Przegląd prasy – czwartek 13 września

Publikacja: 13.09.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Phone 5. Większy, cieńszy, ze szkła i aluminium

Michał Fura

Jak zwykle w przypadku produktów tej firmy oficjalnie nie było wiadomo nic, serwisy prześcigały się jedynie w publikacji przecieków. Wreszcie wieczorem naszego czasu Tim Cook, prezes Apple’a, otworzył konferencję w San Francisco, na której zaprezentowano nowy telefon. Zgodnie z zapowiedziami ma nieco większy ekran (4 cale przekątnej, a nie 3,5 cala jak dotychczasowe wersje), jest także o niemal jedną piątą cieńszy niż poprzednik 4S, waży z kolei 112 gramów. W całości zrobiony jest ze szkła i aluminium. Obsługuje LTE – najszybszą obecnie technologię internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=423111 (dostęp płatny)

Zamówienia publiczne przejdą do sieci

Sławomir Wikariak

Przetargi mają od początku do końca być przeprowadzane w internecie. Urząd Zamówień Publicznych właśnie przekazał do Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji oficjalny dokument z projektem planu informatyzacji zamówień publicznych. Dzisiaj przepisy przewidują możliwość wykorzystania internetu, ale zarówno w licytacji elektronicznej, jak i w aukcji nadal pozostaje etap papierowy. UZP postawił sobie za cel całkowite przeniesienie zamówień do sieci. Cała komunikacja między zamawiającym i wykonawcami odbywałaby się drogą elektroniczną, w tej formie składano by oferty i wszelkie dokumenty.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=423070 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

„DGP”: Oferty „no limit” nie chcą ani abonenci, ani operatorzy

WOJ

– Niecałe pół roku od wprowadzenia oferty nielimitowanych połączeń ze wszystkimi sieciami operatorzy przyznają, że to porażka – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” Według danych gazety po wprowadzeniu ofert „no limit” zmniejszyły się wpływy od najlepszych klientów, a mniej zamożni usługi i tak nie chcą kupić. Nielimitowane połączenia we wszystkich sieciach kosztują ok. 80 zł miesięcznie. Z oferty korzysta od 5 do 15 proc. klientów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12470711,_DGP___Oferty__no_limit__nie_chca_ani_abonenci__ani.html

Apple uzależniło się od iPhone’ów. Nowy model pomoże spółce?

Ireneusz Sudak

W reakcji na premierę nowego iPhone’a kurs akcji Apple powędrował w górę, ale… tylko w okolice środowego otwarcia notowań. A dla firmy to najważniejsze wydarzenie w roku, ponieważ sprzedaż smartfonów to dla Apple główne źródło przychodów. Co ciekawe, prawie nigdy kurs akcji Apple nie reagował euforycznie na premiery nowych urządzeń Apple zaprezentował w środę swoje najnowsze produkty, w tym nowy model iPhone’a. Zdaniem analityków firmy inwestycyjnej Janney Capital Markets tylko w ciągu pierwszego tygodnia sprzedaży Apple sprzeda do 10 mln sztuk telefonu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12474427,Apple_uzaleznilo_sie_od_iPhone_ow__Nowy_model_pomoze.html

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Ostatni bastion PRL korzysta z wolności

Karol Jedliński

Dać ludziom pilota, a bigosu narobią. Taki wniosek nasuwa się po analizie tego, kto i jak oglądał telewizję ostatniego lata. „PB” przyjrzał się grupie widzów, którą w zaciszach gabinetów prezesów nazywa się „ostatnim bastionem PRL”. To wcale nie wyborcy SLD czy PSL, ale osoby, które nie mają kablówek ani dostępu do oferty platform satelitarnych i stanowią trzecią część widowni telewizyjnej w Polsce. Od kilku miesięcy mogą jednak oglądać telewizję cyfrową, przez multipleksy. Też za darmo, ale już na bogato, bo przekaz cyfrowy to nie tylko trzech liderów (TVN, TVP i Polsat) z dostawkami, lecz peleton kilku prężnych stacji mających ambicje większe niż życie w cieniu wielkich braci.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=132816# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nowy król komórek?

Piotr Kościelniak

Zaprezentowany właśnie iPhone jest szybszy i większy od starego. I to właściwie wszystko. Jeżeli goście zaproszeni na konferencję Apple’a w San Francisco liczyli na prawdziwe nowości, to srodze się zawiedli. Nowy smartfon iPhone 5 nie oferuje niczego nowego. A w szczególności nie ma nic, czego wcześniej nie pokazałaby konkurencja.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164405_Nowy_krol_komorek.html (dostęp płatny)

Polak potrafi zarobić na darmowych aplikacjach

Aleksandra Stanisławska

Choć większość aplikacji i gier na smartfony udostępnianych jest bezpłatnie, twórcom zdarza się czerpać z nich pokaźne zyski. Aplikacje mobilne to coraz bardziej opłacalna branża. Jak szacuje firma doradcza PwC, w 2012 roku globalne wydatki na ten cel mają wynieść 16 mld dol. Z kolei Gartner podaje, że niemal 90 proc. pobranych w tym roku aplikacji na smartfony będą stanowić programy bezpłatne. Dlaczego zatem opłaca się je tworzyć?

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164455_Polak_potrafi_zarobic__na_darmowych_aplikacjach.html (dostęp płatny)

Za mało pieniędzy na filmy w sieci

Magdalena Lemańska

Wideo w sieci wciąż nie zarabia w Polsce tyle, by opłacało się w nie mocno inwestować. Brakuje metod badania jego odbioru. Żeby wideo w sieci, z którego dziś w Polsce pochodzi zaledwie 1 proc. całego rynku reklamy, mogło – wzorem innych krajów – dalej rosnąć, konieczne jest stworzenie nowego systemu badań, których wyniki mogłyby przekonać reklamodawców do inwestowania w taką formę reklamy, a producentów treści – do zwiększania nakładów na takie treści

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164457_Za_malo_pieniedzy_na_filmy_w_sieci.html (dostęp płatny)

Internet coraz bardziej niebezpieczny

Barbara Mejssner

Zagrożeni są wszyscy: użytkownicy pecetów i komputerów firmy Apple, smartfonów oraz tabletów. Gwałtownie rośnie liczba złośliwych aplikacji atakujących platformy mobilne, szczególnie system Android. Przedsiębiorstwa nie powinny bagatelizować zagrożeń związanych z Internetem, zwłaszcza że wciąż ich przybywa. W ostatnim roku firma Symantec wykryła 403 mln nowych destrukcyjnych kodów. Liczba ataków cybernetycznych wzrosła w stosunku do ubiegłego roku aż o 81 proc.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1164338_Internet_coraz_bardziej__niebezpieczny.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Phone 5. Większy, cieńszy, ze szkła i aluminium

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?