Rynek MNP w I półroczu 2014 roku: znowu blisko 750 tys. numerów

Publikacja: 10.07.2014 12:45

Choć pierwsze miesiące roku zapowiadały, że w 2014 roku w Polsce przeniesionych zostanie więcej numerów komórkowych niż rok wcześniej, to po półroczu widać, że równie dobrze możemy mieć do czynienia ze stabilizacją.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. z sieci do sieci przeniesiono niecałe 750 tys. numerów komórkowych – wynika z danych uzyskanych przez rpkom.pl. Podobnie było rok temu.

I podobnie jak przed rokiem – i to już wiadomo od kilku dni – liderem rynku MNP pozostał P4, operator sieci Play, choć kilka parametrów wskazuje, że jego pozycja nie jest już tak mocna.

Operator ten pozyskał w I poł. br. około 386 tys. numerów (dało mu to około 51-proc. udział w tak liczonym rynku; rok wcześniej – 59 proc.). Oddał zaś konkurencji około 99 tys. (rok temu około 58 tys. numerów).

Play zdobył więc w I poł. br. na czysto około 287 tys. numerów. To około 110 tys. numerów mniej niż rok wcześniej.

Marcin Gruszka, rzecznik telekomu informował niedawno o wynika swojej firmy ograniczając się do podsumowania II kwartału, w którym do sieci przeniesionych zostało 176 tys. numerów. Gruszka podał również wtedy, że Play jako jedyny zakończył II kwartał z dodatnim bilansem.

Pił w ten sposób do wyników Orange Polska, który w tym czasie – po pierwszym kwartale w historii na plusie – był ponownie na minusie (choć niewielkim, rzędu kilkuset numerów). W całym półroczu Orange Polska utrzymał bilans dodatni: pozyskał nieco ponad 5,3 tys. numerów: przyjął około 208 tys., a oddał 203 tys.

Na trzecim miejscu pod względem liczby pozyskanych numerów z około 76 tys. uplasował się T-Mobile Polska, który poprawia wyniki względem ubiegłego roku. Ujemny bilans operatora wyniósł po półroczu około 110 tys. numerów (w I poł. 2013 r. około 189 tys.).

Czwarte miejsce należy do sieci Plus, która w I połowie br. przyjęła około 73 tys. numerów, a oddała konkurentom 246 tys. i tym samym jej wynik to 173 tys. numerów na minusie. Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu i członek zarządu Polkomtela argumentował przy tym, że firma celowo nie walczy o niektórych klientów, głównie największe korporacje, których obsługa nie przynosi zysków.

Dodatnie wyniki mieli także niektórzy operatorzy wirtualni. Virgin Mobile zakończyła półrocze z 1,15 tys. numerów na plusie, a relatywnie nowy operator Mobile Vikings – zdobył na czysto około 900 sztuk.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić