Przegląd prasy – czwartek 16 sierpnia

Publikacja: 16.08.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Sieci komórkowe nastawiają się na radykalne cięcia wydatków

Michał Fura

Operatorzy potrzebują na inwestycje 4 – 4,5 mld zł. Poszukują pieniędzy w oszczędnościach. – Pozwala na transmisję przez internet jednocześnie kilkunastu programów w jakości HD. Można je oglądać na ekranie telewizora lub komputera w domu czy też na laptopie w kawiarni lub nawet w samochodzie. Tak wygląda rewolucja – opowiadał DGP Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Polkomtela, o możliwościach mobilnego internetu LTE. Aby tą ofertą objąć cały kraj, Polkomtel, a także Orange, T-Mobile i Play czekają ogromne inwestycje w budowę sieci LTE. Analitycy szacują, że w sumie pochłoną one 2 – 2,3 mld zł na budowę sieci i drugie tyle na zakup potrzebnych do tego częstotliwości.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=420152 (dostęp płatny)

Narodowa biblioteka wirtualna: bardzo droga i kompletnie martwa

Sylwia Czubkowska

W stworzenie wielkiej biblioteki cyfrowej włożono 10 lat pracy i 10 mln zł. Zdaniem NIK jest zupełnie nieprzydatna. Kiedy w grudniu 2002 roku premier Leszek Miller z pompą ogłaszał uruchomienie Polskiej Biblioteki Internetowej, miała ona być prawdziwą rewolucją. Plan był ambitny: chciano zdigitalizować i za darmo udostępnić w sieci tysiące dzieł literackich, naukowych i artystycznych. Już w pierwszym roku funkcjonowania PBI wydano na nią 700 tys. zł, rok później blisko 4 mln zł. Do dziś, jak wyliczyła NIK, w bibliotekę zainwestowano ponad 10 mln zł. Jednak mimo początkowego rozmachu zamiast być rewolucyjną e-biblioteką, PBI okazała się tworem zupełnie nieprzydatnym.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=420139 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Mobilna transakcja za kilka milionów dolarów: Amerykanie kupują polską firmę

Tomasz Grynkiewicz

Istnieją dopiero trzy lata, a już swoją spółkę zależną sprzedali w transakcji wartej kilka milionów dolarów. Nowym właścicielem polskiego Apphance jest amerykański uTest. Nazwy firm zapewne niewiele czytelnikowi powiedzą, bo choć obie spółki mają znanych klientów, to działają na zapleczu branży oprogramowania. Istniejący od 2007 r. amerykański uTest to czołowy dostawca narzędzi do testowania oprogramowania mobilnego, z takimi klientami jak Google, Sony czy Amazon.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12311494,Mobilna_transakcja_za_kilka_milionow_dolarow__Amerykanie.html

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Netia: 190 osób do Ericssona

Urszula Zielińska

Ne­tia oraz dwie prze­ję­te przez nią w ubie­głym ro­ku spół­ki: Dia­log oraz Crow­ley Da­ta Po­land Ne­tia, pod­pi­sa­ły z Erics­so­nem czte­ro­let­nią umo­wę ser­wi­so­wą. Za­stą­pi ona 1 wrze­śnia kon­trakt pod­pi­sa­ny w sierp­niu 2010 r. Na jej mo­cy Erics­son przej­mie 190 pra­cow­ni­ków gru­py Ne­tii. Jak tłu­ma­czy Mał­go­rza­ta Ba­bik, rzecz­nik Ne­tii, 20 z nich to do­tych­cza­so­wi pra­cow­ni­cy Crow­ley Da­ta Po­land, a 170 Dia­lo­gu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/736735_Netia:_190_osob_do_Ericssona.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Amerykański gigant kupił polską technologię

KAJ

Polidea, spółka zajmująca się tworzeniem aplikacji mobilnych, przypadła do gustu Amerykanom. Uznanie inwestorów zza Oceanu zyskała technologia, którą Polidea stworzyła niejako przy okazji projektów związanych z tworzeniem aplikacji. I teraz sprzedała ją z całkiem pokaźnym zyskiem. Według informacji „Pulsu Biznesu”, amerykański uTest, największy na świecie dostawca narzędzi do testowania oprogramowania, zapłacił około 2 mln USD (ponad 6 mln zł) za Apphance, spółkę zależną Polidei.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=131150# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Amerykanie kupili polskie programy

Dariusz Wolak

Warszawska spółka Polidea sprzedała amerykańskiemu koncernowi uTest wszystkie prawa autorskie do usługi pod nazwą Apphance. Nabywca przejął też zespół inżynierów, którzy do tej pory zajmowali się rozwojem aplikacji. Będą pracować w centrum kompetencyjnym uTest w Warszawie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1161759_Amerykanie_kupili_polskie_programy.html (dostęp płatny)

W drogę ze smartfonem

Aleksandra Stanisławska

Polski rynek nawigacji samochodowych zaczyna odczuwać skutki ekspansji smartfonów, tabletów i internetowych aplikacji. Jak podaje GfK Polonia, w ubiegłym roku sprzedano u nas ponad 600 tys. tradycyjnych zestawów PND (Portable Navigation Devide), jednak ten rok ma przynieść spadek sprzedaży o 14–18 proc. Na rynku nawigacji działających na smartfonach dwie polskie firmy – NaviExpert i AutoMapa – walczą o dominację nie tylko między sobą, ale też ze światowymi gigantami: Nokią i Google’em. Darmowym usługom tych ostatnich polscy gracze przeciwstawiają lepiej aktualizowane bazy danych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1161758_W_droge_ze_smartfonem.html (dostęp płatny)

Netia oraz dwie przejęte przez nią w ubiegłym roku spółki: Telefonia Dialog oraz Crowley Data Poland Netia, podpisały z Ericssonem czteroletnią umowę serwisową, która zastąpi dotychczasową, zawartą w sierpniu 2010 r. Na jej mocy Ericsson przejmie 190 pracowników grupy Netii i będzie świadczyć usługi utrzymania i zarządzania sieciami telekomunikacyjnej firmy. Wynagrodzenie Ericssona wyniesie w skali czterech lat w sumie około 368 mln zł. Zatrudnienie w grupie Netii skurczy się kolejny raz w tym roku do około 2 tys. pracowników. W czerwcu zakończyły się w niej zwolnienia grupowe, które objęły 519 osób. – Urszula Zielińska

Samsung zwiększył w II kw. sprzedaż smartfonów o 29,5 proc., do 90,4 mln sztuk, mimo mniejszego popytu na telefony bezprzewodowe, i  powiększył przewagę nad Apple’em, który sprzedał 28,9 mln. Udział rynkowy Samsunga wyniósł 21,6 proc., Apple’a – 6,9 – podała firma Gartner. Na świecie sprzedaż komórek zmalałao 2,3 proc., do 419 mln.     — AFP, Piotr Rudzki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1161755_W_skrocie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Sieci komórkowe nastawiają się na radykalne cięcia wydatków

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy