Oficjalnie: próba przejęcia Netii przez Vectrę zablokowana

Publikacja: 06.08.2014 10:33

Zgodnie z przewidywaniami (zob. „Parkiet”), Vectrze nie udało się wezwanie ogłoszone na warszawskiej giełdzie na akcje Netii. Wiadomo, że inwestorzy nie dopisali, ale kablowy operator nie precyzuje, czy chętnych nie było w ogóle, czy tylko zbyt mało.

Vectra ograniczyła się do stwierdzenia, że „warunek zastrzeżony w wezwaniu na sprzedaż 33 proc. akcji Netii ogłoszonym przez Vectrę nie został spełniony, w związku z czym spółka podjęła decyzję o nienabywaniu akcji giełdowego telekomu”.

Warunek ten (wzywający zawsze może od niego odstąpić) mówił, że wezwanie dojdzie do skutku, jeśli inwestorzy złożą zapis do sprzedaży nieco ponad 114,81 mln akcji.

– Nasza decyzja jest zgodna z założeniami, jakie przyjęliśmy. Jako firma bardzo aktywnie realizująca nowe inwestycje, jesteśmy otwarci na inne okazje inwestycyjne i ewentualne propozycje, które mogą pojawić się w przyszłości – mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Żurański, prezes Vectry.

Próba wejścia do akcjonariatu Netii zakończyła się niepowodzeniem Vectry za sprawą Mennicy Polskiej kontrolowanej przez Zbigniewa Jakubasa i funduszu MCI Management, które ubiegły kablówkę i wcześniej skupiły część walorów alternatywnego telekomu nabywając je od amerykańskiego funduszu Third Avenue oraz ING OFE.

Mennica Polska i MCI nawet w trakcie wezwania (zostało ogłoszone 2 lipca, zapisy trwały od 23 lipca do 5 sierpnia) odbierały akcje od inwestorów chętnych sprzedać papiery na GPW. Ich aktywność spowodowała, że akcje Netii podrożały do 5,6-5,7 zł, podczas gdy Vectra proponowała w wezwaniu najpierw 5,31 zł za sztukę, a potem 5,41 zł (do 29 lipca) i 5,11 zł (do 5 sierpnia).

Batalia inwestorów o Netię – o ile zakładać, że już się zakończyła – była batalią o przechodzącego transformację, ale niezadłużonego, największego alternatywnego operatora telefonii stacjonarnej i jednego z trzech największych dostawców szerokopasmowego stacjonarnego Internetu w Polsce.

Finansowanie, które może pozyskać Netia zwiększając poziom długu mogłoby posłużyć na modernizację i rozbudowę infrastruktury telekomu. Dla inwestora branżowego, takiego jak Vectra, Netia mogła być platformą do konsolidacji większych podmiotów lub upublicznienia własnych aktywów nabywcy.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?