Nie regulować zdrowego rynku

Polscy operatorzy telewizji kablowej nie są zachwyceni wizją regulowanego dostępu do własnych sieci, o czym coraz częściej mówi się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. – Nasz rynek rozwija się dobrze i działają na nim mechanizmy rynkowe – mówi w rozmowie z rpkom.pl Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. Branża widzi zagrożenie regulacjami, ale uważa, że nie powinna im podlegać.

Publikacja: 02.02.2011 13:46

Nie regulować zdrowego rynku

Foto: ROL

Holandia i Belgia, to dwa europejskie kraje, w których podjęte zostały – mniej lub bardziej udane – próby objęcia regulacjami dostępu w sieciach operatorów kablowych. Belgijski [b]BIPT[/b] ([i]Belgian Institute for Postal services and Telecommunications[/i]) dopiero niedawno rozpoczął takie działania, ale holenderski [b]OPTA[/b] (T[i]he Independent Post and Telecommunications Authority of the Netherlands[/i]) po początkowych sukcesach poniósł jednak pierwszą porażkę przed sądem (postępowanie trwa nadal). Próbom tym sekundują klasyczni operatorzy telekomunikacyjni, którzy na wielu rynkach przegrywają technologiczny wyścig z kablówkami. Zasady regulowanego dostępu w sieciach PSTN/xDSL wcale nie poprawiają ich rynkowej sytuacji. Ostra konkurencja usługowa nie ułatwia inwestycji w nowe technologie, które sprostałyby DOCSIS 3.0.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość