Największy pod względem przychodów operator komórkowy na świecie poinformował, że rezygnuje z rozwijania w ramach własnej grupy oprogramowania lokalizacyjnego Wayfinder. – Nie możemy inwestować w rozwój i sprzedaż tego, co inni oferują za darmo – powiedziała Anna Cloke z działu komunikacji Vodafone’a cytowana przez serwis www.engadget.com. Przedstawicielka operatora miała na myśli darmowe serwisy lokalizacyjne, jakie świadczy Google, czy nowy serwis tego typu Nokii (pod marką Ovi). Vodafone nie zamierza rezygnować ze świadczenia usług lokalizacyjnych swoim klientom, ale będzie korzystał z rozwiązań zewnętrznych partnerów.

Szwedzki Wayfinder miał zaledwie rok na poszukiwanie swojego miejsca w grupie Vodafone. Przejęty pod koniec 2008 r. serwis kosztował brytyjski koncern 24 mln euro. Niedawno firma informowała o przekroczeniu liczby 2 mln użytkowników samochodowego oprogramowania nawigacyjnego.

W Polsce usługi nawigacyjne promuje ostatnio intensywnie Polska Telefonia Cyfrowa, która dystrybuuje oprogramowanie NaviExpert na telefonach LG.