Przegląd prasy – czwartek 4 października

Publikacja: 04.10.2012 06:59

Cyfrowa szkoła przerosła dyrektorów

Sylwia Czubkowska, Klara Klinger

Jedna trzecia zakupów planowanych w ramach programu się nie powiodła Blisko 70 przetargów z około 200 na sprzęt w ramach „Cyfrowej szkoły” zostało unieważnionych – wynika z danych zebranych przez DGP. Dyrektorzy szkół się skarżą, że nie dają sobie rady z organizacją konkursów, nie znają się na procedurach przetargowych i warunkach, jakie ma spełniać sprzęt. Na uporanie się z problemami szkoły mają czas do końca grudnia tego roku.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=425624 (dostęp płatny)

Nokia myśli o sprzedaży siedziby

Bartłomiej Niedziński

Przeżywająca problemy finansowe Nokia rozważa w ramach pozbywania się aktywów, które nie są niezbędne, sprzedaż siedziby. Według fińskiego dziennika „Ilta-Sanomat” biurowce w Espoo nad brzegiem Morza Bałtyckiego warte są 200 – 300 mln euro. Prawdopodobnie producent telefonów komórkowych nie wyprowadzałby się z nich, lecz podpisał umowę sprzedaży wraz z jednoczesnym wynajęciem z powrotem budynków. Informację, że sprzedaż siedziby jest rozważaną opcją, potwierdziła rzeczniczka firmy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=425661 (dostęp płatny)

Nokia szuka kupców na nieruchomości. I na główną siedzibę

Tomasz Grynkiewicz

Restrukturyzacja i wyprzedaż w fińskim koncernie trwa – szukająca pieniędzy Nokia rozważa nawet wystawienie pod młotek swojej centrali w fińskim Espoo.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12599771,Nokia_szuka_kupcow_na_nieruchomosci__I_na_glowna_siedzibe.html

Twórca Flickra i „Glitcha” gościem kongresu Netii „Biznes to rozmowy”

Vadim Makarenko

Jeden z najbardziej wpływowych przedsiębiorców internetowych będzie gościem kongresu Netii „Biznes to rozmowy”.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12604807,Tworca_Flickra_i__Glitcha__gosciem_kongresu_Netii.html

Amerykańska wyszukiwarka Yelp wchodzi do Polski

Vadim Makarenko

Jedna z największych wyszukiwarek usług lokalnych wchodzi do Polski. Amerykański Yelp zacznie od Warszawy i Krakowa.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,12604708,Amerykanska_wyszukiwarka_Yelp_wchodzi_do_Polski.html

Comperia.pl chce wyjść poza Internet

Dariusz Wolak

Porównywarka produktów finansowych planuje nową emisję akcji o wartości do 10 mln zł. Chce przejść na główny parkiet.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/738283_Comperiapl_chce_wyjsc_poza%C2%A0Internet.html (dostęp płatny)

PKO mobilny Bank Polski

Eugeniusz Twaróg

15 grudnia PKO BP rozpocznie testy płatności mobilnych z udziałem wybranej grupy klientów, a miesiąc później, 15 stycznia, usługa będzie dostępna dla wszystkich — wynika z naszych informacji. Nie tylko dla klientów banku. Aplikację, która zmienia komórkę w narzędzie płatnicze, będzie mógł ściągnąć każdy zainteresowany. Jeśli ma konto w PKO BP, wtedy program wgrany na telefon będzie połączony z rachunkiem bieżącym (Inteligo zostanie zintegrowane z systemem później). Jeśli nie, to aplikacja będzie pełnić funkcję wirtualnej portmonetki czy karty przedpłaconej, którą trzeba zasilać w pieniądze przele wami.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134119# (dostęp płatny)

Komórka w roli karty

Eugeniusz Twaróg

Płatności komórkowe najpopularniejsze są w Afryce, a szczególnie w Kenii, gdzie pieniądze przy użyciu telefonu wysyła, wypłaca 85 proc. posiadaczy komórek. System jest prosty i opiera się na przelewach esemesowych. Powstał z potrzeby, ponieważ w kraju działa raptem kilkaset bankowych oddziałów, a ludzie muszą wymieniać się pieniędzmi. W Polsce system się nie przyjął, pomimo podejmowanych lata temu prób — infrastruktura bankowa jest u nas znacznie bogatsza — ale nie brakuje amatorów płacenia komórką. Praktycznie w każdym większym mieście można kupić bilet za pomocą esemes, albo dzięki specjalnej aplikacji.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=134122# (dostęp płatny)

E-pigułka z nadajnikiem

Piotr Kościelniak , Nowa generacja cyfrowych tabletek pozwoli na skuteczniejsze leczenie zapominalskich pacjentów. Niewielki układ scalony schowany w pigułce umożliwia lekarzom śledzenie, czy pacjent stosuje się do ich zaleceń. Specjalista zobaczy, kiedy pacjent łyknął lek, czy rzeczywiście podejmuje aktywność fizyczną, jakie ma ciśnienie krwi i tętno. Pierwsze takie leki już są testowane.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166526_E-pigulka_z_nadajnikiem.html (dostęp płatny)

Dotacje na systemy IT do wzięcia

Artur Osiecki

PARP ogłosiła ostatni w tym roku konkurs grantowy na integrację systemów informatycznych. Jego pula to 364,6 mln zł. Będzie to jeden z ostatnich konkursów o te granty z programu „Innowacyjna gospodarka”, mimo że pieniędzy na nie jest wciąż sporo (około 1 mld zł).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166589_Dotacje_na_systemy_IT_do_wziecia.html (dosęp płatny)

Facebook i prywatność

The Wall Street Journal

Portal społecznościowy sprzedaje więcej danych o swoich użytkownikach. Facebook eksperymentuje z nowymi sposobami wykorzystania swojego największego atutu – prywatnych danych o ok. 900 mln użytkowników – wzbudzając tym samym obawy o ochronę prywatności. Strategia polega na sprzedawaniu dostępu do użytkowników.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166592_Facebook_i_prywatnosc.html (dostęp płatny)

Nowe technologie dominują w czołówce rankingu marek

Danuta Walewska

Najcenniejszą marką na świecie, wartą prawie 78 mld dolarów, pozostaje amerykańska Coca-Cola. Większość ścisłej czołówki rankingu Interbrandu stanowi jednak światowa elita firm technologicznych. Na drugim miejscu jest Apple, a dalej IBM, Google i Microsoft. Na dziewiąte miejsce awansował koreański Samsung.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166574_Nowe_technologie_dominuja_w_czolowce_rankingu_marek.html (dostęp platny)

Nokia na sprzedaż w częściach?

Aleksandra Stanisławska

Fińska firma powinna rozważyć podział biznesu i sprzedanie go – uważają analitycy. Nokia być może pozbędzie się swojej głównej siedziby w Espoo. Kłopoty Nokii się pogłębiają. Firmie, która przez 16 lat była liderem branży telefonów komórkowych, bank Credit Suisse obniżył ocenę z neutralnej na ujemną. Podobnie postąpili analitycy banku BMO Capital Markets, a firma MKM Partners zaleciła inwestorom sprzedaż akcji Nokii.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166591_Nokia_na_sprzedaz_w_czesciach.html (dostęp płatny)

Możesz się wyżalić na złego dentystę

Piotr Mazurkiewicz

Do Polski wchodzi amerykański serwis Yelp. Można oceniać w nim nie tylko sklepy, ale także wiele innych usług. Yelp to prawdziwy potentat w branży internetowej. Serwis powstał w 2004 r., a w II kwartale miał już średnio 78 mln użytkowników miesięcznie. Działalność rozpoczął w USA, ale dzisiaj funkcjonuje także w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166580_Mozesz_sie_wyzalic_na_zlego_dentyste.html (dostęp płatny)

Przybywa chętnych do cyfrowej telewizji

Magdalena Lemańska

O cztery miejsca w pakiecie naziemnej telewizji cyfrowej, oprócz m.in. TV Trwam, zawalczą: TVP, właściciel stacji Polo TV i Eska TV. Wstrzymają się natomiast Polsat i TVN.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166581_Przybywa_chetnych_do_cyfrowej_telewizji.html (dostęp płatny)

Serwisy wideo mają szansę jako część większych pakietów usług

Magdalena Lemńska

Problemem wciąż jest brak nowości oraz duże przyzwolenie na piractwo internetowe w Polsce – mówi Artur Budziszewski, dyrektor ds. pozyskiwania kontentu w Orange Polska. Telekomy coraz częściej otwierają własne serwisy OTT (z ang. over-the-top, serwisy wideo dostępne przez Internet) z materiałami wideo. Orange ma od czerwca taki serwis o nazwie „Tu i tam” i planuje rozwijanie tego typu oferty.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166582_Serwisy_wideo_maja_szanse_jako_czesc_wiekszych_pakietow_uslug.html (dostęp płatny)

Z urzędem wolimy kontaktować się osobiście

Michał Cyrankiewicz

Ponad połowa mieszkańców Polski deklaruje, że nie potrzebuje Internetu do załatwiania swoich spraw administracyjnych. Internet jako jedyne źródło informacji o sposobie załatwienia danej sprawy urzędowej wykorzystuje jedynie 17 proc. Polaków. Jeszcze mniej (9 proc.) deklaruje, że wszystkie sprawy urzędowe załatwia drogą elektroniczną. To głównie ludzie młodzi i przedsiębiorcy. Mieszkańcy miast.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1166523_Z_urzedem_wolimy_kontaktowac_sie_osobiscie.html (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska