Przegląd prasy – piątek 24 sierpnia

Publikacja: 24.08.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rynek hamuje, Netia tnie ceny

Michał Fura

W tym roku liczba klientów internetu stacjonarnego może się wprawdzie powiększyć o ok. 200 tys., ale będzie to o 100 tys. mniej niż przed rokiem – szacuje Netia. Efektem będzie spadek przychodów nawet o 60 mln zł. Dlatego firma w drugim półroczu ma agresywnie walczyć o rynek. – Mieliśmy już obniżki cen części oferty TP, nasza oferta będzie konkurencyjna, bo musi – zapowiada Mirosław Godlewski, prezes Netii. Szczegóły ujawni w poniedziałek.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=420940 (dostęp płatny)

Śledzą nas tysiące par oczu. I to w świetle prawa

Robert Zieliński

Nawet kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy może sięgać po nasze dane telekomunikacyjne, billingi połączeń oraz lokalizowanie telefonu. Najczęściej robią to policjanci, nawet w błahych sprawach. Sięgnięcie po informacje z naszego telefonu, w przeciwieństwie np. do włączenia podsłuchu, nie wymaga zgody sądu. Wystarczy, że funkcjonariusz policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, celnik lub agent Wywiadu Skarbowego zwróci się o te dane do operatora telekomunikacyjnego. W sumie to grupa, która liczy kilkadziesiąt tysięcy – wszyscy, którzy prowadzą śledztwa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=420959 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Virgin Mobile w Polsce. Ruszyła sprzedaż starterów

Vadim Makarenko

Na rynek wchodzi kolejny wirtualny operator komórkowy – Virgin Mobile. Zaczyna od sprzedaży wyłącznie oferty pre-paid i celuje w młodych fanów technologicznych nowinek. Richard Branson, ekscentryczny brytyjski miliarder i założyciel Virgin Group nie pofatygował się do Warszawy na start Virgin Mobile Polska. Ale jednego przełomu już dokonał. W warszawskiej restauracji Skwer, w której nowa firma komórkowa postanowiła poinformować o rozpoczęciu działalności w naszym kraju, pojawiła się reporterka z Polsatu i nagrała wypowiedź… Łukasza Wejcherta. – Po raz pierwszy wypowiadałem się do Polsatu – wyznał wyraźnie zaskoczony Wejchert, który jeszcze rok temu był członkiem zarządu konkurencyjnego TVN i udziałowcem Grupy ITI.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12351667,Virgin_Mobile_w_Polsce__Ruszyla_sprzedaz_starterow.html

Carlos Slim przejmie Play? Wątpliwe

Tomasz Kulisiewicz, Audytel

Być może Carlos Slim rzeczywiście przyglądał się Playowi, jednak od zakupu w 1990 r. meksykańskiego Telmexu, co było początkiem jego działania w telekomunikacji, nie wykazywał żadnego zainteresowanie Europą. Uwaga Slima skupiona jest na Ameryce Łacińskiej, a ostatnio także na hiszpańskojęzycznej społeczności w USA. Ameryka Łacińska to ogromny rynek telefonii komórkowej, który jest podzielony między należącą do Slima grupę America Movil (i jego operatorów pod marką Claro) i właśnie Telefonikę. Telefonica jest jedyną telekomunikacyjną spółką w Europie, którą mógłby być zainteresowany, bo to jego największy konkurent w Ameryce.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,12354061,Carlos_Slim_przejmie_Play__Watpliwe.html

MAC-owi może zabraknąć pieniędzy na ważne projekty

Przemysław Poznański

Resort cyfryzacji robi przymiarki do przyszłorocznego budżetu. I jakby nie liczył, brakuje mu kilkadziesiąt milionów złotych, bez których pod znakiem zapytania stanąć może kilka istotnych projektów. Bieżące funkcjonowanie ministerstwa to ok. 100 mln zł rocznie. Ale na wszystkie zadania resort miał w tym roku ok. 3 mld zł, z czego połowa to koszty działań związanych z zapobieganiem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Kilkadziesiąt milionów nie wydaje się przy tym kwotą wielką. Jednak władze resortu przekonują, że tych pieniędzy może zabraknąć.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12354769,MAC_owi_moze_zabraknac_pieniedzy_na_wazne_projekty.html

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Drugie półrocze ma być lepsze

Urszula Zielińska

Inwestorzy dobrze przyjęli wyniki finansowe Netii za II kwartał br. A to dlatego, że okazały się lepsze, niż sądzili analitycy z biur maklerskich. Zamiast strat telekomunikacyjna grupa pokazała zyski. Kurs akcji spółki zyskał w ciągu dnia 1,17proc., rosnąc na zamknięciu sesji do6,04 zł. W wynikach Netii widać jednak niepokojące trendy. Prezes firmy Mirosław Godlewski oceniał: – To był słaby kwartał pod względem przychodów i przyłączeń abonentów Internetu i telefonii stacjonarnej.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/737000_Drugie_polrocze_ma_byc_lepsze.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Inwestor w Hawe

Kamil Kosiński

Potwierdziły się nasze wczorajsze informacje. Hawe przeprowadzi emisję akcji skierowaną do inwestora strategicznego. NWZA w tej sprawie zostało zwołane na 18 września. Wartość emisji może być nawet o 100 mln zł wyższa, niż przypuszczaliśmy. Wyniesie maksymalnie 350 mln zł. Na początku tygodnia Hawe było wyceniane na nieco ponad 400 mln zł. Po naszym wczorajszym artykule kurs wzrósł o ponad 15 proc. — Zwołanie walnego dotyczącego nowej emisji akcji skierowanej do inwestora strategicznego to efekt uzgodnień z inwestorami, którzy wyrazili deklarację uczestnictwa w konsolidacji istniejącej infrastruktury światłowodowej w Polsce opartej na Hawe i TK Telekom — mówi Jerzy Karney, prezes Hawe.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=131671# (dostęp płatny)

Netia nie traci, ale tnie

Kamil Zatoński

19 mln zł — takiej straty netto w drugim kwartale spodziewali się po Netii analitycy. A pokazała 21 mln zł zysku. Z tym że powstał „w wyniku rozpoznania aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego na wewnątrzgrupowej transakcji sprzedaży elementów infrastruktury telekomunikacyjnej przez Dialog do Netii”. W drugim kwartale operator miał 536,5 mln zł przychodów przy 21 mln zł zysku netto.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=131646# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Netii ubyło klientów Internetu, ale straty nie miała

Urszula Zielińska

Największy konkurent Telekomunikacji Polskiej w II kw. roku miał zysk. Sposobem na odzyskanie klientów ma być nowa oferta. Choć inwestorzy dobrze przyjęli wyniki finansowe Netii za II kw. (kurs akcji wczoraj rósł, bo zamiast spodziewanej straty spółka pokazała zyski), to widać w nich niepokojące trendy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1162462_Netii_ubylo_klientow_Internetu_ale_straty_nie_miala.html (dostęp płatny)

To może być ostatnia szansa na uzyskanie kredytu technologicznego

Michał Kołtuniak

We wrześniu ogłoszenie konkursu, a w październiku nabór wniosków o dofinansowanie. Tak zapowiada się harmonogram realizacji jednego z działań programu „Innowacyjna gospodarka”. O nawet 4 mln zł dotacji będą mogły powalczyć małe i średnie przedsiębiorstwa, które zainwestują w nowoczesne technologie umożliwiające im wprowadzenie na rynek nowego produktu. Zgodnie z zapowiedziami Banku Gospodarstwa Krajowego nabór wniosków zostanie przeprowadzony najprawdopodobniej w październiku. Jednak nie oznacza to, że firmy mają jeszcze dużo czasu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1162392_To_moze_byc_ostatnia_szansa_na_uzyskanie_kredytu_technologicznego.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rynek hamuje, Netia tnie ceny

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G