– Wystąpiłem też o rezerwę na doświetlanie naziemnej telewizji cyfrowej w rejonach górskich, a także na to, by TVP szybciej przeszła na trzeci multipleks – dzięki temu w momencie ostatecznego wyłączenia telewizyjnego sygnału analogowego w lipcu 2013 r. milion gospodarstw więcej będzie miało dostęp do telewizji cyfrowej – powiedział dziś Boni na konferencji prasowej swojego resortu.

Jak doprecyzowuje TVP, nie chodzi jednak o to, by kanały TVP nadawane dziś przejściowo (do czasu osiągnięcia ogólnopolskiego zasięgu przez MUX III przydzielony TVP) na I MUX zniknęły całkowicie z tego multipleksu przed terminem przewidzianym w harmonogramie (kwiecień 2014 r.). – Chodzi jedynie o przyspieszenie uruchomienia niektórych nadajników MUX III, co pozwoli uzupełnić zasięg TVP1 i TVP1 o te tereny, które nie są objęte zasięgiem MUX I (to bardzo niewielkie obszary, np. w woj. Lubuskim, gdzie już 7 listopada wyłączone będzie nadawanie analogowe) – podaje Joanna Stempień-Rogalińska, rzeczniczka TVP. Jak dodaje, operacja zwiększa koszty w stosunku do pierwotnego harmonogramu, stąd potrzebna jest pomoc z MAiC.

Ci odbiorcy, których obejmą wspomniane zmiany, stracą na okres przejściowy możliwość korzystania z sygnału HD kanałów TVP. Ale dotyczy to nie więcej niż kilka proc. mieszkańców. – Od połowy 2014 roku TVP1 i TVP2 w HD zostaną przeniesione na MUX III, zwalniając tym samym miejsca na MUX1. TVP zamierza jednak startować w konkursie na miejsca na MUX I, które zwolnią się w 2014 r.  Odpowiednie wnioski z nowymi projektami  skierujemy do KRRiT gdy tylko ogłosi konkurs – podaje Stempień-Rogalińska.