyła jednak taką reorganizację porządku multipleksów, która umożliwiłaby nadawanie tam w HD także kolejne kanały  – mówi Berezowski.

Przy założeniu, że gospodarstw domowych mamy dziś w kraju ok. 14 mln, usługę odbiera ok. 2,2 mln gospodarstw domowych.

Emitel: DVB-T w niecałych 15 proc. domów

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość