UKE: Pasmo 5G trafi do operatorów najwcześniej w połowie 2020 roku

Zakładając, że nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego wejdzie w życie na początku maja, a potem wszystko pójdzie jak z płatka, UKE zamierza wydać decyzje rezerwacyjne kończące procedurę rozdysponowania pasma 3,6-3,8 GHz na przełomie czerwca i lipca 2020 roku – wynika z krótkiego planu działania przedstawionego dziś przez urząd.

Publikacja: 01.04.2019 13:39

UKE: Pasmo 5G trafi do operatorów najwcześniej w połowie 2020 roku

Foto: cyfrowa.rp.pl

Jak tylko przepisy dające prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowe kompetencje wejdą w życie, planuje on wszczęcie około 37 postępowań ws. stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji pasma na kolejny okres. Gdy skończą się owe postępowania kolejnym krokiem będzie przygotowanie projektu dokumentacji i ogłoszenie trwających miesiąc konsultacji procedury selekcyjnej.

Kolejny miesiąc UKE daje sobie na analizę stanowisk i zatwierdzenie zmian w dokumentacji, a następnego dnia po ich akceptacji ogłosi wyniki konsultacji. Do 21 dni po ogłoszeniu tych wyników zamierza ogłosić procedurę selekcyjną.

Uczestnicy przetargu (lub aukcji, ale zarówno minister cyfryzacji Marek Zagórski jak i prezes UKE Marcin Cichy wskazywali na przetarg) będą mieli minimum 45 dni na składanie ofert, a wyniki procedury będą ogłoszone około 3 miesiącu od upływu terminu na składanie ofert.

Dokonanie rezerwacji, po którym trzeba opłacić pasmo przewidywane jest na przełom czerwca i lipca przyszłego roku – podał UKE. Nie podał jak duży zasób pasma udostępni w procedurze.

Dla przykładu, w rozstrzygniętej w marcu br. procedurze selekcyjnej w Austrii, tamtejszy operator A1 zapłacił za 1 megaherc pasma w przeliczeniu na mieszkańca 0,063 euro. W sumie wyłożył 64,3 mln euro (około 277 mln zł). Austria liczy około 8,8 mln mieszkańców.

W kraju tym na aukcję wystawiono w sumie 390 megaherców pasma z zakresu 3,4-3,8 GHz. Podzielono tę pulę na rezerwacje regionalne: 6 miejskich i 6 wiejskich.

Według zestawienia przygotowanego przez Dominika Niszcza, analityka Raiffeisen Centrobanku dla 8 państw (jeszcze bez Austrii i Szwajcarii) operatorzy płacili za megaherc średnio 0,1 euro na mieszkańca kraju. Rozpiętość była znacząca: od 0,004 euro na Węgrzech do aż 0,359 euro we Włoszech, gdzie aukcja pasma 5G była wyjątkowo droga.

Ogólnopolskie rezerwacje pasma w zakresie 3,6-3,8 GHz posiadają obecnie T-Mobile Polska, P4 (Play Communications) oraz Netia (Grupa Cyfrowy Polsat). Regionalne rezerwacje mają zaś państwowy NASK, Inea, miasto Żywiec, PPHU Net Center i Telbeskid.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu