Przegląd prasy – poniedziałek 12 sierpnia

Publikacja: 12.08.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

KE może dzielić polskie częstotliwości zamiast UKE

Piotr Dziubak

Jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej nie pospieszy się z przydziałem częstotliwości uwolnionych po cyfryzacji telewizji, mogą one być przyznane na zupełnie innych zasadach, niż życzyłby sobie tego krajowy regulator. Neelie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej, zapowiada przyspieszenie prac nad rozporządzeniem wprowadzającym jednolity europejski rynek telekomunikacyjny. Nowe przepisy mają być gotowe do końca tego roku. Z nieoficjalnych informacji pochodzących od członków BEREC, czyli organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej, wynika, że nowe rozwiązania są niekorzystne dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych i będą sprzyjać dużym przedsiębiorstwom transgranicznym. Ich inwestycje mają być ważnym kryterium przy przydziale częstotliwości.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=457485 (dostęp płatny)

Firmy zapłacą za Snowdena

Jakub Kapiszewski

Rewelacje byłego pracownika NSA na temat skali inwigilacji internetu mogą kosztować branżę informatyczną dziesiątki miliardów dolarów. Konkurencja już zaciera ręce. Prawdziwe firmy już dziś zapłacą realne pieniądze za doniesienia ze świata wirtualnego. Pierwsze straty odnotowuje gwałtownie rozwijający się sektor usług cloud computing. Według stowarzyszenia firm świadczących takie usługi Cloud Security Alliance (CSA) pod wpływem rewelacji Edwarda Snowdena, który ujawnił skalę inwigilacji internetu, amerykańskie firmy straciły 10 proc. kontraktów z zagranicznymi klientami.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=457474 (dostęp płatny)

Polskie Radio będzie cyfrowe w tym roku

Patrycja Otto

Polskie Radio chce przekonać koncerny elektroniczne do produkcji tanich radioodbiorników cyfrowych. Spotkanie przedstawicieli rozgłośni z producentami RTV zaplanowano na dziś. Polskie Radio, w związku z planowanym przejściem na nadawanie cyfrowe, jest zainteresowane zwiększeniem dostępu na rynku odbiorników przystosowanych do tej technologii. Zwłaszcza tanich odbiorników, jako że obecnie za sprzęt korzystający z sygnału cyfrowego trzeba zapłacić średnio ok. 500 zł.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=457481 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Akcje BlackBerry 11 proc. w górę. Spółka pójdzie śladem Della?

MK

W trakcie handlu przedsesyjnego w USA w piątek rano akcje BlackBerry, przeżywającego trudne chwile producenta smartfonów, wzrosły aż o 11 proc. Pojawiły się plotki, że firma rozmawia z dużym inwestorem i może zostać wycofana z giełdy. Agencja Reuters podaje, że zarząd koncernu rozmawia z funduszem inwestycyjnym Silver Lake Partners odnośnie zakupu jego akcji. To rozwiązanie pozwoli wycofać kanadyjskiego producenta komórek z giełdy i następnie przeprowadzić jego spokojną i głęboką restrukturyzację – z dala od nacisków inwestorów giełdowych i nie na oczach konkurencji. Ciekawostką jest tutaj obecność Silver Lake Partners. Jest to dokładnie ten sam fundusz, który wspólnie z jego założycielem Michaelem Dellem próbuje właśnie przejąć Della i również wycofać go z giełdy.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14413333,Akcje_BlackBerry_11_proc__w_gore__Spolka_pojdzie_sladem.html#ixzz2bjFUBLFX

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Spółka z grupy Hawe idzie do sądu

Urszula Zielińska

5 mln zł na proces o Internet dla Mazowsza wyłożą Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe, jeśli urzędnicy nie dopatrzą się wcześniej niejasności przy wyborze konkurencyjnej oferty koreańskiego konsorcjum.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/747977_Spolka_z_grupy_Hawe_idzie_do_sadu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Kadra Polski: dzieli ich Orange

Michał Kołodziejczyk

Dziś w Gdańsku początek zgrupowania przed meczem z Danią. Szykuje się pomarańczowe zamieszanie. Waldemar Fornalik ma ciągle pod górkę. Trener nie może pracować w spokoju nawet na ostatniej prostej. Zgrupowanie rozpoczyna się w cieniu kolejnego zamieszania organizacyjnego. Przy okazji meczu z Danią jeden ze sponsorów reprezentacji, firma Orange, chciał wykorzystać Roberta Lewandowskiego, Jakuba Błaszczykowskiego i Wojciecha Szczęsnego do nagrania filmu reklamowego. Lewandowski i Błaszczykowski się jednak zbuntowali. Agenci piłkarzy uważają, że sponsor nadużywa ich wizerunku, mimo że w umowach zapisane jest, że wykorzystywany będzie cały zespół.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214349-Kadra-Polski:-dzieli-ich-Orange.html#.UghyE22COm0 (dostęp płatny)

Internet dla Mazowsza trafi do sądu

Urszula Zielińska

Urzędnicy wspierali ofertę koreańskiego konsorcjum na budowę sieci – twierdzi spółka OMSS, która przetarg przegrała. Mazowsze zaprzecza, a Koreańczycy zapewniają, że prawo nie zostało naruszone. Szerokopasmowa sieć „Internet dla Mazowsza” jest najbardziej zagrożonym utratą dotacji unijnej projektem tego typu. Ryzyko jest duże, podobnie jak wartość kontraktu – prawie 500 mln zł. Zagrożenie utratą dofinansowania jeszcze rośnie z powodu sporu o wybór wykonawcy. Do złożenia wniosku sądowego przygotowują się Otwarte Mazowieckie Sieci Szerokopasmowe (OMSS należą do Hawe, ale wspierają je Alcatel Lucent i Grupa Orange).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1214318-Internet-dla-Mazowsza-trafi-do-sadu.html#.UghyIm2COm0 (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

KE może dzielić polskie częstotliwości zamiast UKE

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu