Akmai Technologies: ranking państw z najszybszym Internetem

Publikacja: 28.01.2014 12:11

Azja umacnia swoją pozycję centrum najszybszego dostępu do Internetu, a Polska zajmuje na świecie 29. miejsce z 27,7 Mb/s pod względem średniej maksymalnej możliwej prędkości Internetu (ang. average peak connection speed, dalej: APCS) – wynika z najnowszego raportu Akmai Technologies.

Jak zwraca uwagę Akmai, APCS odzwierciedla przepustowość sieci.

Z kolei pod względem średniej prędkości połączenia (ang. global avarage connection speed, dalej: GACS) Polska zajmuje na mapie świata miejsce 24. ze wskaźnikiem 7,4 Mb/s i jest powyżej średniej światowej, która wynosi 3,6 Mb/s.. W Europie przypadło nam 14. miejsce na 25 państw objętych badaniem. Najwyższy GACS zanotowała na naszym kontynencie Holandia (12,5 Mb/s).

Akmai bada ruch w swojej globalnej sieci adresów IP. Tym razem prowadził obserwacje w miesiącach lipiec – wrzesień ub.r..

APCS dla świata w najnowszym badaniu to 17,9 Mb/s, co oznacza spadek o 5,2 Mb/s w porównaniu z wcześniejszym badaniem sprzed kwartału. Według Akmai to dość zaskakujący wynik. Firma zwraca przy tym uwagę, że długoterminowy trend jest jednak pozytywny. Od 2012 r. globalny APCS urósł o 13 proc.

Pierwsze cztery miejsca pod względem APCS zajmują w rankingu Akmai: Hong Kong, Korea Południowa, Japonia i Singapur. Ponieważ 8. miejsce w rankingu zajął Tajwan, w sumie azjatyckie państwa zdominowały pierwszą dziesiątkę rynków o najszybszym Internecie. Na piątym miejscu w tabeli pojawił się Izrael.

Aby dostać się do pierwszej 10.tki państw z najszybszym dostępem do Internetu w rankingu Akmai potrzeba sieci o średnim prędkości przesyłu danych w szczycie wyższą niż 38,5 Mb/s. Taki wynik miała Belgia, która zajęła 10. miejsce. Holandia była 9., Łotwa zajęła 7 miejsce, a 6. należało do Rumunii (45,4 Mb/s).

Stany Zjednoczone zajęły 13. miejsce, a Wielka Brytania – 16. Spośród państw Europy Środkowowschodniej w pierwszej 20. zmieściły się także Bułgaria i Czechy.

Według danych Akmai, choć średnia maksymalna prędkość Internetu na świecie spadła (podobnie w części państw Europy) to wyniki poprawiły się w niemal wszystkich państwach Azji i Pacyfiku. Tylko w Indonezji średnia prędkość przesyłu spadła: o 30 proc. do 9,7 Mb/s, co dało temu państwu 115 miejsce w tabeli. Za nią uplasowały się  Indie (9 Mb/s). W pierwszej setce nie zmieściły się również Chiny, choć ich wynik był lepszy: 11,3 Mb/s.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić