Reklama
Rozwiń

Aukcja 800/2600 MHz: Dwie drogi do równowagi

Urzędowi Komunikacji Elektronicznej będzie bardzo trudno – w świetle prawa – udowodnić to, co „i tak wszyscy wiedzą” na temat powiązań kapitałowych i zasad współpracy operacyjnej pomiędzy różnymi potencjalnymi oferentami w przetargu. Czego się nie da zrobić dobrze, lepiej pominąć i w inny sposób zadbać o rynkową równowagę. W zakresie najbardziej pożądanego pasma 800 MHz sposobem może być albo nałożenie limitu jednej (zamiast dwóch) „paczki” 2 x 5 MHz na jednego oferenta, albo obowiązek zapewnienia hurtowego dostępu do sieci wybudowanej na licytowanej częstotliwości

Publikacja: 24.09.2013 22:00

Aukcja 800/2600 MHz: Dwie drogi do równowagi

Foto: ROL

Przed nami najbardziej wyczekiwany przetarg częstotliwościowy ostatnich lat, który odda w ręce operatorów zasięgowe pasmo 800 MHz oraz na dokładkę – umiarkowanie dzisiaj potrzebny – zakres 2600 MHz. O wadze aukcji świadczą spodziewane wpływy – 1,5-1,6 mld zł – które będą najwyższe od czasu rozdysponowania częstotliwości UMTS 2100 w roku 2001 (1,950 mld euro). Z całej spodziewanej z najbliższej aukcji kwoty 70-80 proc. przypadnie na sprzedaż zakresu 800 MHz. I o ten zakres będzie się toczył najostrzejszy bój. Zasoby w paśmie 2600 MHz mogą stanowić elementem łagodzący potencjalną „niesprawiedliwość” rozdziału pasma 800 MHz, ale realnego znaczenia w najbliższych latach mieć nie będą. Dla obszarów miejskich z powodzeniem wystarczy LTE1800. Dzisiaj cenne jest pasmo 800 MHz, bo na usługi w zasięgowych sieciach czekają dzisiaj klienci na obszarach podmiejskich i wiejskich (z tego powodu, o ile o minimalnej cenie pasma 800 MHz w świetle propozycji UKE można dyskutować, o tyle 2600 MHz wydaje się za drogie).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Telekomunikacja
Brytyjski gigant finansowy wchodzi do Polski z siecią komórkową. Cenowy atak
Telekomunikacja
Biznes oczekuje ujednolicenia przepisów w krajach UE
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank