Przegląd prasy – czwartek 22 sierpnia

Publikacja: 22.08.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Dwunastu nadawców walczy o Mux-1

Piotr Dziubak

KRRiT we wrześniu rozstrzygnie konkursy na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. O dwa miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zabiega 12 podmiotów. Są one przeznaczone na kanał edukacyjny oraz filmowy. W przypadku kanału filmowego wśród faworytów wymienia się Stopklatkę TV (wspólny projekt grupy kapitałowej Kino Polska TV, portalu filmowego Stopklatka.pl i grupy medialnej Agora), TV Film (przedsięwzięcie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich), a także Kino5 projekt grupy Mediasat, właściciela Tele5, Polonii1 oraz dwóch płatnych kanałów tematycznych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=458410 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Samsung zdetronizował Nokię w Indiach

AOP

Samsung i Apple są królami na rynku smartfonów. W segmencie „zwykłych” telefonów komórkowych na rynkach wschodzących liderem od dawna była Nokia. Jednak właśnie straciła tę pozycję w Indiach. Samsungowi wreszcie udało się pokonać największego rywala i obecnie firma kontroluje 31,5 proc. indyjskiego rynku, podczas gdy udział Nokii spadł na nim do 27,2 proc.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14470380,Samsung_zdetronizowal_Nokie_w_Indiach.html

Facebook ma walczyć o internet dla każdego

ARK, PEG

Obecnie tylko 2,7 mld ludzi żyjących na Ziemi ma dostęp do internetu. Wspólna inicjatywa Facebooka i innych firm technologicznych ma zagwarantować go pozostałym 5 miliardom. Internet.org to adres nowo otwartej strony internetowej, ale też nazwa wspólnego projektu łączącego dużych graczy branży technologicznej. Jego inicjatorem jest Mark Zuckerberg, założyciel i prezes Facebooka, ale swój akces zgłosiły też takie firmy, jak Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm i Samsung. Wspólnym celem wszystkich partnerów projektu jest ułatwienie dostępu do internetu w tych częściach świata, gdzie wciąż jest on ograniczony lub nie ma go wcale. Problem ten dotyczy obecnie około 5 miliardów osób.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14469265,Facebook_ma_walczyc_o_internet_dla_kazdego.html

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

UKE: minimum 1,6 mld zł

Urszula Zielińska

Ugoda rządu ze Sferią, w efekcie której uzyskała ona blok pasma z zakresu tzw. dywidendy cyfrowej, najwyraźniej pozwoliła Urzędowi Komunikacji Elektronicznej uruchomić procedury aukcji częstotliwości dla usług LTE: 800 MHz i 2600 MHz. Wczoraj UKE rozpoczął konsultacje dokumentacji aukcji, w której zetrą się operatorzy. Czeka na opinie do 1 października.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/748280_UKE:_minimum_16_mld_zl.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Liczniki inteligentne i apetyczne

Anna Pronińska

Gdy branża instalacji elektrycznych odczuwa spowolnienie, firmy szukają zleceń na nowych rynkach. Tak robi np. giełdowy Elektrotim, który skusiły inteligentne systemy w energetyce. — Nasze nowe produkty będą związane z energetyką, multimediami i przesyłem danych. Są takie obszary, jak przesył i rozdział energii elektrycznej, w których zanosi się na dobrą koniunkturę — mówi Andrzej Diakun, prezes Elektrotimu. Firma wiąże nadzieje z inteligentnymi licznikami. — Nie będziemy ich produkować, ale ktoś musi przygotować aplikację i zająć się montażem — mówi Andrzej Diakun. Apetyt na ten rynek ma też giełdowy Sonel.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=151570# (dostęp płatny)

Darmowa sieć dla wszystkich

Marek Druś

Projekt o nazwie Internet.org zostanie oficjalnie uruchomiony wczoraj. Oprócz wspomnianych spółek wezmą w nim udział także Ericsson, MediaTek, Nokia i Opera Software. Celem projektu jest udostępnienie internetu 5 mld ludzi. — Celem Internet.org jest udostępnienie internetu dwóm trzecim świata, które jeszcze nie są do niego podłączone, i stworzenie wszystkim takich samych możliwości, jakie ma obecnie jedna trzecia świata — powiedział Mark Zuckerberg.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=151604# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Ruszyły przygotowania do aukcji pasma LTE

Urszula Zielińska

Przynajmniej 1,6 mld zł, więcej niż zakładał jego plan budżetowy na 2013 r., spodziewa się Urząd Komunikacji Elektronicznej za pasma 800 i 2600 MHz. Ugoda rządu ze Sferią, w efekcie której firma ta uzyskała blok pasma z zakresu tzw. dywidendy cyfrowej, najwyraźniej pozwoliła Urzędowi Komunikacji Elektronicznej uruchomić procedury aukcji częstotliwości dla usług ultraszybkiego mobilnego Internetu w technologii LTE: 800 MHz i 2600 MHz.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1215259-Ruszyly-przygotowania-do-aukcji-pasma-LTE.html#.UhWfbD9F-C8 (dostęp płatny)

Rozbójnik w smartfonie

Piotr Kościelniak

Wymuszenia okupu pod groźbą skasowania danych z komórki to nowa metoda hakerów. Lawinowo rośnie liczba złośliwych programów atakujących urządzenia mobilne – tablety i smartfony. Według danych firmy Fortinet od początku tego roku przybyło ich 30 proc. Każdego dnia wykrywanych jest 250 tys. ataków na system Android. Eksperci FortiGuard Labs zidentyfikowali ok. 300 rodzin złośliwego oprogramowania stworzonego z myślą o systemie Google.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1215277-Rozbojnik-w-smartfonie.html#.UhWfRj9F-C8 (dostęp płątny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Dwunastu nadawców walczy o Mux-1

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu