Właściciele mocno zadłużają Play

Drugi raz w tym roku P4, operator sieci Play wychodzi do inwestorów lokujących w papiery dłużne. Tym razem po 415 mln euro – około 1,74 mld zł. Tylko że tym razem cała pozyskana kwota trafić ma do właścicieli komórkowej sieci. W sumie, jeśli emisja się powiedzie, islandzki i grecki miliarder odzyskają z niewielką nawiązką to, co zainwestowali w rozwój telekomu zachowując w niej udziały. Wśród analityków pojawiają się głosy, że w przyszłości mogą połączyć telekom z inną firmą o zdrowszym bilansie.

Publikacja: 30.07.2014 12:12

Właściciele mocno zadłużają Play

Foto: ROL

Niskie, niższe niż w Polsce, stopy procentowe na europejskim rynku najwyraźniej skusiły właścicieli sieci Play.

P4, operator sieci Play, który na początku roku wyemitował obligacje pozyskując 900 mln euro (około 3,78 mld zł), po raz drugi wychodzi na rynek w podobnej sprawie.

Tym razem poprzez spółkę Play Topco SA chce uplasować papiery za 415 mln euro (licząc po 4,2 zł za euro – 1,74 mld zł). Celem tej oferty jest wypłata gotówki właścicielom – podaje agencja Bloomberg.

Z pierwszej emisji przypadło na nich około 1,3 mld zł, przy czym część  – 561 mln zł – miała być zablokowana na specjalnym rachunku i wypłacona w konkretnych okolicznościach.

Dzięki obu emisjom kontrolowany przez islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona fundusz  Novator i należący do greckiego miliardera Panosa Germanosa wehikuł Tollerton otrzymaliby od P4 już 3 mld zł.

Według naszych szacunków będzie to tyle, co zainwestowany kapitał plus dodatkowe 15 proc., a jednocześnie pozwoli zachować nadal udziały w firmie. Zgodnie z pierwszym prospektem obligacji, zainwestowali bowiem w spółkę łącznie 2,6 mld zł.

Po drugiej emisji papierów dłużnych, zobowiązania P4 z tego tytułu wzrosną do około 5,5 mld zł i będą stanowiły 5,5-krotność planowanej na ten rok EBITDA, która według zapewnień prezesa Joergena Bang-Jensena wynieść ma właśnie około 1 mld zł.

– 5,5-krotność EBITDA to wysoki jak na europejskie standardy poziom zadłużenia operatora telekomunikacyjnego. Średnia dla sektora to według ostatnich danych 1,8-2x – mówi Konrad Księżopolski, analityk Espirito Santo Investment Bank (BESI).

– Wyższe wskaźniki zadłużenia są akceptowalne w Stanach Zjednoczonych czy wśród operatorów telewizji kablowej. Dla Liberty Global, właściciela UPC Polska wskaźnik ten wynosi 4,8-krotność planowanej na ten rok EBITDA – wskazuje analityk.

Pytany, czy spodziewałby się, że aby oddłużyć firmę właściciele P4 wprowadzą spółkę na giełdę ocenił zaś: – Przy takim poziomie zadłużenia trudniej będzie spółce przeprowadzić IPO, gdyż z jednej strony taki poziom zadłużenia zwiększa ryzyko inwestycyjne a z drugiej ogranicza przestrzeń inwestycji na rozwój, co jest nieodłącznym elementem oferty publicznej.

Według niego z punktu widzenia właścicieli ciekawym rozwiązaniem mogłoby być połączenie silnie zadłużonego Playa z inną firmą ze zdrowszym bilansem.

Skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA operatora sieci Play za pierwsze trzy miesiące br. zamknęła się kwotą 238 mln z. Tym samym więcej niż podwoiła się w porównaniu ze 100 mln zł rok wcześniej. Marża EBITDA urosła  znacząco rok do roku i   miała poziom 24,2 proc. Wyniki za II kwartał firma opublikuje 21 sierpnia.

Play emituje tym razem papiery o nazwie PIK Toggle Notes. Są to instrumenty o wysokiej stopie ryzyka, w przypadku których odsetki płatne są zwykle w momencie wykupu. W przypadku PIK Toggle Notes emitent ma możliwość wypłaty całości lub części odsetek w dniu ich naliczenia.

Dziś i jutro przewidziane są konferencje z inwestorami w sprawie emisji.

Funkcję oferujących pełnią JP Morgan i Bank of America Merrill Lynch. Zapisy przyjmują Citi i Credit Suisse.

Niskie, niższe niż w Polsce, stopy procentowe na europejskim rynku najwyraźniej skusiły właścicieli sieci Play.

P4, operator sieci Play, który na początku roku wyemitował obligacje pozyskując 900 mln euro (około 3,78 mld zł), po raz drugi wychodzi na rynek w podobnej sprawie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?