Komisja Europejska ma zastrzeżenia do wartej 1,3 mld euro transakcji Orange Austria przez grupę Hutchison Whampoa – informuje agencja Reutera.

Komisja ma się obawiać osłabienia konkurencji na austriackim rynku komórkowym w sytuacji wchłonięcia Orange przez sieć 3, co zredukowałoby liczbę działających operatorów do trzech – wynika z nieoficjalnych informacji. Nieoficjalnych, ponieważ sama KE nie zabiera głosu w tej sprawie.

Przecieki są prawdopodobnie wynikiem zakulisowych negocjacji, jakie z Hutchisonem prowadzi Komisja, która chce wytargować za akceptację transakcji różne ustępstwa. 3 już obiecało dopuścić do swojej sieci innych operatorów i według nieoficjalnych informacji podpisało w tej sprawie list intencyjny z austriackim UPC. Trudno dociec, czy Komisja oczekuje pogłębienia tej polityki przez 3, czy też jeszcze jakichś innych ustępstw.

Austriacki przypadek traktowany jest jako probierz polityki Komisji, której strategicznie nie podoba się wizja kurczenia konkurencji na europejskich rynkach komórkowych do trzech infrastrukturalnych podmiotów (czyli modelu, w jakim do 2007 r. działał polski rynek).

Z tego powodu fiaskiem zakończyła się próba przejęcia przez Vodafone konkurencyjnego Wind Hellas w Grecji. Polityka Komisji może również wpłynąć na ewentualną transakcję sprzedaży P4, operatora sieci Play, w Polsce.