Simon Boyd na odchodnym: Netia powinna kupić kablówkę

Publikacja: 02.01.2014 16:35

Simon Boyd, który przez 12 lat kierował UPC Polska nie znalazł czasu na rozmowę z rpkom.pl, ale za to udzielił wywiadu byłym dziennikarzom, a dziś pracownikom kablówki.

– Jak nie ma konkurencji infrastrukturalnej, to nie ma chęci, żeby inwestować w sieć, a to oznacza stagnację. Taka droga byłaby najgorszym scenariuszem dla polskiej branży telekomunikacyjnej oraz dla konsumentów, a jej skutki, nawet jeśli nie byłyby dla wszystkich jasne od razu, w perspektywie długofalowej oznaczałyby dla Polski poważne zapóźnienia w porównaniu do innych krajów w Europie – mówi w opublikowanym materiale Boyd gdy pada stwierdzenie, że konkurencyjni operatorzy chcą hurtowego dostępu do sieci kablowych.

Pytany o amerykański serwis VoD Netflix, który współpracuje już w Wielkiej Brytanii z grupą Liberty Global, właścicielem UPC, a przymierza się do takiej kooperacji na innych rynkach, Boyd powiedział:

– Wygląda na to, że jest tu potencjał do dobrej współpracy Netflix z operatorami kablowymi. Zawsze byliśmy – mówię o operatorach – platformą oferującą różne treści, otwartą na współpracę z innymi.

Pytany o konsolidację rynku telewizyjno-telekomunikacyjnego mówił zaś m.in.: – Myślę, że za kilka lat może w Polsce być tylko jedna silna platforma satelitarna, jeden silny operator kablowy i silny operator stacjonarny, inwestujący w sieć.

Niejako w odpowiedzi na opublikowany w rpkom.pl wywiad z Tomem Ruhanem, członkiem zarządu Netii, Boyd powiedział o tym operatorze, że:

– Netia może stać się z czasem dużym operatorem kablowym. Pod warunkiem, że kogoś kupią. To byłaby znacznie lepsza strategia, co spółka sama zresztą zauważyła decydując się na przejęcia Dialogu i Crowleya, a potem odkupienia części sieci po Aster. Czy sami się sprzedadzą? Być może chciałby ich kupić Orange, ale na to chyba na razie nie ma szans.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu