Ericsson i Facebook ogłosiły stworzenie wspólnego laboratorium innowacji wspierającego inicjatywę Internet.org.  Jego otwaracie planowane jest  w drugiej połowie 2014 r. w siedzibie Facebooka w Menlo Park w stanie Kalifornia. Jednym z zadań pracujących tam osób będzie optymalizowanie aplikacji, sieci, urządzeń i usług, z ktorych korzsytają internauci.

Ericsson ma zapewnić platformie Facebooka i twórcom aplikacji możliwość symulowania różnych środowisk sieciowych na całym świecie. Pozwoli to im opracowywać i testować aplikacje i usługi mobilne. – Dzięki temu laboratorium twórcy aplikacji będą mogli symulować warunki sieciowe, jakie zazwyczaj istnieją na nowych rynkach, dysponując środowiskiem do testowania i optymalizowania swoich aplikacji dla różnych scenariuszy – tłumaczy Jay Parikh, wiceprezes Facebooka ds. inżynierii infrastruktury.

Obecnie twórcy aplikacji mają zazwyczaj dostęp jedynie do środowiska sieciowego w swojej fizycznej siedzibie. Ponieważ dzisiaj klienci działają w różnych środowiskach sieciowych (2G, 3G, 4G, WiFi) i używają wielu mobilnych systemów operacyjnych i różnorodnych urządzeń, twórcy aplikacji mogą mieć duże problemy z ogarnięciem tej różnorodności. Wspólne laboratorium innowacji umożliwi korzystanie z wielu środowisk sieciowych do testowania i optymalizacji aplikacji w jednym miejscu.

Celem ogłoszonego w sierpniu 2013 r. projektu Internet.org jest zapewnienie dostępu do internetu dwóm trzecim świata, które nie są jeszcze do niego podłączone, aby wszyscy mogli dysponować tymi samymi możliwościami, z których obecnie korzysta jedna trzecia świata podłączona do internetu.