Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 21 grudnia

Publikacja: 21.12.2017 07:30

Rządowe sidła na wirusy
MON już oficjalnie ostrzega: nie używać Kaspersky’ego. Czy to czas także na państwowy program antywirusowy? W ostatnich dniach za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji do Centralnego Ośrodka Informatyki wpłynęło pismo Ministerstwa Obrony Narodowej z rekomendacją zaprzestania używania oprogramowania antywirusowego Kaspersky (…). Branża związana z cyberbezpieczeństwem już od kilku miesięcy spodziewa się, że powstanie rządowy antywirus. Kto mógłby go wyprodukować? Na przykład państwowa  spółka Exatel.
S. A11

Telekomy proszą UKE o koło ratunkowe
O zgodę urzędu na wprowadzenie dodatkowych opłat za roaming wystąpiło już 12 operatorów komórkowych. (…) a T-Mobile kończy właśnie przygotowywanie wniosku w tej sprawie. S. A12

Międzynarodowe dmuchanie na zimne
Minister resortu cyfryzacji Anna Streżyńska najpierw policzy koszty a następnie zdecyduje, czy pomóc polskim operatorom telekomunikacyjnym, o co zwróciły się do niej dwie organizacje branżowe: PIIT i KIGEIT. Jak podała „Rzeczpospolita”, operatorzy chcą powstrzymać wprowadzenie unijnego przepisu, który obniżałby ceny połączeń międzynarodowych do poziomu krajowych.
S. A12

Uber przegrał w Trybunale
Kraje UE mogą model biznesowy wykorzystywany przez firmę obłożyć restrykcjami analogicznymi do tych, które obowiązują korporacje taksówkowe.
S. B4

ZAIKS ma prawo wiedzieć
Organizacja zbiorowego zarządzania ma prawo domagać się podania takich informacji, które uznaje za niezbędne dla obliczenia wynagrodzenia należnego twórcom. Nie musi się ograniczać wyłącznie do nakładu, w jakim wydano płyty DVD i ceny po jakiej je sprzedawano – wynika z wyroku wydanego przez Sąd Najwyższy. S.B5

Plan kontroli NIK na przyszły rok: gminy nie odetchną
(…) Kontrolerzy zajrzą też do komputerów i systemów informatycznych samorządów. Cel? Sprawdzenie jak wychodzi im zarządzanie bezpieczeństwem informacji przetwarzanych w urzędach.
S. B7

Gazeta Wyborcza

Trybunał po stronie taksówkarzy
Kontrowersyjny przewoźnik stracił właśnie swój koronny argument. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał długo oczekiwany wyrok ws. Ubera. S. 14

Parkiet

Orange Polska: Pół roku na negocjacje
Do końca czerwca 2018 roku potrwać mogą negocjacje warunków udostępnienia sieci światłowodowych Orange Polska na rzecz T-Mobile Polska, który chce świadczyć usługi dostępu FTTH klientom indywidualnym, proponując pakiety z usługami mobilnymi. W środę kurs akcji Orange rósł (nawet do ponad 6 zł), gdy spółka poinformowała, że podpisała z T-Mobile list intencyjny, na mocy którego firmy rozpoczęły rozmowy. Jeśli porozumieją się, giełdowa firma udostępni T-Mobile na zasadach komercyjnych sieci światłowodowe (FTTH) w budynkach wielorodzinnych na obszarach nieobjętych regulacją.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795035_Orange_Polska:_Pol_roku_na_negocjacje.html (dostęp płatny)

Do banku lepiej dzwonić, niż mailować
Liderem najnowszego rankingu infolinii bankowych jest Bank Pekao, który okazał się najlepszy zarówno w kontakcie przez telefon, jak i e-mail. Rok temu zajął drugą pozycję. Na podium stanęły też: PKO BP oraz Credit Agricole. W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej wynik poprawił Raiffeisen Polbank, a największy spadek oceny infolinii nastąpił w Citi Handlowym – wynika z XVI fali Badania jakości obsługi klienta na infoliniach banków i w kontakcie przez e-mail zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795046_Infolinie_%7C_Do_banku_lepiej_dzwonic_niz_mailowac.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

T-Mobile połączy się przez Orange
Ruszyły negocjacje w sprawie korzystania przez klientów T-Mobile ze światłowodów Orange. 
https://www.pb.pl/t-mobile-polaczy-sie-przez-orange-901483 (dostęp płatny)

Technospółki z prezentami
Dwie firmy z obszaru nowych technologii rozdystrybuują część zysków wśród akcjonariuszy. Akcjonariusze Cloud Technologies i Livechat otrzymali przed świętami dobre wiadomości ze swoich spółek.
https://www.pb.pl/technospolki-z-prezentami-901482 (dostęp płatny)

Uber to nie platforma IT ale transport
Oferowana przez Ubera możliwość nawiązywania kontaktów przez pasażerów z kierowcami jest usługą transportową – orzekł TSUE. S. 9

Rzeczpospolita

Gremi Media z nowym szefem
Zarząd kierowany przez Tomasza Jażdżyńskiego ma przeprowadzić szybką transformację wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” w koncern epoki cyfrowej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362263-Gremi-Media-z-nowym-szefem.html (dostęp płatny)

Czas na treści interaktywne i intuicyjne w użyciu
Tradycyjni wydawcy mają potężne atuty: siłę marki, wiarygodność i jakość kreowanych treści – mówi Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362262-Czas-na-tresci-interaktywne-i-intuicyjne-w-uzyciu.html (dostęp płatny)

Czy technologia jest zagrożeniem dla naszych pieniędzy
Warto mieć na czarną godzinę choćby jedną uncję złota, a najlepiej tyle, ile odpowiada wartości 15 – 20 proc. naszych oszczędności.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362196-Czy-technologia-jest-zagrozeniem-dla-naszych-pieniedzy.html (dostęp płatny)

Dla grających online i oglądających filmy
Warto zainwestować w router zapewniający sprawne łączenie z siecią wielu urządzeń. Gdy chcemy mieć w domu wygodny dostęp do internetu, korzystamy z technologii wi-fi. Jednak dostępność sygnału to nie wszystko. Ważna jest też prędkość połączenia. A z tym możemy mieć problem, jeśli domownicy jednocześnie korzystają z wielu urządzeń. Chodzi zresztą nie tylko o komputery i telefony komórkowe, ale także o drukarki, dyski pamięci, telewizory, a od niedawna nawet lodówki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362195-Dla-grajacych-online-i-ogladajacych-filmy.html (dostęp płatny)

Dobrze policz, zanim skusisz się na promocję
Komórki oferowane wraz z abonamentem często są dużo droższe niż w sklepie. W grudniu jeszcze bardziej niż zwykle jesteśmy kuszeni promocjami. W tyle nie pozostają sieci komórkowe, które chcą przyciągnąć pakietami z telefonem, tabletem, laptopem, a nawet telewizorem. Warto jednak zastanowić się, czy oferowane bonusy są rzeczywiście atrakcyjne. Dostaniemy co prawda nowy sprzęt, ale będziemy związani kilkuletnią umową, której zerwanie grozi wysokimi karami.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362186-Dobrze-policz-zanim-skusisz-sie-na-promocje.html (dostęp płatny)

Rządowe sidła na wirusy
MON już oficjalnie ostrzega: nie używać Kaspersky’ego. Czy to czas także na państwowy program antywirusowy? W ostatnich dniach za pośrednictwem Ministerstwa Cyfryzacji do Centralnego Ośrodka Informatyki wpłynęło pismo Ministerstwa Obrony Narodowej z rekomendacją zaprzestania używania oprogramowania antywirusowego Kaspersky (…). Branża związana z cyberbezpieczeństwem już od kilku miesięcy spodziewa się, że powstanie rządowy antywirus. Kto mógłby go wyprodukować? Na przykład państwowa  spółka Exatel.
S. A11

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy