Trzy konsorcja złożyły oferty w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu budowanej ze wsparciem funduszy unijnych w ramach programu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej.

W pierwszym liderem jest KT Corporation z Korei, a członkami m.in. firmy Asseco Poland oraz Polkomtel. Natomiast liderem drugiego konsorcjum jest ATM Systemy Informatyczne, w skład wchodzi też spółka BT Poland. Ofertę złożył również Maribel Investments z Warszawy, w którego skład wchodzą Hawe, Alcatel-Lucent i TP Teltech.

Przedstawiciele województwa będą prowadzić z trzema konsorcjami tzw. dialog konkurencyjny, który ma doprowadzić do wyboru najlepszej oferty w marcu 2013 r. Na Podkarpaciu zdecydowano się realizować budowę sieci regionalnej w modelu, w którym jej wykonawca będzie potem operatorem infrastruktury.

Na Podkarpaciu powstać ma ok. 2 tysiące kilometrów linii światłowodowych. Na całej długości będą położone pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 r. Wartość podkarpackiego projektu to ponad 294 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne wynosi prawie 205 mln zł.