Przegląd prasy – czwartek 13 września

Publikacja: 13.09.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Phone 5. Większy, cieńszy, ze szkła i aluminium

Michał Fura

Jak zwykle w przypadku produktów tej firmy oficjalnie nie było wiadomo nic, serwisy prześcigały się jedynie w publikacji przecieków. Wreszcie wieczorem naszego czasu Tim Cook, prezes Apple’a, otworzył konferencję w San Francisco, na której zaprezentowano nowy telefon. Zgodnie z zapowiedziami ma nieco większy ekran (4 cale przekątnej, a nie 3,5 cala jak dotychczasowe wersje), jest także o niemal jedną piątą cieńszy niż poprzednik 4S, waży z kolei 112 gramów. W całości zrobiony jest ze szkła i aluminium. Obsługuje LTE – najszybszą obecnie technologię internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=423111 (dostęp płatny)

Zamówienia publiczne przejdą do sieci

Sławomir Wikariak

Przetargi mają od początku do końca być przeprowadzane w internecie. Urząd Zamówień Publicznych właśnie przekazał do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji oficjalny dokument z projektem planu informatyzacji zamówień publicznych. Dzisiaj przepisy przewidują możliwość wykorzystania internetu, ale zarówno w licytacji elektronicznej, jak i w aukcji nadal pozostaje etap papierowy. UZP postawił sobie za cel całkowite przeniesienie zamówień do sieci. Cała komunikacja między zamawiającym i wykonawcami odbywałaby się drogą elektroniczną, w tej formie składano by oferty i wszelkie dokumenty.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=423070 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

„DGP”: Oferty „no limit” nie chcą ani abonenci, ani operatorzy

WOJ

– Niecałe pół roku od wprowadzenia oferty nielimitowanych połączeń ze wszystkimi sieciami operatorzy przyznają, że to porażka – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Według danych gazety po wprowadzeniu ofert „no limit” zmniejszyły się wpływy od najlepszych klientów, a mniej zamożni usługi i tak nie chcą kupić. Nielimitowane połączenia we wszystkich sieciach kosztują ok. 80 zł miesięcznie. Z oferty korzysta od 5 do 15 proc. klientów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12470711,_DGP___Oferty__no_limit__nie_chca_ani_abonenci__ani.html

Apple uzależniło się od iPhone’ów. Nowy model pomoże spółce?

Ireneusz Sudak

W reakcji na premierę nowego iPhone’a kurs akcji Apple powędrował w górę, ale… tylko w okolice środowego otwarcia notowań. A dla firmy to najważniejsze wydarzenie w roku, ponieważ sprzedaż smartfonów to dla Apple główne źródło przychodów. Co ciekawe, prawie nigdy kurs akcji Apple nie reagował euforycznie na premiery nowych urządzeń Apple zaprezentował w środę swoje najnowsze produkty, w tym nowy model iPhone’a. Zdaniem analityków firmy inwestycyjnej Janney Capital Markets tylko w ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży Apple sprzeda do 10 mln sztuk telefonu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12474427,Apple_uzaleznilo_sie_od_iPhone_ow__Nowy_model_pomoze.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Ostatni bastion PRL korzysta z wolności

Karol Jedliński

Dać ludziom pilota, a bigosu narobią. Taki wniosek nasuwa się po analizie tego, kto i jak oglądał telewizję ostatniego lata. „PB” przyjrzał się grupie widzów, którą w zaciszach gabinetów prezesów nazywa się „ostatnim bastionem PRL”. To wcale nie wyborcy SLD czy PSL, ale osoby, które nie mają kablówek ani dostępu do oferty platform satelitarnych i stanowią trzecią część widowni telewizyjnej w Polsce. Od kilku miesięcy mogą jednak oglądać telewizję cyfrową, przez multipleksy. Też za darmo, ale już na bogato, bo przekaz cyfrowy to nie tylko trzech liderów (TVN, TVP i Polsat) z dostawkami, lecz peleton kilku prężnych stacji mających ambicje większe niż życie w cieniu wielkich braci.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=132816# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nowy król komórek?

Piotr Kościelniak

Zaprezentowany właśnie iPhone jest szybszy i większy od starego. I to właściwie wszystko. Jeżeli goście zaproszeni na konferencję Apple’a w San Francisco liczyli na prawdziwe nowości, to srodze się zawiedli. Nowy smartfon iPhone 5 nie oferuje niczego nowego. A w szczególności nie ma nic, czego wcześniej nie pokazałaby konkurencja.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164405_Nowy_krol_komorek.html (dostęp płatny)

Polak potrafi zarobić na darmowych aplikacjach

Aleksandra Stanisławska

Choć większość aplikacji i gier na smartfony udostępnianych jest bezpłatnie, twórcom zdarza się czerpać z nich pokaźne zyski. Aplikacje mobilne to coraz bardziej opłacalna branża. Jak szacuje firma doradcza PwC, w 2012 roku globalne wydatki na ten cel mają wynieść 16 mld dol. Z kolei Gartner podaje, że niemal 90 proc. pobranych w tym roku aplikacji na smartfony będą stanowić programy bezpłatne. Dlaczego zatem opłaca się je tworzyć?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164455_Polak_potrafi_zarobic__na_darmowych_aplikacjach.html (dostęp płatny)

Za mało pieniędzy na filmy w sieci

Magdalena Lemańska

Wideo w sieci wciąż nie zarabia w Polsce tyle, by opłacało się w nie mocno inwestować. Brakuje metod badania jego odbioru. Żeby wideo w sieci, z którego dziś w Polsce pochodzi zaledwie 1 proc. całego rynku reklamy, mogło – wzorem innych krajów – dalej rosnąć, konieczne jest stworzenie nowego systemu badań, których wyniki mogłyby przekonać reklamodawców do inwestowania w taką formę reklamy, a producentów treści – do zwiększania nakładów na takie treści

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164457_Za_malo_pieniedzy_na_filmy_w_sieci.html (dostęp płatny)

Internet coraz bardziej niebezpieczny

Barbara Mejssner

Zagrożeni są wszyscy: użytkownicy pecetów i komputerów firmy Apple, smartfonów oraz tabletów. Gwałtownie rośnie liczba złośliwych aplikacji atakujących platformy mobilne, szczególnie system Android. Przedsiębiorstwa nie powinny bagatelizować zagrożeń związanych z Internetem, zwłaszcza że wciąż ich przybywa. W ostatnim roku firma Symantec wykryła 403 mln nowych destrukcyjnych kodów. Liczba ataków cybernetycznych wzrosła w stosunku do ubiegłego roku aż o 81 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164338_Internet_coraz_bardziej__niebezpieczny.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu