Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 22 grudnia

Publikacja: 22.12.2017 07:30

Zatraceni w krzemie
Jak nowe technologie niszczą autonomię i zatruwają demokrację. S. 2-8

Wielkiej gry nie będzie
Dzięki internetowi nastał złoty wiek seriali, których jakość jest antidotum na niewybredną masową rozrywkę. Ale ta ostatnia  nie znika z ekranów. S. 59-62

Parkiet

Cyfrowy Polsat: Minister cyfryzacji w paryskim arbitrażu
Końcówka roku obfituje w wydarzenia na telekomunikacyjnym rynku w Polsce. Należy do nich także spór prowadzony z rządem przez udziałowców spółki Sferia. Kontrolny pakiet należy teraz do Grupy Cyfrowy Polsat, ale spór rozpoczęły spółki Zygmunta Solorza: Bithell i Juvel. Pozew arbitrażowy wpłynął w 2011 r. Miał zostać wycofany po tym, gdy Sferia na mocy ugody w ramach rekompensaty wcześniejszych strat dostała od państwa dostęp do bloku pasma 800 MHz przed konkurencją. Tak się jednak nie stało, ponieważ miliarder uważa, iż do udostępnienia pasma doszło za późno, inaczej, niż przewidywała ugoda.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795068_Cyfrowy_Polsat:_Minister_cyfryzacji_w_paryskim_arbitrazu.html (dostęp płatny)

Microsoft pomoże MedApp wejść do USA
Do naszego studia przyjechał pan z lotniska, wracając z Londynu ze spotkania z Microsoftem. Czy owocne było to spotkanie?
Jest nam niezmiernie miło być partnerem Microsoftu, który nam zaufał i który widzi duży potencjał w naszej spółce. Mieliśmy okazję rozmawiać z grupą lekarzy o rozwoju części Carna Life związanej z wizualizacją 3D. Ta część pozwala lekarzom znacznie lepiej przygotowywać się do procedur medycznych – mówi Mateusz Kierepka, prezes telemedycznej spółki MedApp (wywiad).
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795066_Microsoft_pomoze_MedApp_wejsc_do_USA.html (dostęp płatny)

Huckleberry Games: Bardzo słaby początek notowań
Na NewConnect od stycznia zadebiutowało 19 spółek. To o trzy więcej niż w całym 2016 r. Czwartkowy debiut Huckleberry Games przebiegał w nerwowej atmosferze. Przez kilka godzin handel nie mógł ruszyć: sprzedających było wyraźnie więcej niż kupujących. Po południu kurs spadał aż o 66 proc. do niespełna 7 zł. Tymczasem cena akcji w ofercie publicznej wynosiła 20 zł, co dawało początkową wycenę całej spółki na ponad 22 mln zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795074_Huckleberry_Games:_Bardzo_slaby_poczatek_notowan.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Inteligentny stetoskop szuka testerów
StethoMe to pierwsza inwestycja polsko-izraelskiego funduszu TDJ Pitango Ventures. Wyłożona na stół kwota: 2 mln USD. Skuteczność lekarzy w rozpoznawaniu dźwięków charakterystycznych dla zapalenia płuc podczas badania osłuchowego w Stanach Zjednoczonych wynosi zaledwie 25 proc. — wynika z analizy przeprowadzonej na grupie ok. 600 tamtejszych specjalistów, a przytoczonej przez Wojciecha Radomskiego, prezesa spółki StethoMe.
https://www.pb.pl/inteligentny-stetoskop-szuka-testerow-901582 (dostęp płatny)

Boty odciążą zmęczonych HR-owców
Bez sztucznej inteligencji coraz trudniej rekrutować, oceniać pracowników i rozliczać nadgodziny. W ostatnich latach liczba użytkowników Messengera, komunikatora zintegrowanego z Facebookiem (FB), wzrosła na świecie z 200 tys. do 1,2 mld. W Polsce narzędzie to jest popularniejsze nawet od aplikacji natywnej FB, co dobitnie pokazuje, jak zmieniają się kanały i nawyki komunikacyjne społeczeństwa.
https://www.pb.pl/boty-odciaza-zmeczonych-hr-owcow-901577 (dostęp płatny)

Prawo do bycia zapomnianym w RODO
Katarzyna Ułasiuk, kierownik Zespołu Ochrony Danych Osobowych iSecure sp. z o.o. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) podkreśla prawo do żądania, aby dane osobowe były usuwane. Prawo to jest pokłosiem i rozwinięciem wniosków, do jakich doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku „Google Spain i Inc przeciwko Agencia Española De Protección De Datos (Aepd) i Mario Costeja Gonzáles” (C-131/12), gdzie podkreślono prawo osoby do bycia usuniętą z listy wyników wyszukiwania. (komentarz partnera).
https://www.pb.pl/prawo-do-bycia-zapomnianym-w-rodo-901571 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Przybywa internetowych sklepów, fałszywych też
Trudno złapać oszustów w sieci, bo korzystają z zagranicznych kont i pośredników. Niestraszne im osiem lat więzienia, a surowiej na razie nie będzie. Sklepy internetowe działają często krótko, lecz prosto. Kuszą promocjami, pobierają pieniądze za rzekomo wysłany towar i zamykają działalność. Bywa, że robią to wielokrotnie – potrafią wyłudzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, i to bezkarnie. Jest ich coraz więcej – i tych uczciwych, i tych fałszywych. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji na podstawie informacji z witryn internetowych, w 2010 r. funkcjonowało ok. 7,5 tys. sklepów internetowych, w 2016 r. już ponad 14 tys. Rok temu policja wszczęła ponad 100 tys. postępowań o oszustwo, stwierdziła ich wszystkich 97 tys. Karniści twierdzą, że będzie ich jeszcze więcej. Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? Czy szykuje surowsze kary dla internetowych oszustów?
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362403-Przybywa-internetowych-sklepow-falszywych-tez.html (dostęp płatny)

2 mln dolarów w polski startup StethoMe
Spółka pracująca nad inteligentnym stetoskopem, komunikującym się ze smartfonem, otrzymała potężny zastrzyk gotówki. W startup, który ma ambicję zrewolucjonizować diagnostykę medyczną, wspomagając lekarzy nową technologią i sztuczną inteligencją (AI), zainwestował m.in. TDJ Pitango. Polsko-izraelski fundusz wyłożył 1,5 mln dol. To jego pierwsza inwestycja od maja, gdy został uruchomiony. – W tym czasie przeanalizowaliśmy tysiąc startupów. Z tego zainteresowało nas kilkanaście. Myślimy o inwestycji w trzy z nich – mówi Wojciech Fedorowicz z TDJ Pitango.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362416-2-mln-dolarow-w-polski-startup-StethoMe.html (dostęp płatny)

Nokia: Wieloletnia umowa z Huawei
Fiński producent sprzętu sieciowego podpisał z chińską Huawei wieloletnią umowę licencyjną o korzystaniu ze swoich patentów. Jego akcje zyskały w Helsinkach 3,6 proc..
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362422-Nokia:-Wieloletnia-umowa-z-Huawei.html (dostęp płatny)

Producenci gier liczą na świąteczne żniwa
Szał zakupowy trwa już od kilku tygodni. Gracze polują na wyprzedaże i promocje, a studia deweloperskie liczą zyski. Aż 116 mld dolarów wyniesie w tym roku wartość rynku gier na świecie – prognozuje firma Newzoo. To o ponad 7 mld dolarów więcej, niż szacowała jeszcze niedawno. Jak burza idą też polscy producenci, których liczbę ocenia się już na ponad 300. Zwiększają przychody i poszerzają oferty. Zarówno giganci, tacy jak CD Projekt czy Techland, jak i mniejsze studia liczą na udany czwarty kwartał. Co roku jest on w tej branży najlepszy, a w tym roku sezonowość może być widoczna jeszcze mocniej. Gry coraz chętniej kupowane są jako prezenty pod choinkę. Popytowi pomagają też dobre nastroje konsumenckie oraz rozwój nowych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362376-Producenci-gier-licza-na-swiateczne-zniwa.html (dostęp płatny)

Zatraceni w krzemie
Jak nowe technologie niszczą autonomię i zatruwają demokrację. S. 2-8

Wielkiej gry nie będzie
Dzięki internetowi nastał złoty wiek seriali, których jakość jest antidotum na niewybredną masową rozrywkę. Ale ta ostatnia  nie znika z ekranów. S. 59-62

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu