Ilość wdrożeń technologii [b]LTE[/b] przez operatorów przekroczyła już masę krytyczną, a technologia staje się dominującym standardem sieci 4G.

Już w 2014 r. z usług dostarczanych za pośrednictwem LTE będzie korzystać około dziewięć razy więcej abonentów niż w przypadku konkurencyjnego (do niedawna) standardu [b]WiMAX[/b]. Za cztery lata z LTE korzystać będzie ok. 303 mln abonentów, a z WiMAX zaledwie 33,4 mln – przewidują firmy badawcze [b]iSuppli[/b] i [b]IHS[/b].

W chwili obecnej WiMAX wciąż ma więcej abonentów niż LTE, ale ten stan rzeczy według iSuppli zmieni się już w 2012 r. – WiMAX wciąż korzysta na tym, że wdrożenia tej technologii zaczęły się na około 2-3 lata przed LTE. Ilość rolloutów LTE u wiodących operatorów na całym świecie w tej chwili jest jednak na tyle duża, że pozostawienie WiMAX w tyle jest kwestią czasu – powiedział [b]Francis Sideco[/b], główny analityk branży wireless w IHS.

Ogłoszenie zwycięstwa LTE nie oznacza jednak, że abonentów WiMAX nie będzie przybywać. Według analityków na całym świecie pod koniec 2011 r. będzie ich ok. 15 mln (na koniec 2010 – tylko 6,8 mln). Dla porównania, technologia LTE na koniec bieżącego roku ma mieć ok. 10,5 mln subskrybentów (na koniec grudnia 2010 r. – 702 tys., a rok wcześniej – zero).

Za dużą część tej statystyki będzie odpowiadać amerykański [b]Verizon Wireless[/b], który na początku grudnia uruchomił sieć LTE pokrywającą swoim zasięgiem geograficznym większość obszaru Stanów Zjednoczonych. Z danych iSuppli i IHS wynika, że wdrożenie LTE w 2011 r. na chwilę obecną zaplanowało 33 operatorów z całego świata.