Plany spółki ICT z Grupy Deutsche Telekom w Polsce

Publikacja: 08.01.2014 08:04

T-Systems Polska spodziewa się, że 2013 rok zamknie ponad 40-proc. wzrostem przychodów na rynku polskim w porównaniu do poprzedniego roku, poinformował agencję ISBnews prezes firmy Maciej Plebański. W jego ocenie rynek IT w Polsce ma bardzo dobre perspektywy rozwoju.

– Zrealizowaliśmy plany strategiczne. Skupiliśmy się na oferowaniu usług nie tylko globalnym, ale także lokalnym odbiorcom. O połowę wzrosła wartość naszych usług oferowanych polskim klientom. Na szczegółowe podsumowania finansowe jest jeszcze za wcześnie, ale spodziewamy się, że rok zamkniemy ponad 40-proc. wzrostem przychodów na rynku polskim w porównaniu do ubiegłego roku – powiedział Plebański.

Według wcześniejszych informacji T-Systems w 2012 roku wypracował 258 mln zł obrotu. W połowie ub.r. prezes T-Systems zapowiadał, że w ciągu kilku lat planuje podwoić przychody w Polsce.

Według szefa polskiego oddziału, w ub.r. firma rozpoczęła współpracę z wieloma nowymi klientami, zarówno na rynku komercyjnym, jak i publicznym m.in. Work Service, PKP czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Sfinalizowaliśmy istotne kontrakty globalne m.in. dla Shell czy RWE. Od lutego 2014 r. będziemy świadczyć usługi umożliwiające kompleksowe zarządzanie infrastrukturą IT RWE. W sumie będziemy obsługiwać ok. 40 tys. komputerów firmy w całej Europie m.in. w Polsce. Kolejny kontrakt na międzynarodową skalę sfinalizujemy jeszcze w tym roku. Będzie to wdrożenie dla jednego z koncernów z sektora FMCG. Jego istotna część, opiewająca na 8 mln USD, przypada na polski rynek. Bierzemy także udział w istotnych przetargach publicznych. Jeśli chodzi o portfolio, rozwinęliśmy naszą infrastrukturę usług w modelu cloud, a także outsourcingu IT i rozwiązania, które oferujemy za pomocą sieci dziewięćdziesięciu data center T-Systems na całym świecie. Rozwój T-Systems w Polsce zdecydowanie nabrał tempa. Nasza spółka-matka, grupa Deutsche Telekom, utwierdziła się w przekonaniu, że polski rynek IT ma ogromny potencjał – podsumował Plebański.

W jego ocenie rynek jest stabilny. „Być może to niepopularna opinia, ale moim zdaniem – nic się nie zmieniło. Kryzys – choć szeroko komentowany – w rzeczywistości nie był odczuwalny w branży IT. O znacznych wzrostach ani ograniczeniach inwestycji w informatykę nie może być mowy. Owszem jeszcze do niedawna widoczne było spowolnienie i wydłużenie procesu decyzyjnego związanego z inwestycjami, ale zmiany budżetów – in plus / in minus – nie były obserwowane. Świadczy to o dojrzałości rynku oraz jego stabilizacji – ocenił prezes T-Systems.

W jego opinii, znacznie bardziej wyraziste były zmiany kierunków inwestowania. Jak zaznaczył, firmy przeznaczały coraz większe środki na rozwiązania i usługi w chmurze, odchodząc tym samym od wydatków jednorazowych (CAPEX) na rzecz kosztów operacyjnych (OPEX).

– Ten trend z pewnością się utrzyma. W minionym roku istotnie wzrosła liczba firm, które postawiły na outsourcing IT, na znaczeniu zyskiwał także model cloud. Ostatnie 12 miesięcy upłynęło również pod znakiem integracji systemowej i centralizacji zarządzania usługami informatycznymi. Firmy dążyły do połączenia jak największej liczby rozproszonych i zróżnicowanych rozwiązań w ramach jednej, zunifikowanej platformy – wskazał Plebański.

Uważa jednocześnie, że kierunkiem rozwoju dla informatyki w firmach jest chmura i outsourcing.

Maciej Plebański został prezesem T-Systems Polska pod koniec marca ubiegłego roku. Zapowiadał intensywny rozwój T-Systems w sektorze finansowym i przemysłowym oraz na rynku usług dla administracji i instytucji publicznych w Polsce. Plany firmy w Polsce korespondują z globalną strategią Deutsche Telekom, która w najbliższych latach „planuje wykorzystać potencjał polskiego rynku IT/ICT” – podała agencja.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić