Francusko-amerykański producent sprzętu do sieci telekomunikacyjnych poinformował o detalach restrukturyzacji firmy oraz o zaplanowanej redukcji 5 tys. etatów.

Alcatel-Lucent zredukował zarząd z 13 do 7 osób, jednocześnie zmieniając zakresy kompetencji jego poszczególnych członków. Producent zapowiada silniejszą koncentrację na produktowym podziale kompetencji bardziej niż geograficznym, w czym upatruje się planu odchudzenia lokalnych struktur firmy. Firma zamierza rezygnować z nierentowanych kontraktów na zarządzanie infrastrukturą (ang. managed services).

Spółka zamierza skupić się na czterech podstawowych obszarach produktowych, w których ma najsilniejszą pozycję: urządzeń do sieci szkieletowych, stacjonarnych sieci dostępowych, sieci bezprzewodowych oraz na platformach usługowych. Spekuluje się, że to oznacza redukcję asortymentu producenta. Zmiany zaczną funkcjonowac od stycznia 2013 r.

W koncernie trwa obecnie ustalanie detali planowanych zwolnień. Mają być znane do końca września br. Restrukturyzacja ma dać firmie w przyszłym roku oszczędności na poziomie 1,25 mld euro. Notowana na giełdzie firma chce wrócić do zyskowności finansowej.