T-Mobile ma być numerem 1 w Polsce do 2018 roku – DT. Analiza

Publikacja: 14.02.2014 13:18

Niemiecka grupa przedstawiła cel na kolejne 4 lata. – W każdym kraju będzie duża rewolucja – zapowiada Claudia Nemat, członek zarządu Deutsche Telekom odpowiedzialna za rynki grupy w Europie.

Według agencji Bloomberg, który cytuje Nemat, za sprawą modernizacji infrastruktury i przejęć mających na celu budowę portfolio usług konwergentnych, DT chce być liderem na każdym z rynków Europy Środkowowschodniej do 2018 roku.

Zdobycie pozycji numer 1 na każdym z rynków DT oznacza konieczność zwiększenia udziałów w takich krajach jak Rumunia i Polska.

W naszym kraju oznaczać to będzie dodatkowe wyzwanie dla konkurentów T-Mobile Polska: Orange Polska i Polkomtela, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka – podaje Bloomberg.

Nemat udzieliła wywiadu na temat planów DT w Macedonii. Rynek ten jest pierwszym w portfelu DT, gdzie operator obsługuje zarówno klientów sieci stacjonarnej jak i mobilnej w technologii cyfrowej po infrastrukturze określanej jako „all IP”.

Po trzech kwartałach 2013 roku T-Mobile Polska zajmował już pierwsze miejsce pod względem aktywnych kart SIM (z 15,667 mln sztuk). W całym ubiegłym roku mógł zanotować spadek liczby użytkowników.

Sugerują tak wyniki MNP oraz dane GUS w zestawieniu z wynikami Orange Polska i wstępnymi danymi P4. Według urzędu statystycznego, w Polsce przybyło w ub.r. ponad 2,2 mln kart SIM. Jak pisaliśmy, P4 zwiększył statystyki o 2 mln, a Orange Polska o 430 tys.

Aby bilans się zgadzał, konkurenci tych dwóch sieci musieli więc w sumie stracić około 230 tys. kart SIM.

Obrona pierwszego miejsca pod względem liczby klientów będzie wymagać od T-Mobile Polska wysiłku, biorąc pod uwagę wzmożoną aktywność komercyjną Orange Polska, czy ambicje sieci Play aby zwiększać udział w rynku.

Z kolei, aby zająć pierwsze miejsce pod względem przychodów na rynku mobilnym T-Mobile Polska musi przegonić pod tym względem Polkomtel, operatora sieci Plus, który po trzech kwartałach ub.r.zanotował 5,03 mld zł przychodów. Przychody T-Mobile Polska w tym samym czasie wyniosły 4,97 mld zł.

Telekom należący do Zygmunta Solorza-Żaka ma przewagę nad konkurencją wynikającą m.in. z dodatkowych wpływów z tytułu umowy o roamingu krajowym z P4. Wprawdzie Play zawarł analogiczne umowy także z Orange i T-Mobile, to umowy te nie były wykorzystywane długo w równie silnym stopniu.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu