Barierą w samorządowe sieci internetowe

Budowa regionalnych sieci szerokopasmowych w Polsce wkroczyła w fazę realizacji. Od dawna było wiadomo, że odpowiedzialne za te projekty Urzędy Marszałkowskie będą musiały ścigać się z czasem, by zdążyć z zakończeniem inwestycji i ich rozliczeniem przed końcem 2015 r. W mniejszej skali infrastrukturę szerokopasmową buduje też wiele miast i gmin. Także w ich przypadku wiele projektów trwało i ciągnie się o wiele dłużej niż pierwotnie zakładano. Skąd te opóźnienie i na jakie bariery napotykają samorządy, które zdecydowały się podjąć wyzwanie na polu telekomunikacji?

Publikacja: 25.03.2014 09:00

Barierą w samorządowe sieci internetowe

Foto: ROL

Włodarze Radzionkowa w województwie śląskim pierwsze przygotowania do budowy  miejskiej sieci szerokopasmowej poczynili  w 2007 roku. Uruchomiona została ona pod  koniec 2012 roku. Gros czasu przy projekcie zajęły sprawy prawno-formalne. Gdy udało się je załatwić na samą budowę magistratowi zostały niespełna trzy miesiące. Udało się, bo sieć światłowodowa w Radzionkowie to tylko 8 kilometrów, a miasto w dużej mierze korzystało z kanalizacji teletechnicznej Telekomunikacji Polskiej (dziś Orange Polska), choć operator ze swej strony niezbyt chętnie chciał podejmować w tym zakresie współpracę z samorządem i został do tego przymuszony prawnie.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa