DVB-T najpopularniejszym standardem nadawania TV naziemnie cyfrowej

Tak wynika z raportu firmy Digital TV Research. Ciekawostką jest też to, że na świecie gros domów odbierających naziemną telewizję cyfrową nie korzysta z żadnego innego systemu nadawania telewizyjnego

Publikacja: 29.07.2013 08:45

DVB-T najpopularniejszym standardem nadawania TV naziemnie cyfrowej

Foto: ROL

Globalnie domów odbierających sygnał naziemnej telewizji cyfrowej było w 2012 roku według raportu Digital Terrestial TV Forecasts  211,1 mln. Dla większości tych gospodarstw – 147,6 mln – jest to jedyny dostęp do telewizji. Ta tendencja  utrzyma się w kolejnych pięciu latach. W 2018 roku wszystkich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej będzie już 552,7 mln, a aż 380 mln z nich będzie odbierało ją jako jedyną telewizję w domu.

– W 2018 roku w 173 mln domów (31 proc. wszystkich z dostępem do naziemnej TV cyfrowej) będzie się oglądać kanały z pakietów cyfrowych nadawanych naziemnie na tzw. drugim ekranie (w sypialni, kuchni, pokoju dziecięcym itd.). W 2012 roku było to jeszcze 64 mln gospodarstw – podaje Digital TV Research.

Obecnie nasycenie rynku usługa naziemnej telewizji cyfrowej wynosi na świecie 15 proc., w 2018 roku dobije do 35 proc.

Najpopularniejszym standardem nadawania tej usługi jest i pozostanie wykorzystywany także w Polsce standard DVB-T.  – na koniec 2012 roku ten sygnał docierał do 130 mln domów, a w 2018 roku będzie odbierany już  266 mln gospodarstw. Jednak stosowany w Chinach standard DMB-T będzie gonić DVB-T: w 2012 roku sygnał wysyłany w standardzie DMB-T odbierały 22 mln domów, w 2018 roku będą ich już 154 mln, właśnie głównie za sprawą Chin – podają analitycy Digital TV Research.

Pozostałe wykorzystywane przy cyfrowym nadawaniu naziemnym standardy to ATSC (w 2012 roku obecne w 30,5 mln domów) i ISDB-T (28,4 mln).

W czołówce krajów o największej liczbie gospodarstw domowych już odbierających naziemną telewizję cyfrową są: USA ( 23,4 mln domów), mające w ofercie aż 118 kanałów płatnych i bezpłatnych Włochy (23 mln domów), Chiny (20,6 mln) oraz Wielka Brytania (19,6 mln) i Japonia (19,6 mln). Za pięć lat to Chiny przejmą już jednak pałeczkę, a cała czołówka ulegnie przetasowaniu. Domów z dostępem do DMB-T będzie w Chinach wtedy 152 mln. Na kolejnych miejscach uplasują się: Brazylia ( 37 mln gospodarstw), USA (32,3 mln), Rosja (dziś miejsce ósme, w 2018 roku będzie mieć 26,2 mln gospodarstw z cyfrową telewizją) oraz Japonia (26 mln).

– Europa Zachodnia odpowiada dziś za 40 proc. globalnej liczby domów z cyfrową telewizja naziemną,. Jednak straci ten udział i za pięć lat będzie on już wynosił tylko 19 proc., pomimo tego, że liczba gospodarstw z DVB-T wzrośnie. Obecnie ponad połowa domów w tym rejonie odbiera już cyfrowe stacje nadawane naziemnie – podaja analitycy.

Za pięć lat najwięcej domów będzie mieć naziemną telewizję cyfrową w rejonie Azji i Pacyfiku. Będzie to 240 mln domów (obecnie: 58 mln), czyli 43 proc. wszystkich mających styczność z tą usługą.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay