Widzowie w Chinach, Indiach i Brazylii najszybciej adaptują connected TV

Z badań GfK wynika, że to właśnie m.in. na tych rynkach największy odsetek właścicieli telewizorów korzysta już z telewizora z dostępem do Internetu. Znacznie słabiej wypadają pod tym względem kraje europejskie. Zdaniem ekspertów boom na tego typu urządzenia w ciągu najbliższej dekady dotrze jednak i na Stary Kontynent

Publikacja: 03.09.2012 07:00

Widzowie w Chinach, Indiach i Brazylii najszybciej adaptują connected TV

Foto: ROL

Najwyższy odsetek smart TV – 44 proc. – mają Chińczycy. Kolejne w rankingu państw przebadanych przez GfK są Korea Południowa, gdzie telewizor z dostępem do Internetu ma prawie jedna piąta właścicieli telewizorów (18 proc.), Indie (17 proc.), Brazylia ( 14 proc.) oraz Turcja (13 proc.). – Widzowie w krajach rozwijających się, jak Indie, Brazylia, a w szczególności Chiny, oglądają coraz większe ilości treści zupełnie poza telewizorami, ale także korzystając z telewizorów w znacznie bardziej zaawansowany sposób niż kiedyś. W czasie oglądanie wykonują coraz więcej czynności on-line – to dla nas wskazówka, jak będą się zachowywali za kilka lat widzowie w państwach zachodnich – komentuje dane z raportu Richard Preedy, dyrektor ds. badań w GfK.

Jak dodaje, choć Chiny, Indie i Brazylia najszybciej adaptują tę technologię na świecie w tej chwili, w ciągu najbliższej dekady takie rynki jak brytyjski, amerykański czy niemiecki także osiągną krytyczną masę użytkowników smart TV. – Sposób, w jaki oglądamy telewizję zmieni się na zawsze, grzebiąc technologię analogową – przewiduje Preedy.

Na razie jednak fakt czy telewizor ma dostęp do Internetu czy nie, nie przesądza o zakupie tego sprzętu. Większą uwagę niż Brytyjczycy i Amerykanie przywiązują do tego Chińczycy i Hindusi. W krajach zachodnich najważniejszym parametrem zakupu jest jednak cena telewizora i  przekątna ekranu.

Chińczycy lubią interaktywne programy

Chińczycy, oprócz tego, że mają w domach najwyższy odsetek connected TV, najchętniej także z nich korzystają – 75 proc. właścicieli elektronicznych nowinek w Chinach przyznaje, że korzysta z ich unikalnych właściwości.  Globalnie „tylko” 28 proc. użytkowników smart TV deklaruje, że programy, które dają możliwość interakcji, są bardziej interesujące od „tradycyjnych”. – Z tego wynika, że nadawcy muszą wdrażać elementy interaktywne w treści programów w bardziej bardziej angażujący sposób. Dopiero to zachęci widzów do interakcji – komentuje Richard Preedy.

W Europie najwyższy odsetek telewizorów z dostępem do Internetu – 11 proc. – mają widzowie w Wielkiej Brytanii. Taki sam odsetek mają USA i Meksyk.

W Hiszpanii i Niemczech smart TV to dziś wciąż tylko 8 proc. rynku, w Belgii: 6 proc., a w Rosji i Holandii: 5 proc.

Coraz więcej widzów serwisów hybrydowych

Co ciekawe, z badań GfK wynika, że jedna trzecia widzów interaktywnych programów oglądanych na smart TV wykorzystuje ich interaktywność w ten sposób, że w czasie ich trwania szuka w Internecie informacji na temat właśnie oglądanej produkcji. – Dlatego GfK sugeruje nadawcom skupienie się na kampaniach wirusowych i materiałach bonusowych, które wzmocniłyby zainteresowanie widzów, zamiast liczyć na to, że sami z siebie będą wciągać się w nową technologię dzięki korzystaniu z jej interaktywnych rozwiązań – podaje firma w raporcie.

Popyt na tego rodzaju urządzenia, jak smart TV będzie rósł w miarę jak przybywać będzie an świecie użytkowników hybrydowej telewizji czy też tzw. serwisów OTT. A według przewidywań firmy ABI Research, w 2016 roku będzie ich już globalnie 1,3 mld .

Z kolei PwC spodziewa się, że miedzy 2011 a 2016 rokiem wpływy z serwisów OTT na świecie wzrosną o ponad dwa i pół raza do 11 mld dol.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu