Przegląd prasy – piątek 24 grudnia

Publikacja: 24.12.2010 09:34

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Internet pierwszej potrzeby[/b]

Przemysław Poznański

Jeśli nie mamy internetu, to dlatego, że nie widzimy korzyści, jakie daje – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ale gdy już go mamy, to jesteśmy gotowi płacić za te usługę nawet 100 zł miesięcznie. Dostęp do globalnej sieci ma 86,1 proc. osób posiadających w domu komputer. Dlaczego pozostali nie korzystają z internetu? Niemal połowa z nich przekonuje, że internet nie jest im do niczego potrzebny, jedna trzecia uważa, że jest to usługa zbyt droga, a niemal 12 proc. nie ma możliwości podłączenia się do internetu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8865270,Internet_pierwszej_potrzeby.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Koniec oszczędzania, pora wydawać[/b]

Jacek Kowalczyk

Konsumenci mają dość kryzysu. Sprzedaż rośnie dwukrotnie szybciej niż pensje. Rosnące poczucie stabilności skłania Polaków do kupowania dóbr, zwłaszcza dużych i drogich. Polscy konsumenci okres zaciskania pasa mają za sobą i wydają coraz więcej. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), w listopadzie sprzedaż detaliczna była o 8,3 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To już trzeci miesiąc z kolei, w którym dynamika konsumpcji przekracza 8 proc., choć pensje rosną o połowę wolniej. Dobre wyniki sprzedaży we wrześniu i październiku nie były więc przejściową zwyżką.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=260c69f8-15df-4435-bd7a-e7743aef9a43&date=2010-12-24 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Stare banknoty w telefonach iPhone[/b]

Dorota Czerwińska

Jest już dostępna aplikacja „Wymieńmy się” – gratka dla posiadaczy iPhone’ów i koneserów starych banknotów. Tylko do końca 2010 roku w okręgowych oddziałach Narodowego Banku Polskiego możemy wymieniać stare banknoty na nowe. Oznacza to, że od Nowego Roku stare pieniądze bezpowrotnie stracą swoją wartość. Żeby przypomnieć o możliwości wymiany starej waluty, NBP stworzył nową aplikację na iPhone „Wymieńmy się”.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1008055_Stare_banknoty_w_telefonach_iPhone.html (dostęp płatny)

[b]Od kogo ściągnąć zapłatę, gdy abonent już nie ten[/b]

Michał Dankowski

Jeśli umowa zwalnia dotychczasowego klienta z długu, to dostawca usług powinien kierować swe roszczenia do tego, który przejął zobowiązanie. Moja firma świadczy usługi telekomunikacyjne. Janusz Z. zawarł ze mną umowę, przedmiotem której był stały dostęp do Internetu. Po kilkumiesięcznym okresie obowiązywania umowy Janusz K. sprzedał mieszkanie Andrzejowi W., który zawarł umowę, na podstawie której przejął usługę po Januszu K. Zauważyłem zaległości w dokonywaniu opłat za świadczoną usługę, które powstały zarówno w okresie gdy abonentem był Janusz K., jak i w okresie gdy abonentem był Andrzej W. Pomimo wezwań do zapłaty zaległości żaden z abonentów nie uregulował rachunków. Przeciwko komu mam kierować powództwo o zapłatę: przeciwko ostatniemu klientowi czy przeciwko obydwu? – pyta czytelnik.

http://new-arch.rp.pl/artykul/1007741_Od_kogo_sciagnac__zaplate_gdy_abonent_juz_nie_ten.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu