Przegląd prasy – czwartek 12 stycznia

Publikacja: 12.01.2012 08:30

[srodtytul]Finanacial Times[/srodtytul]

Virgin Media podwoi prędkość internetu

Daniel Thomas

Brytyjski operator kablowy Virgin Media obiecał automatyczne podwojenie prędkości dostępowej bez dodatkowych opłat dla wszystkich 4 mln swoich abonentów. Będzie to kosztować 110 mln funtów w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W ten sposób Virin Media, chce realizować strategię dostawcy najszybszych usług dostępowych w Wlk.Brytanii, co robi się coraz trudniejsze wobec intensywnych inwestycji sieciowych BT. Virgin Media dostarczy najszybsze dzisiaj na brytyjskim rynku usługi dostępowe 120 Mb/s, ale ma na nie niewielu klientów. Trzy czwarte z nich abonuje prędkość 10 Mb/s.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/db1b4e04-3c65-11e1-8d38-00144feabdc0.html#axzz1jDrt48jw (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

150 milionów euro na innowacje

Tomasz Żółciak

Dobra wiadomość: będą pieniądze na wspieranie przedsiębiorstw. Zła: tylko niektórych Komisja Europejska znalazła dodatkowe 400 mln euro na wspieranie przedsiębiorstw w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych na PO IG 2007 – 2013 pójdzie na inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia (blisko 150 mln euro) oraz badania i rozwój nowoczesnych technologii (ponad 140 mln euro). Pieniądze pochodzą z krajowej rezerwy wykonania i programu dostosowania technicznego. Ale oprócz tego dokonano jeszcze przesunięć. Ich efektem będzie mniejsza pula pieniędzy na priorytety „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki” (o 102 mln euro) oraz „Pomoc techniczna” (o 96 mln euro).

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394556 (dostęp płatny)

Internetowa koalicja proiracka

Michał Potocki

Kongres USA pracuje nad drakońską ustawą mającą zwalczać łamanie praw autorskich w internecie. Zdecydowanie przeciw są giganci sieci: eBay, Facebook, Google, Mozilla, Twitter, Wikipedia czy Yahoo. Amerykański pomysł na walkę z piractwem w sieci wywołał oburzenie internautów. Spór, w którym padają oskarżenia o faszyzm i zapędy cenzorskie z jednej i wspieranie złodziejstwa z drugiej strony, może się skończyć pierwszym w historii protestacyjnym blackoutem sieci. Po obu stronach barykady znalazły się grube ryby amerykańskiego biznesu. Chodzi o kontrowersyjny Stop Online Piracy Act (SOPA), który trafił do Izby Reprezentantów. SOPA, korzystająca ze wsparcia największych amerykańskich wytwórni filmowych, muzycznych i licznych artystów, ma jeden cel: ukrócić łamanie praw autorskich w internecie, które – ich zdaniem – kosztuje amerykańską gospodarkę 58 mld dol. rocznie albo 373 tys. potencjalnie utraconych miejsc pracy. – Ustawa uderza w internetowych kryminalistów, którzy kradną i sprzedają amerykańską własność intelektualną, czerpiąc z tego zyski dla siebie – mówił autor projektu ustawy, republikanin Lamar Smith.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394560 (dostęp płatny)

Efektywność energetyczna: kosztowne wdrożenie inteligentnych liczników

Krzysztof Polak

Przepisy unijne nałożyły na Polskę obowiązek poprawiania efektywności energetycznej i umożliwienia odbiorcom energii rozliczania się według rzeczywistego zużycia energii, a nie jak jest obecnie – na podstawie prognoz. Jak na razie są głównym bodźcem rozwoju smart meteringu. Inteligentne opomiarowanie lub inteligentne liczniki mają służyć ochronie środowiska, oszczędnościom w zużyciu energii i takiemu zarządzaniu energią elektryczną, by zarówno dostawcy energii, jak i jej odbiorcy mogli podnosić efektywność energetyczną. Według szacunków Komisji Europejskiej (KE) rozwój inteligentnych sieci energetycznych w Europie doprowadzi w ciągu najbliższego dziesięciolecia do ograniczenia emisji CO2 o 9 proc. Spadnie też o 10 proc. zużycie energii w gospodarstwach domowych.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=394478 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

90 proc. e-maili to spam

MK

Ile spamu dostaje się na komputery każdego dnia? Ta liczba poraża… 90 proc. Taki odsetek wszystkich listów e-mail stanowi spam. Codziennie wysyłanych jest aż 200 mld takich wiadomości — wynika z danych Cisco. Liderami spamerstwa, według Kaspersky Lab, są USA, Indie i Rosja.

http://teleinformatyka.pb.pl/2541723,47051,90-proc-e-maili-to-spam

Miniatura podbija rynek PC

Dariusz Wałach

Ultrabooki mają spełnić oczekiwania rozczarowanych użytkowników netbooków i tabletów. Tablety i netbooki już dawno zawojowały rynek. Są tak małe i lekkie, że można zabrać je wszędzie. Sęk w tym, że nie dysponują mocą, która zadowalałaby zwłaszcza młodych użytkowników. Szczególnie jeśli korzystają z innych systemów operacyjnych niż Windows 7, np. Android 2.1. Ale oto Intel promuje ultrabooki, czyli nową kategorię komputerów przenośnych. Jak zapewnia Tomasz Klekowski, dyrektor tej spółki na Europę Środkową i Wschodnią, urządzenia te łączą wydajność i możliwości laptopów z mobilnością tabletów. Błyskawicznie się włączają, niewiele ważą, są poręczne i bezpieczne. Zdaniem menedżera, nowe konstrukcje ucieszą tych, którzy spoglądali zazdrośnie na filigranowe notebooki „nadgryzionego jabłuszka”.

http://teleinformatyka.pb.pl/2541725,57881,miniatura-podbija-rynek-pc (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Elektronika mimo kryzysu

Piotr Kościelniak

Tysiące zwiedzających i ostrożne prognozy wzrostu. Wystawa Consumer Electronic Show w Las Vegas. Hale wystawowe w Las Vegas zajmują powierzchnię 37 boisk futbolowych – Rynek rośnie ok. 4 proc. rocznie. I to w warunkach kryzysu – mówi Gary Shapiro, szef CEA, główny organizator imprezy. Eksperci są jednak ostrożni. Według Shawna Dubravaca, szefa analiz CEA, w tym roku klienci będą raczej wymieniać samochody i sprzęt AGD, bo z tym wstrzymywali się na czas kryzysu. Elektroniczne gadżety zejdą na drugi plan. Zmienią się również zainteresowania kupujących. Pierwszy raz wartość sprzedanych tabletów przekroczy wartość telewizorów (ok. 18 mld dolarów). Królować będą jednak smartfony – z prognozowaną wartością sprzedaży ponad 41 mld dolarów.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111800_Elektronika_mimo_kryzysu.html (dostęp płatny)

Do Brukseli trafiły faktury na 50 mld zł

Artur Osiecki

W ubiegłym roku resort rozwoju regionalnego zwrócił się do Brukseli o zwrot 50,27 mld zł wydatków na projekty europejskie. To o 10,5 mld zł więcej, niż planowano na 2011 r. (poprzeczkę ustanowiono na poziomie 39,73 mld zł). Cele związane z wydatkami pieniędzy unijnych osiągnięto we wszystkich programach regionalnych oraz w trzech z pięciu programów krajowych. Nie udało się ich jedynie osiągnąć w programach „Innowacyjna gospodarka” (97,87 proc.) i „Rozwój Polski wschodniej” (98,14 proc.), choć zabrakło niewiele. Najwięcej płatności wygenerowano w największym programie (także w historii Unii Europejskiej) – „Infrastruktura i środowisko”. To 20,45 mld zł.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111962_Do_Brukseli_trafily_faktury_na_50_mld_zl.html (dostęp płatny)

LTE: nowy standard mobilny w sieci

Urszula Zielińska

Producenci szykują nowe smartfony, a operatorzy nowe usługi szybkiego Internetu. Są pierwsze ogłoszenia producentów o wypuszczeniu na rynek smartfonów działających w technologii LTE (Long Term Evolution) pozwalającej na ultraszybką transmisję danych w sieciach mobilnych (do 326 Mb/s). Na targach w Los Angeles komercyjny debiut aparatów zapowiedziały w ostatnich dniach m.in. LG, Nokia, HTC. Terminów ciągle jednak nie znamy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111973_LTE:_nowy_standard_mobilny_w_sieci.html (dostęp płatny)

USA: gazety na smartfonach, telewizja w Internecie

Magda Lemańska

W Stanach Zjednoczonych już ponad 40 proc. gospodarstw domowych ma smartfony. Szybko rośnie liczba osób używających ich do odbioru mediów. Z najnowszej, szóstej edycji raportu o sposobach korzystania z mediów firmy Deloitte wyraźnie wynika, że Amerykanie coraz bardziej przywiązują się do ich cyfrowego odbioru. Choć płatnej telewizji nic nie zagraża, znamienne jest, że 9 proc. Amerykanów zadeklarowało, iż już odcięło płatną telewizję, bo wszystkie ulubione seriale i filmy mogą oglądać w sieci. Kolejne 11 proc. ma to w planach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1111974_USA:_gazety_na_smartfonach_telewizja_w_Internecie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Finanacial Times[/srodtytul]

Virgin Media podwoi prędkość internetu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży