Długoterminowe prognozy Netii pod znakiem zapytania. Internet w dół

Zarząd Netii podtrzymał finansową prognozę na 2012 rok. Przyznał jednak, że perspektywy na 2013 r. są słabsze i że spółka pracuje nad strategią dla rynku klientów indywidualnych. Może zweryfikować długoterminowe założenia finansowe. I choć nie mówi tego wprost, na ich podwyższenie się nie zanosi.

Publikacja: 08.11.2012 07:35

Długoterminowe prognozy Netii pod znakiem zapytania. Internet w dół

Foto: ROL

Netia obniżyła tegoroczną prognozę w zakresie wolumenu sprzedaży usług (tzw. RGU) o 100 tys. do 2,65 mln. Operator tłumaczy się „niską dynamiką i ogólnie trudnymi warunkami handlowymi na rynku klientów indywidualnych, w szczególności w segmentach rynku opartych na wysokich wolumenach i niskim ARPU”.  Najwyraźniej jednak telekom zdecydował się nie uczestniczyć w wojnie cenowej. Wolał obniżyć prognozę, niż w ten sposób konkurować.

Biznes trzyma się biznesem

–  W czasie, gdy segment biznesowy zdołał powiększyć swoją bazę kliencką, w segmencie klientów indywidualnych odłączono 55 tys. usług, a procentowy spadek bazy klientów był generalnie na poziomie zbliżonym to tego, który dotknął naszego głównego konkurenta. Tym niemniej ogłoszone w III kw. 2012 r. przez operatora zasiedziałego wyjątkowo agresywne obniżki cen, tak dla usług szerokopasmowych, jak i głosowych, będą miały prawdopodobnie ujemny wpływ na nasze wysiłki dotyczące przywrócenia wzrostu wolumenów usług przy jednoczesnym utrzymaniu – co oddawało nam się dotychczas w tym roku – stabilnego ARPU – powiedział cytowany w komentarzu do sprawozdania Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Nowa prognoza RGU, to spadek liczby usług wobec stanu na wrzesień br. Netia podała, że świadczyła wówczas ponad 2,73 mln RGU (o około 50 tys. mniej niż w czerwcu).

Kłopoty widać w segmencie internetu i telefonii. Liczba klientów szerokopasmowego stacjonarnego dostępu obniżyła się grupie Netii w III kw. br. o 15 tys. do 888,7 tys., a liczba usług głosowych obniżyła się do 36,4 tys. do 1,67 mln na koniec września.

Powoli (o 1,6 tys. w kwartał) przyrastało grono klientów telewizji, na którą obecnie stawia operator. Usługi mobilne sprzedawały się w podobnym tempie i aby je przyspieszyć zarząd zapowiada wprowadzenie nowych, atrakcyjnych cenowo pakietów usług konwergentnych.

Mimo wszystko, zarząd Netii pozostawił bez zmian finansowe parametry prognozy na ten rok. Nadal więc przychody alternatywnego operatora mają wynieść w 2012 r. 2,125 mld zł (po wcześniejszej korekcie),  powtarzalna EBITDA – 600 mln zł, a wolne przepływy pieniężne 330 mln zł. Zysk operacyjny największego konkurenta Telekomunikacji Polskiej wynieść ma 125 mln zł.

Co innego cele długoterminowe

Tu zapowiada się korekta. „Wprowadzenie przez kluczowych konkurentów istotnych obniżek cen, utrzymujące się spowolnienie na rynku stacjonarnych usług szerokopasmowych i przyspieszenie tempa spadku liczby klientów stacjonarnych usług głosowych złożyły się na osłabienie perspektyw na 2013 r. w odniesieniu do przychodów, marży i liczby usług, gdyż Netia nadal pracuje nad rozwojem nowych źródeł przychodów z usług telewizyjnych” – podał zarząd w komentarzu do ogłoszonych w nocy wyników za III kwartał i 9 miesięcy br.

„W związku z powyższym, zarząd rozpoczął przegląd strategii dla rynku klientów indywidualnych i może dokonać aktualizacji strategicznych celów długoterminowych wraz z publikacją całorocznych wyników za 2012 r.” – czytamy.

Długoterminowe cele Netii (do 2020 r.)  to m.in. „dalszy wzrost udziału w rynku” , „utrzymanie skorygowanej marży EBITDA w widełkach 27-29 proc.”, czy wolne przepływy gotówkowe w wysokości ponad 12 proc. przychodów.

Same wyniki bez niespodzianek

Miniony – III kwartał  br. – przyniósł grupie 521,1 mln zł przychodów, czyli o 3 proc. mniej niż w II kw. br. Kwartalna skorygowana EBITDA telekomu zamknęła się kwotą 157,4 mln zł, czyli nieco wyższą niż  w II kw. br. EBITDA raportowana to zaś 148,4 mln zł. Grupa miała 27,3 mln zł zysk operacyjnego, podczas gdy II kw. br. przyniósł jej na tym poziomie 12,8 mln zł. Netto w okresie lipiec-wrzesień telekom wypracował 10 mln zł.

Wyniki te są zbieżne z oczekiwaniami analityków. Tylko w przypadku przychodów widać różnicę in minus, ale odchylenie to wynosi tylko 1,1 proc. Specjaliści przyjmowali bowiem w większości, że Netia nie obniży prognoz finansowych na 2012 r. i dostosowywali do nich swoje szacunki.

Po trzech kwartałach br. przychody grupy Netii wynoszą 1,6 mld zł, EBITDA 446,6 mln zł, a zysk operacyjny 44,2 mln zł. Na czysto telekom zarobił natomiast 21,1 mln zł. Dane te są nieporównywalne z raportowanymi przez spółkę przed rokiem. Wówczas jeszcze nie była właścicielem Telefonii Dialog i Crowley Data Poland. Z tego względu raporty Netii wykazują rzecz jasna spore wzrosty. Dla przykładu zysk netto grupy jest o 45 proc. wyższy niż wykazany po 9 miesiącach 2011 roku. Różnica ta to z jednej strony efekt niskiej bazy w 2011 r., gdy wynik telekomu obciążył dodatkowy podatek CIT za 2003 r., z drugiej rezultat księgowego podniesienia wyniku tegorocznego o 21 mln zł.

Netia: Skonsolidowany raport za III kwartał 2012 r.

Netia: Podstawowe dane finansowe i operacyjne za III kwartał 2012 r.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu